Zavřít reklamu

Před nedávnou dobou společnost Apple vydala nový update iOS, který majitelům iPhonu 4 přinesl možnost použití přístroje jako osobní Wi-Fi hotspot. Je však Wi-Fi sdílení internetu „lepší“ než přes Bluetooth?

Vydání posledního updatu zanechalo u uživatelů rozporuplné pocity. Zatímco jedna část jásala (majitelé iPhonu 4). Druhá naopak cítila velkou křivdu (vlastníci staršího modelu 3GS), protože jejich přístroj jednoduše Wi-Fi hotspot nepodporuje. Přicházejí ale opravdu o tolik? Zvlášť, když sdílet internet můžete s ostatními zařízeními přes Bluetooth, a to včetně iPadu?

Nick Broughall ze serveru Gizmodo proto provedl u výše zmíněných typů sdílení mobilního internetu přenášeného na MacBook Pro tři testy. Při nichž měřil rychlost stahování, uploadu a ping. Výsledky si můžete prohlédnout v tabulce uvedené níže.

Sdílení pomocí Bluetooth v průměru dostáhlo rychlosti stahování 0,99 Mbps, uploadování 0,31 Mbps a ping 184 ms. U druhého subjektu testování (Wi-Fi) bylo dosaženo v průměru 0,96 Mbps rychlosti stahování, 0,18 Mbps uploadování a ping 280 ms. Rychlost připojení iPhonu bez jakéhokoliv sdílení internetu bylo 3,13 Mbps stahování, 0,54 Mbps uploadování a ping 182 ms.

Rozdíly ve stahování a uploadu mezi porovnávanými typy sdílení nejsou až tak závratné, nicméně Bluetooth je o trochu rychlejší. Zároveň odezva (ping) je v průměru o 96 ms lepší. Co se ale týče úspornosti připojení, tak Bluetooth jednoznačně vítězí. Bluetooth je oproti Wi-Fi totiž mnohem méně náročné na spotřebu energie, a to až několikanásobně.

Také pomocí této technologie se můžete připojit a začít sdílet mobilní internet, aniž byste vyndali iPhone z kapsy, což u Wi-Fi sdílení nelze. Navíc pokud byste se náhodou ocitli během sdílení v místě mimo dosah mobilní internetové sítě, Bluetooth připojení se automaticky obnoví při opětovném získání signálu.

Na druhou stranu použití jedné z možností záleží na dané potřebě. Ne všechna zařízení se dokáží s iPhonem spárovat tak, aby jim byl internet sdílen. Navíc Bluetooth dokáže internetové připojení poskytovat najednou pouze jednomu zařízení, kdežto Wi-Fi zvládá obsloužit několik přístrojů najednou.

Záleží tedy hlavně na uživateli, v jaké situace se ocitne a co přesně potřebuje. Nejideálnější nejspíše bude používat Bluetooth tethering v případech, ve kterých je to možné a pro zbytek použít již zmiňovaný Wi-Fi osobní hotspot. Jaké řešení preferujete nejčastěji vy? Na jaká zařízení internet sdílíte? Respektive kde sdílení používáte?

Zdroj: gizmodo.com
.