Zavřít reklamu

Je už jakousi tradicí, že nový iOS vždy přinese pár novinek exkluzivně pro nejnovější iPhone. Ani letošní rok není výjimkou, a tak iOS 12 obohatil iPhone X o několik funkcí. Mnohdy jde o užitečná, někdy až neviditelná vylepšení, jež přijdou majiteli desítkového jablečného telefonu vhod. Proto si je pojďme všechny shrnout a v krátkosti představit. Pokud vás zajímá srovnání iPhone X s dalšími telefony, můžete využít srovnání mobilů na Arecenze.cz.

Memoji

Jednoznačně největší novinkou iOS 12 pro iPhone X jsou Memoji, tedy vylepšené Animoji, jež si může uživatel upravovat podle svých představ – změnit účes, rysy obličeje, přidat brýle, pokrývky hlavy atd. Funkce je přímo spjatá s modulem pro 3D skenování obličeje. Memoji si během WWDC keynote vysloužily nemalou pozornost, i když o jejich užitečnosti by se dalo polemizovat.

Alternativní vzhled

Mnohem přínosnější novinky se dočkalo Face ID. V nastavení funkce je totiž po novu možné přidat druhý obličej, což je ostatně něco, po čem majitelé iPhonu X volají od samotného začátku. Novinka by však měla primárně sloužit pro přidání alternativního vzhledu jednoho uživatele, tedy například ve slunečních brýlích či za jiných podmínek. Většina však funkci využije pravděpodobně pro přidání obličeje svého partnera, rodiče apod.

Rescan Face ID

Face ID se v iOS 12 dočkalo ještě jednoho, minoritního vylepšení. Apple zjednodušil proces opětovné skenování obličeje, pokud první pokus selže. Na obrazovce pro zadání kódu, která se po neúspěšném skenu objeví, je totiž nově možné jen přejet prstem nahoru a tím znovu spustit skenování. V iOS 11 byl uživatel nucen se vrátit na domovskou obrazovku a poté znovu celý proces opakovat.

Zavírání aplikací

Spolu s absencí tlačítka Domů se na iPhonu X zkomplikovalo zavírání aplikací – pro ukončení bylo potřeba nejprve aktivovat přepínač aplikací, následně podržet prst na okně a až poté bylo možné aplikaci ukončit buďto skrze červenou ikonu v levém horním rohu nebo swipnutím. Nový iOS 12 však tento neduh zcela odstraňuje, protože nyní je možné aplikace zavírat ihned po aktivaci přepínače. Apple tak zcela odstranil krok, kdy uživatel musel podržet prst na okně aplikace.

Nechtěné screenshoty

iPhone X s sebou přinesl nový způsob pro pořizování snímků obrazovky. Pro vytvoření screenshotů je potřeba naráz stisknout postranní (power) tlačítko spolu s tlačítkem pro zvýšení hlasitosti. Nicméně vzhledem k poloze tlačítek se majitelům iPhonu X často stává, že pořídí tzv. nechtěný screenshot, obzvlášť při snaze probudit telefon jednou rukou například, když je uchycen v držáku v autě. I tento problém však iOS 12 částečně řeší, jelikož nově je funkce pořizování snímků obrazovky při probouzení telefonu neaktivní.

.