Zavřít reklamu

Před týdnem jsme vám na našem magazínu přinesli článek, ve kterém jsme se zabývali tím, v čem je Android oproti iOS lepší. Jak jsme v minulém článku slíbili, tak také konáme a přicházíme s opačným pohledem na věc. Hned na začátek můžeme uvést, že bývaly doby, kdy mezi operačními systémy Android a iOS byly obrovské rozdíly, a v některých věcech byl jeden či druhý systém zaostalý. Dnes jsme se ale dostali do fáze, kdy se oba systém především funkčně k sobě přiblížily. S lehkou nadsázkou se dá tvrdit, že pro běžného uživatele může být teoreticky jedno, který systém zvolí. I přes to se však najdou rozdíly, které většina vlastníků smartphonů pocítí. V následujících řádcích se zaměříme na ty vlastnosti a funkce, ve kterých je iOS lepší než Android.

Podpora

Pokud se v technologickém světě pohybujete již delší dobu, moc dobře víte, že Apple svým zákazníkům poskytuje aktualizace softwaru několik dlouhých let. U Androidu je největší kámen úrazu fakt, že výrobci jednotlivých telefonů nemají nad systémem plnou kontrolu, jelikož Android vyvíjí společnost Google. Podpora telefonů tedy většinou nepřesáhne 2 roky. Telefon je poté sice použitelný, nedočkáte se ale nových funkcí, a pokud se objeví bezpečnostní díra ve verzi Androidu, v drtivé většině případů s tím výrobce daného produktu bohužel nic nenadělá. Někdo by sice mohl namítnout, že u telefonů, které jsou starší více než 2 roky, by bylo vhodné zakoupit nový – proč by to ale měli dělat nenároční nebo středně nároční uživatelé, kteří pořídí pár fotek za měsíc, občas telefonují a čas od času použijí navigaci? Takový produkt jim může bez větších problémů sloužit klidně 6 a více let. Například iPhone SE (2020), který seženete v nejnižší konfiguraci bez mála za 13 000 korun, se nenáročným uživatelům vyplatí více, než měnit každé 2 roky levné telefony s Androidem.

Zabezpečení

S podporou také souvisí další faktor, a to je zabezpečení. Ne, že by Android telefony měly s bezpečností problém, v určitých chvílích ale výrobci nejsou schopni přijít s kvalitní biometrickou ochranou zařízení Apple přišel s Face ID již před třemi lety a postupně jej dopracoval prakticky k dokonalosti, zatímco u Android zařízení máme i v roce 2020 problém sehnat takové zařízení, které by mělo tak rychlé, spolehlivé a zároveň bezpečné rozpoznávání obličeje. Na druhou stranu musím uznat, že Apple nabízí pouze jednu metodu biometrické autorizace a v ověření otiskem prstu nepřišel s žádnou inovaci. Například u Samsungu již najdeme čtečku otisku prstů v displeji – zde mají tedy androidí zařízení navrch.

Provázaný ekosystém

Je mi jasné, že již po přečtení tohoto nadpisu bude mnoho z vás argumentovat, že naprosto stejné funkce, které nabízí ekosystém od Applu, zvládnete využít na konkurenčních produktech. Do jisté míry s vámi souhlasím – velice dlouhou dobu jsem používal počítač s Windows, iPhone a Android telefon, a mohl jsem vyzkoušet, že Microsoft odvedl ve spolupráci s Googlem veliký kus práce. Ve chvíli, kdy ale začnete ekosystém od Applu využívat naplno, zjistíte, že z něj prostě nechcete vystoupit a rozhodně to není proto, že je komplikované převádět všechna data. Důvod je ale takový, že Apple jej má perfektně propracovaný a vše je zde jednoduše, ale zároveň efektivně vymyšleno. Vpodstatě okamžitě po zakoupení nového zařízení a přihlášení můžete vše rychle používat bez zbytečného nastavování, a pokud vám z nějakého důvodu, jako mně, některé nativní aplikace nevyhovují, stačí si nainstalovat software třetích stran, který jste používali i na Windows nebo Androidu. Apple vás ekosystém nenutí používat, postupem času si ale nesmírně zvyknete na Handoff, telefonování z iPadu nebo Macu a mnohé další.

Soukromí

Google v poslední době výrazně zapracoval na tom, abyste si všechny špehovací funkce mohli deaktivovat. U Applu se poté potvrdilo, že dochází k určitému sběru uživatelských dat – v dnešní době by bylo vcelku naivní myslet si opak. Přesto je rozdíl ve fungování Applu a Googlu patrný. Google totiž data shromažďuje za účelem poskytování reklam a relevantního obsahu. Určitě jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste se s kamarádem bavili o nějakém produktu a provedli jste jeho vyhledání. Na druhý den jste poté zapnuli internet a prakticky všude se na zmíněný produkt nacházely reklamy. Apple svůj marketing vede opačným směrem – nejsou pro něj tak důležité reklamy, ale to, že si uživatel zakoupí jablečné produkty a předplatí si jablečné služby. Nemyslete si, že by byl Apple bůhvíjak dobročinná společnost, které tolik záleží na komfortu zákazníků, svou reklamu a sbírání dat však cílí trochu jiným směrem.

Takový billboard Apple vyvěsil před startem CES 2019:

Apple soukromi Billboard CES 2019 Business Insider
Zdroj: BusinessInsider

Kvalitní komponenty

Dříve se telefony používaly výhradně pro volání, dnes ale máte nespočet možností, co na nich můžete dělat. Ať už se jedná o navigování, fotografování, konzumaci obsahu v podobě sociálních sítí, nebo vyřizování korespondence. Na komfortní používání však potřebujete kvalitní displej, reproduktory, fotoaparáty a další komponenty Samozřejmě i ostatní výrobci inovují a mnohdy se najde telefon s lepší výbavou, než má právě iPhone, ve většině případů však Apple ostatní inovátory s novým modelem dožene nebo i překoná. Zakoupením iPhonu sice hodně provětráte svoji peněženku, na druhou stranu si zajistíte záruku kvality na dlouhou dobu dopředu.

Zdroj: Recenzetesty.cz

.