Zavřít reklamu

Letos představený iPad Pro se ve své 12,9″ variantě pochlubil takzvaným mini-LED displejem, který přináší benefity OLED panelu za podstatně nižší cenu. Podle nejnovějších informací z portálu The Elec se podobného vylepšení dočká i oblíbený iPad Air. Ten Apple představí již v příštím roce a osadí jej OLED panelem, čímž u něj zajistí obrovský nárůst v kvalitě zobrazení. Jablečný tablet by měl nabídnout 10,8″ displej, podle čehož se usuzuje, že se bude jednat právě o Air.

V roce 2023 by pak měly přijít další iPady s OLED panelem. Apple by měl dost možná za dva roky dokonce implementovat i LTPO technologii, díky které by přinesl ProMotion displej i do levnějších iPadů. Právě ten totiž zajišťuje 120Hz obnovovací frekvenci. Pokud se řadíte mezi naše pravidelné čtenáře, tak jistě víte že něco podobného již koncem května tvrdil korejský web ETNews. Ten totiž zmínil, že se Apple chystá v příštím roce představit některé iPady s OLED displejem, avšak už nespecifikoval, o jaké modely vlastně půjde. Ještě dříve, v březnu letošního roku, navíc nejrespektovanější analytik Ming-Chi Kuo sdělil, že se iPad Air poměrně brzy dočká displeje, který si bude zakládat na technologii OLED. Podle jeho slov zůstane mini-LED limitován pro nejdražší modely Pro.

ipad air 4 jablickar 29
iPad Air 4. generace (2020)

Co vlastně přechod na OLED panel znamená? Díky této změně se uživatelé chystaného iPadu Air budou moci radovat z daleko lepší kvality zobrazení, podstatně vyššího kontrastního poměru i maximálního jasu a nepopsatelně lepšího zobrazení černé. Jelikož klasické LCD panely fungují na bázi tekutých krystalů, které překrývají podsvícení displeje, tak nedokážou ono podsvícení plně zakrýt. V případě potřeby zobrazení černé se tak setkáváme se spíše našedlou barvou. Naopak OLED funguje trošku jinak a hlavním rozdílem je, že nepotřebuje podsvícení. Obraz vytváří prostřednictvím organických elektroluminiscenčních diod, které samy tvoří výsledný obraz. Když navíc potřebují zobrazit černou, jednoduše se v daných místech ani nerozsvítí. Jejich problém pak spočívá v životnosti. Ta je totiž oproti klasickému LCD až dvojnásobně nižší.

.