Zavřít reklamu

Před nedávnou dobou společnost Apple vydala nový update iOS, který majitelům iPhonu 4 přinesl možnost použití přístroje jako osobní Wi-Fi hotspot. Je však Wi-Fi sdílení internetu „lepší“ než přes Bluetooth?

Vydání posledního updatu zanechalo u uživatelů rozporuplné pocity. Zatímco jedna část jásala (majitelé iPhonu 4). Druhá naopak cítila velkou křivdu (vlastníci staršího modelu 3GS), protože jejich přístroj jednoduše Wi-Fi hotspot nepodporuje. Přicházejí ale opravdu o tolik? Zvlášť, když sdílet internet můžete s ostatními zařízeními přes Bluetooth, a to včetně iPadu?

Nick Broughall ze serveru Gizmodo proto provedl u výše zmíněných typů sdílení mobilního internetu přenášeného na MacBook Pro tři testy. Při nichž měřil rychlost stahování, uploadu a ping. Výsledky si můžete prohlédnout v tabulce uvedené níže.

Sdílení pomocí Bluetooth v průměru dostáhlo rychlosti stahování 0,99 Mbps, uploadování 0,31 Mbps a ping 184 ms. U druhého subjektu testování (Wi-Fi) bylo dosaženo v průměru 0,96 Mbps rychlosti stahování, 0,18 Mbps uploadování a ping 280 ms. Rychlost připojení iPhonu bez jakéhokoliv sdílení internetu bylo 3,13 Mbps stahování, 0,54 Mbps uploadování a ping 182 ms.

Rozdíly ve stahování a uploadu mezi porovnávanými typy sdílení nejsou až tak závratné, nicméně Bluetooth je o trochu rychlejší. Zároveň odezva (ping) je v průměru o 96 ms lepší. Co se ale týče úspornosti připojení, tak Bluetooth jednoznačně vítězí. Bluetooth je oproti Wi-Fi totiž mnohem méně náročné na spotřebu energie, a to až několikanásobně.

Také pomocí této technologie se můžete připojit a začít sdílet mobilní internet, aniž byste vyndali iPhone z kapsy, což u Wi-Fi sdílení nelze. Navíc pokud byste se náhodou ocitli během sdílení v místě mimo dosah mobilní internetové sítě, Bluetooth připojení se automaticky obnoví při opětovném získání signálu.

Na druhou stranu použití jedné z možností záleží na dané potřebě. Ne všechna zařízení se dokáží s iPhonem spárovat tak, aby jim byl internet sdílen. Navíc Bluetooth dokáže internetové připojení poskytovat najednou pouze jednomu zařízení, kdežto Wi-Fi zvládá obsloužit několik přístrojů najednou.

Záleží tedy hlavně na uživateli, v jaké situace se ocitne a co přesně potřebuje. Nejideálnější nejspíše bude používat Bluetooth tethering v případech, ve kterých je to možné a pro zbytek použít již zmiňovaný Wi-Fi osobní hotspot. Jaké řešení preferujete nejčastěji vy? Na jaká zařízení internet sdílíte? Respektive kde sdílení používáte?

Zdroj: gizmodo.com

21 letý student EF JČU se zálibami: Apple, hudba, sport, filmy a seriály, sneakers, čtení.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jde sdilet internet pres bluetooth do ipadu? Proc mi to teda nefunguje i kdyz jsou obe zarizeni sparovane

  Ide, prave som to otestoval, treba ist do nastaveni bluetoth a tam dat sparovat ipad s iphonom. Treba parovat z ipadu-> iphone, ked som skusal parovat opacne iphone -> ipad nepodarilo sa mi to.

  Verohodnost vysledku vzhledem k jejich rozptylu dost pokulhava.

  Ja nejcasteji pouzivam USB tethering, protoze stejne potrebuju dobijet. A hlavne az to odpojim a vyrazim do sveta, mam jistotu, ze baterka ma 100% a ne treba 20%.

  Jinak pro kratsi dobu sdileni tetheringu (mysleno treba hodinu, ale ne 8 hodin) bych mozna pouzil wifi, pokud bych potreboval s iPhonem obcas pobihat po sousednich mistnostech apod. – dosah wifi bude o neco lepsi nez BT. Jinak vetsinou sdilim jen pro jedno zarizeni, takze ma smysl vyuzivat BT kvuli uspore energie, ale bral bych to jen v ramci mistnosti – vzdalenost do 5 metru.

  Nekde jsem slysel, ze kdyz se sparuje ipad s iphonem tak prijma GPS souradnice, zajima mne, jestli to funguje jen u wifi nebo i u bluetooth? Z anglickeho videa jsem pochopul wifi only…muzete to nejak zjistit?

  Tak jsem to taky testnul a mám úplně opačné výsledky než co jsou uvedeny v článku.

  Test přes iP4 T-Mobile 3G Brno
  Přes BT – ping 182ms, 1,33/1,14Mbps
  Přes WiFi – ping 134ms 2,51/3,3Mbps
  https://picasaweb.google.com/Jan.Dovrtel/DropBox#5587627810991707746
  Přes iP4 – ping 134ms, 2,56/3,71Mbps

  Přišlo mě, že přes BT se více trápil, přes Wifi to fungovalo líp, ale je to hodně kolísavé a odchylky jsou až podezřele vélké..

  Nicméně jsme důležitá věc:

  Sdílení internetu mezi iPadem a iPhone4 lze opravdu jak přes WiFi tak i přes BT, USB jsem nezkoušel (ikdyž mám USB iPad Camera Kit, který umí z iPhonu vytahovat fotky přes kabel do iPadu).

  Každopádně GPS poloha se přes WiFi Hotspot přenáší v pohodě (vyzkoušeno v Maps a Google Earth), přes BT to nejde.

  díky, potřeboval jsem vedět, jestli mám u iP4+ipad volbu sdílet jako přes wifi, tak BT.

  diky, presne tohle jsem potreboval.
  Chtel bych se zeptat, na iPadu mam stale iOS 4.2.1 a iPhone 4.3… jde vam to sparovat? U me se jednotliva zarizeni ani nevidi. Btw. mam O2, ale to by se sparovanim pres BT nemelo mit asi nic spolecneho. dik za odpoved :)

  Tak to trochu nechapu jednomu to jde druhemu ne, momentalne jsem venku jedu pripojeni iPadu pres iP4 a poloha nelze urcit jak v mapach tak pri google E. Polohove sluzby zapnuty.

  Ahojík, mám dotázek, chápu dobře že s iPhon 3G mám absolutně smůlu pokud nechci dělat JB? Pokud bych měla iPhon 3GS s iOS 4.3 vím že tam wifi hotspot nepůjde ale půjde to teda sdílet přez BT do iPadu?

  To:Andy
  Mám 3GS fw 4.0.1. a přes BT izařizení spárovat nejdou.Obě se vidí,ale pak hodí hlášku,že zařízení není podporováno,takže smůůůla.Jedině jailbrake iPhonu a připojit přes WiFi,ze Cydie stáhnout MyWi je placená,funguje skvěle jen sosá dost baterii.

  Zdravím!

  Jestliže Vodafone podporuje tethering, tak pak by mělo být teoreticky možné sdílet internet z iphonu 3gs (ios 4.3, bez jailbreaku) přes bluetooth do ipadu. Máte s tím někdo vlastní zkušenosti? Nebo takhle lze sdílet net jen do notebooků?

celý text

Čtěte více.