Zavřít reklamu

Apple oznámil iOS 15 v červnu na WWDC 2021 s mnoha novými funkcemi, včetně sdílení médií v reálném čase ve FaceTimu, přepracovaného Safari, režimu Soustředění a dalších. Přestože je už iOS 15 k dispozici všem uživatelům, některé oznámené funkce přesto neobsahuje. Apple je nestihl odladit a setkáme se s nimi až v budoucích aktualizacích – a nejedná se o nijak mimořádnou situaci. Apple chce totiž na WWDC zaujmout co nejvíce novinkami, jenže až při jejich testování mezi vývojáři zjistí, že funkce nepracují tak, jak by měly a že je do konce testovacího cyklu nestihne odladit. Z finální verze je tedy odstraní a přinese je až s pozdějšími aktualizacemi. V případě iOS 15 toto postihlo ale hned 8 funkcí.

SharePlay 

Bohužel je jednou z nich i SharePlay, tedy jedna z klíčových funkcí iOS 15. Ta umožňuje uživatelům sdílet píseň, video nebo dokonce samotnou obrazovku zařízení s jinými uživateli prostřednictvím FaceTime hovoru. Toto byla hned první funkce, kterou Apple na WWDC21 představil a byla k dispozici vývojářům od první beta verze. Po vydání 6. bety iOS 15 však společnost potvrdila, že byla služba SharePlay deaktivována a dále tedy nebyla předmětem testování. Apple ani neuvádí důvody zpoždění funkce, avšak žádá vývojáře, aby tuto funkci odstranili ze svých aplikací, pokud je plánují aktualizovat pro iOS 15 před tím, než bude funkce oficiální dostupná. 

Univerzální ovládání 

Funkce zvaná Universal Control vzbudila na WWDC21 největší rozruch a právem se stala další nejočekávanější novinkou. Umožňuje totiž ovládání iPadu přímo z Macu s macOS 12 Monterey, tedy jeho klávesnicí i trackpadem. Jenže nejen že není funkce v iOS 15 dostupná, ona vlastně nebyla dostupná ani jakémukoli testování. Je tak velkou otázkou, kdy a jestli se jí vůbec dočkáme.

Průkazy v peněžence 

iOS 15 přidává v aplikaci Wallet podporu průkazů, jako jsou ty občanské nebo řidičské. Až bude funkce dostupná, budou si moci uživatelé do iPhonů s iOS 15 ukládat dokumenty, aniž by je u sebe museli nosit fyzicky. Tato funkce však není součástí prvního vydání iOS 15 a nás může nechat chladnými i proto, že podpora bude přítomna jen pro území USA. Ani tato funkce nicméně nebyla přítomna jakémukoli beta testování. Apple u ní však potvrdil, že by měla dorazit ještě do konce tohoto roku.

App Privacy Report 

Apple i nadále přidává do svého mobilního operačního systému více ovládacích prvků ochrany osobních údajů, kdy měla s iOS 15 také přijít nová zpráva o ochraně osobních údajů v aplikacích. Máte se v ní dozvědět veškeré podrobnosti o tom, jaká data o vás aplikace sbírá. Nyní se je ale ještě nedozvíte, protože tato možnost přijde až někdy v budoucnu.

Vlastní e-mailová doména 

Apple na svých webových stránkách v tichosti potvrdil, že uživatelé budou moci k přizpůsobení e-mailových adres iCloudu skutečně používat své vlastní domény. Nová možnost by měla fungovat i s rodinnými příslušníky prostřednictvím funkce Rodinného sdílení na iCloudu. Jenže protože rozšíření funkce iCloud+ přijde až později v tomto roce, není ani tato možnost v rámci iOS 15 ještě dostupná. 

Podrobná 3D navigace v CarPlay 

Apple v iOS 15 razantně vylepšil aplikaci Mapy, která nyní obsahuje nejen např. 3D interaktivní zeměkouli, ale i vylepšené vyhledávání, různé průvodce, detaily vybraných budov a v neposlední řadě i podrobnou 3D navigaci. I když ji už v aplikaci v iPhonu můžete používat, v rámci CarPlay tomu tak není. Opět by tato funkce měla dorazit „někdy později“. V tomto případě je nutné zmínit, že podrobná 3D navigace bude k dispozici jen v některých vybraných městech velkých států.

Odkazované kontakty 

Takzvaná funkce Legacy Contacts byla uživatelům beta verze iOS 15 k dispozici až do jejího čtvrtého vydání, poté však byla odstraněna. Apple s ní nicméně počítá, protože pořád uvádí, že přijde v budoucí aktualizaci. A o co že to vlastně jde? Ve svém Apple ID si budete moci nastavit kontakty, které budou mít přístup do vašeho zařízení v případě smrti. Je tedy zjevné, že je zde velký problém se soukromím uživatele a Apple řeší, jak to udělat, aby se vám kontakt do zařízení nedostal, i když po smrti vlastně ještě nejste.

Najít a podpora pro AirPody 

Podobně, jako je tomu u AirTagu, má iOS 15 používat technologii Bluetooth k přesné lokalizaci AirPodů Pro a Max, když jste v jejich blízkosti, ale nevíte přesně, kde se nacházejí. Tato funkce by samozřejmě měla zobrazovat i polohu AirPodů na mapě, i když nejsou sluchátka připojena k vašemu iPhonu nebo iPadu. Dočkáme se snad co nejdříve. 

.