Zavřít reklamu

Je tomu rok, co Apple přišel s jeho M1 počítači Mac. Mezi jednu z jejich výhod patří i možnost spouštět iOS a iPadOS aplikace v rámci systému Big Sur, nyní tedy i v Monterey. Celý proces instalace je navíc poměrně snadný, a jednoduše tak můžete používat své oblíbené mobilní aplikace i v počítači. 

Byla velká otázka, jak vývojáři tuto možnost, tedy spouštět iOS a iPadOS aplikace a hry v macOS v počítačích s čipem M1, uchopí. Nakonec to nedopadlo tak úplně špatně. I když se samozřejmě najdou jisté výjimky. Existují totiž tři cesty, kterými se může vývojář iOS/iPadOS aplikace s ohledem na dostupnost svého titulu v macOS vydat.

Tři možnosti 

První je samozřejmě ta nejjednodušší, a to svůj titul na macOS v počítačích s M1 nevydat, respektive možnost jeho instalace zakázat. Je to však logický krok. Vývojář k němu může přistoupit, pokud už na macOS nabízí svou plnohodnotnou aplikaci, nebo pokud nechce poskytnout uživateli neodladěnou funkčnost. To je právě ta druhá cesta, kterou se může vývojář vydat. Nemusí hnout ani prstem, respektive tedy jen odsouhlasit přítomnost jeho aplikace v Mac App Store. To se s sebou ale nese různé neduhy.

Mac totiž spustí i zcela neupravené aplikace původně určené pro mobilní platformy, jenže to může znamenat, že ty budou trpět zejména absencí různých ovládacích prvků, a to obzvláště u her. Problém je především s gyroskopem a gesty, které nedokáže nasimulovat. Jde-li o prosté klikání, je to v pohodě, a proto většina běžných aplikací žádný zásah prakticky nepotřebují.

Apple sám nicméně uvádí, že přestože neexistuje žádný oficiální proces portování, měli by vývojáři zvážit případnou aktualizaci kódu jejich titulu, aby zajistili lepší uživatelský dojem z jejich mobilní aplikace běžící v macOS. Navíc dodává, že přijetím moderních funkcí iOS do aplikace je přechod na macOS jednodušší, protože ty se mapují na vhodné chování macOS automaticky.

Jak spouštět aplikace pro iOS na Macu 

To, jaká aplikace je jak odladěná Macu s M1 čipem zjistíte poměrně snadno. Stejně jako vlastně to, jak k jejímu převodu vývojář přistoupil. Stačí si spustit Mac App Store a zadat název aplikace nebo hry do jeho hledání. Hned nahoře vidíte dvě záložky. První jsou aplikace pro Mac, druhou pak aplikace pro iPhone nebo iPad. Když se tedy přepnete na druhou jmenovanou, uvidíte výsledky hledání mezi mobilními aplikacemi.

Zajímavá je zde zmínka pod žánrem titulu. Může zde být totiž informace, že byl titul navržen pro iPhone nebo iPad s tím, že jako dovětek lze číst: „Se systémem macOS neověřeno.“ Tím dostanete jasnou zpětnou vazbu o tom, jestli vývojář kód upravil, nebo jen aplikaci uvolnil do Mac App Storu bez jakéhokoli jeho zásahu. Dobré je, že aplikací a her je zde skutečně hodně, a to ať už těch jen přepnutých, nebo těch skutečně upravených. Nic vám tak nebrání užít si svých oblíbených titulů i na Macu.

Např. Touch Retouch je skvělá aplikace k retušování fotek, která tak na Macu běží zcela korektně (a to ji vývojář nabízí i ve verzi pro Mac za 379 Kč). To samé se dá říci i o logické hře Far: Lone Sails, která se za pomoci klávesnice možná hraje i lépe než na dotykovém displeji. Oba tyto tituly jsou ale navrženy pro iPad, takže nabízejí větší rozlišení než jen nudli v podobě displeje iPhonu, a obě jsou také odladěny vývojářem pro Mac. Oproti tomu např. plošinovka Ministry of Broadcast už ne, takže ji prakticky nemáte se základními periferiemi jak ovládat. 

.