Zavřít reklamu

Uživatelé iPhonů 5C a novějších, jejichž operátorem je T-Mobile, mohou po nainstalování iOS 9.3 využít novou službu volání přes síť Wi-Fi.

Volání přes WiFi bylo poprvé uvedeno jako součást iOS 9, dosud ale bylo dostupné pouze v USA, Kanadě, Velké Británii, Švýcarsku, Saúdské Arábii a Hongkongu. iOS 9.3 ho přináší také do České republiky, prozatím pouze pro zákazníky operátora T-Mobile.

Využitelné je především v situacích, kdy není dostupný nebo dostatečně silný signál mobilní sítě, jako například v horských chatách nebo sklepech. Pokud je na takovém místě dostupný signál Wi-Fi s rychlostí stahování a odesílání dat alespoň 100kb/s, zařízení se z GSM automaticky přepne na Wi-Fi, jehož prostřednictvím pak uskutečňuje hovory a odesílá SMS a MMS zprávy.

wifi-calling

Nejedná se o FaceTime Audio, který také probíhá skrze Wi-Fi; tuto službu poskytuje přímo operátor a může být využita ke spojení s jakýmkoliv jiným telefonem, ne pouze iPhonem. Ceny hovorů a zpráv se řídí tarifem daného uživatele. Zároveň není volání přes Wi-Fi nijak spojeno s datovým balíčkem, jeho využití tedy neovlivní FUP.

Využívání volání přes WiFi nevyžaduje žádné zvláštní nastavování, stačí ho pouze na iPhonu 5C a novějším s nainstalovaným iOS 9.3 povolit v Nastavení > Telefon > Wi-Fi hovory. Pokud pak iPhone přejde z GSM sítě na Wi-Fi, je to indikováno v horní systémové liště iOS, kde se vedle operátora objeví „Wi-Fi“. Podrobný návod, jak Wi-Fi hovory nastavit, najdete na webu Applu.

img_1506.jpg

iPhone je také schopen plynule (i při probíhajícím hovoru) přejít zpět z Wi-Fi na GSM, ale pouze na LTE. Pokud je dostupné pouze 3G nebo 2G, hovor se ukončí. Stejně tak lze plynule přejít z LTE na WiFi.

Pro fungování hovorů přes Wi-Fi je nutné po updatu na iOS 9.3 přijmout také nové nastavení operátora. Služba by se po aktivaci měla do pár desítek minut zprovoznit.

Zdroj: T-Mobile

Fanoušek filosofie, umění a vědy snažící se hledat analogie v produktech Apple.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Aky je rozdiel medzi wifi hovormi a audio facetime?? Zacinam sa v tom stracat

  Rozdíl je v tom, že face time se nepočítá jako hovor, ale jako data, takže přes free wifi je zdarma a přes edge/3g/lte ubere z dat (fup limitu). Zatimco VoWifi zřejmě se počítá jako volání. Jen pozor, teoreticky (moje domněnka), když se přes VPN přihlásíte pod čínskou IP adresou, tak vám hovor počítají jako z Číny, zase na druhou stranu, když se v cizině v místě se slabým signálem připojíte na wifi a dáte českou IP adresu, tak voláte jako doma.

  Jednoduse wifi hovor je normal hovor se vsim vsudy tedy i beznym uctovanim minut operatorem apod. Jen misto bezne site a vysilacu operatora se do jeho site pripojite pres „internet“
  Facetime a jine jsou zdarma v ramci sveho spojeni s protistranou se stejnou aplikaci opet pres net.

  No vetsinou to v dnesni dobe byva tak, ze internet na mistech jako hory je ziskavan prave pres mobilniho operatora. To znamena, aby tam byla wifi, tak vam bude router na sim kartu. Takze se vyuziti v takovych pripadech ke trochu zcestne. Leda, ze signal bude od jineho operatora, ale to uz dost krkolomne respektive se snizuje pravdepodobnost.

  Nemusíš jezdit mimo civilizaci. Stačí zajít v centru Prahy někam do hospody, která je pod úrovní vozovky. WiFi mají skoro všechny, ale pro signál na mobil si lidi často běhají ven :-)

celý text

Čtěte více.