Zavřít reklamu

Uživatelé iPhonů 5C a novějších, jejichž operátorem je T-Mobile, mohou po nainstalování iOS 9.3 využít novou službu volání přes síť Wi-Fi.

Volání přes WiFi bylo poprvé uvedeno jako součást iOS 9, dosud ale bylo dostupné pouze v USA, Kanadě, Velké Británii, Švýcarsku, Saúdské Arábii a Hongkongu. iOS 9.3 ho přináší také do České republiky, prozatím pouze pro zákazníky operátora T-Mobile.

Využitelné je především v situacích, kdy není dostupný nebo dostatečně silný signál mobilní sítě, jako například v horských chatách nebo sklepech. Pokud je na takovém místě dostupný signál Wi-Fi s rychlostí stahování a odesílání dat alespoň 100kb/s, zařízení se z GSM automaticky přepne na Wi-Fi, jehož prostřednictvím pak uskutečňuje hovory a odesílá SMS a MMS zprávy.

Nejedná se o FaceTime Audio, který také probíhá skrze Wi-Fi; tuto službu poskytuje přímo operátor a může být využita ke spojení s jakýmkoliv jiným telefonem, ne pouze iPhonem. Ceny hovorů a zpráv se řídí tarifem daného uživatele. Zároveň není volání přes Wi-Fi nijak spojeno s datovým balíčkem, jeho využití tedy neovlivní FUP.

Využívání volání přes WiFi nevyžaduje žádné zvláštní nastavování, stačí ho pouze na iPhonu 5C a novějším s nainstalovaným iOS 9.3 povolit v Nastavení > Telefon > Wi-Fi hovory. Pokud pak iPhone přejde z GSM sítě na Wi-Fi, je to indikováno v horní systémové liště iOS, kde se vedle operátora objeví „Wi-Fi“. Podrobný návod, jak Wi-Fi hovory nastavit, najdete na webu Applu.

 

iPhone je také schopen plynule (i při probíhajícím hovoru) přejít zpět z Wi-Fi na GSM, ale pouze na LTE. Pokud je dostupné pouze 3G nebo 2G, hovor se ukončí. Stejně tak lze plynule přejít z LTE na WiFi.

Pro fungování hovorů přes Wi-Fi je nutné po updatu na iOS 9.3 přijmout také nové nastavení operátora. Služba by se po aktivaci měla do pár desítek minut zprovoznit.

Zdroj: T-Mobile
.