Zavřít reklamu

Navzdory dominantnímu postavení Androidu mezi mobilními telefony je operační systém Applu, konkrétně jeho poslední verze iOS 7, nejrozšířenenějším operačním systémem na světě, jakkoliv troufalé se toto tvrzení může zdát. Android má sice bezesporu největší podíl mezi mobilními operačními systémy obecně, rozdělíme-li však oba operační systémy na jednotlivé verze, vychází iOS 7 jako vítěz.

Abychom tuto doměnku dokázali, jsou samozřejmě zapotřebí čísla. Těch k dispozici není moc, alespoň těch oficiálních. Jen málo totiž víme o skutečném počtu aktivovaných zařízení. Poslední data se datují k září tohoto roku. 3. 9. Google oznámil, že pokořil hranici jedné miliardy aktivací všech zařízení s Androidem, tedy telefonů a tabletů (vč. phabletů). Nedlouho poté, 12. září, Apple oznámil, že koncem měsíce bude aktivováno 700 milionů zařízení s iOS. Nyní jsme však o tři měsíce dál.

Když se od září vrátíme ještě o tři měsíce zpět, dostaneme se k dalším oficiálním číslům. 900 milionů aktivovaných zařízení s Androidem z 15. 5. a 600 milionů aktivovaných zařízení s iOS z 10. června. Znamná to tedy, že aktivace u obou operačních systémů rostly zhruba stejně rychle, kolem 100 milionů za 3,5 měsíce. Bylo by zapotřebí více čísel a statistických výpočtů, abychom se dostali k odhadu aktuálního stavu, nicméně kdybychom vzali v úvahu trend růstu aktivací za použití veřejně dostupných údajů, Android pravděpodobně skončil těsně pod hranicí 1,1 miliardy zařízení a iOS se 770 miliony*. To jsou velice hrubá čísla, ale pro určení nejrozšířenější verze operačního systému nám bohatě stačí.

Na začátku tohoto měsíce jsme se dozvěděli, že iOS 7 aktuálně beží na 74 % zařízení. Jednoduchým výpočtem se tak dostaneme k číslu 570 milionů přístrojů s iOS. Co se týče Androidu, nejrozšířenější verze je Android 4.1 s 37,4% podílem. Podle našeho velmi hrubého odhadu by tak měl běžet zhruba na 408  milionech zařízení. Samozřejmě u obou čísel je třeba počítat s velkou odchylkou i v desítkách milionů. Tak či tak, rozdíl mezi iOS 7 a Android 4.1 je stále natolik velký, že by pořadím neměla zamíchat ani větší odchylka. Ostatně čísla u Applu by neměla být příliš mimo, před třemi měsíci Apple oznámil, že si iOS 7 nainstalovalo již 200 milionů zákazníků, a to byla penetrace kolem 30 %.

Z pohledu verzí operačních systémů je tak iOS 7 nejrozšířenější na světě. Faktorem je zde samozřejmě i to, že uživatelé iOS mají přístup k nejnovější verzi hned první den, u Androidu je třeba čekat na implementaci výrobcem, která občas trvá i rok, někdy se jí uživatelé nedočkají vůbec.

* Trend nepočítá se zvýšenými počty prodaných zařízení během Vánoc.

.