Zavřít reklamu

Apple se od své konkurence odlišuje v mnoha směrech. Když se podíváme na samotné jablečné produkty, rozdílu bychom našli hned několik. Na první pohled je samozřejmě zřejmé, že kalifornský gigant vsází na trošku odlišný design. Hlavní rozdíl se ale nachází v operačních systémech. Právě ty totiž dělají z jablečných produktů téměř bezchybná zařízení, na která se spoléhají uživatelé po celém světě.

Jak jistě všichni víte, při příležitosti včerejší Keynote během konference WWDC 2020 jsme se dočkali představení nového macOS 11 Big Sur. Při prezentaci jsme mohli vidět, že se jedná o skvělý operační systém s úžasnými designovými změnami. Jaká je ale pravda? Nový macOS od včerejška usilovně testujeme, a proto vám nyní přinášíme naše první pocity a dojmy.

Změna designu

Samozřejmě největší změnou si prošel samotný design operačního systému. Podle slov Applu se dokonce jedná o největší změnu od dob OS X, s čímž musíme pouze souhlasit. Vzhled nejnovějšího systému je jednoduše skvělý. Dalo by se říci, že jsme se dočkali obrovského zjednodušení, zakulacení hran, změny ikonek u aplikací, příjemnějšího Docku, krásnějšího horního menu baru a ještě dalších ikonek. Design se bezpochyby velice inspiroval u iOS. Jednalo se o správný krok, nebo jen hloupý pokus? Názor může mít samozřejmě každý různý. Podle nás se ale jedná o skvělý tah, který ještě více přispěje v popularitě Maců.

Pokud totiž člověk vůbec poprvé zavítá do jablečného ekosystému, pravděpodobně si nejprve koupí iPhone. Řada lidí se následně Macu bojí, protože si myslí, že by jej nedokázali ovládat. Ačkoliv je operační systém macOS velice jednoduchý a intuitivní, musíme uznat, že jakákoliv větší změna zabere nějaký ten čas. Přesně tohle se týká i přechodu z Windows na Mac. Vraťme se ale k uživateli, který doposud vlastní pouze iPhone. Nový design macOS je totiž velice podobný s iOS a pro uživatele tak do značné míry usnadňuje přechod na jeho první Mac, jelikož na něj čekají stejné ikonky a podobný způsob ovládání. V tomto směru se Apple trefil přímo do černého.

Nový Dock

Přepracování se samozřejmě nevyhnul ani Dock. Ten se opět nechal inspirovat u iOS a elegantně tak sjednocuje jablečné systémy dohromady. Na první pohled si můžete říct, že na Docku není nic extra nového – jen prostě trošičku změnil kabát. Osobně vlastní 13″ MacBook Pro, kvůli čemuž si cením každého kousku pracovní plochy. Na Catalině jsem tedy nechával Dock automaticky skrýt, aby mi při práci případně nepřekážel. Řešení, s kterým přišel systém Big Sur, se mi ale extrémně líbí, a proto už Dock neskrývám. Naopak, nechávám jej neustále zobrazený a mám z něj radost.

macOS 11 Big Sur Dock
Zdroj: Redakce Jablíčkář

Safari

Rychlejší, svižnější, úspornější

Další změnou si prošel nativní prohlížeč Safari. Když Apple při prezentaci začal o Safari mluvit, zdůraznil, že se jedná o prohlížeč, který všichni milují. V tomto směru má dá se říci pravdu, ale je třeba si přiznat, že nic není dokonalé. Podle slov kalifornského giganta by měl být prohlížeč nově až o 50 procent rychlejší než konkurenční Chrome, což z něj dělá nejrychlejší prohlížeč vůbec. Rychlost Safari je skutečně parádní. Je nutné si ale uvědomit, že záleží především na rychlosti vašeho internetového připojení, které nějaká aplikace zkrátka nedokáže nahradit. Z osobní zkušenosti mi nepřijde, že bych se setkal s rychlejším načítáním stránek, ačkoliv mám internetové připojení poměrně solidní. Každopádně jedná se o první betaverzi a finální hodnocení bychom si měli nechat až na září či říjen, kdy vyjde finální verze macOS 11 Big Sur.

macOS 11 Big Sur: Safari a Jablíčkář
Zdroj: Redakce Jablíčkář

Prohlížeč Safari je nově také úspornější. Oficiální dokumentace slibuje až o 3 hodiny vyšší výdrž oproti Chromu či Firefoxu a o 1 hodinu delší brouzdání internetem. Zde zastávám stejný názor, který jsem popsal výše. Operační systém je k dispozici necelých 24 hodin a nikomu prozatím nepřísluší hodnotit tato vylepšení.

Soukromí uživatele

Jak jistě všichni víte, Apple si na soukromí svých uživatelů zakládá a snaží se jeho produkty a služby udělat co možná nejbezpečnější. Z tohoto důvodu byla vloni představena funkce Sign in with Apple, díky které například s druhou stranou nemusíte sdílet ani váš pravý e-mail. Jablečná společnost se samozřejmě nehodlá zastavit a na soukromí svých uživatelů pracuje nadále.

Safari nově používá funkci s názvem Intelligent Tracking Prevention (inteligentní prevence proti sledování), pomocí které dokáže identifikovat, zdali daná internetová stránka nesleduje vaše kroky v síti Internet. Díky tomu můžete automaticky blokovat takzvané trackery, jež vás sledují, a ještě si o nich můžete přečíst různé informace. Vedle adresního řádku totiž přibyla nová ikonka štítu. Jakmile na ni klepnete, Safari vás informuje o jednotlivých trackerech – respektive kolika trackerům bylo zabránění ve sledování a o jaké stránky se vůbec jedná. Prohlížeč navíc nově bude kontrolovat vaše hesla a pokud některé z nich najde v databázi uniklých hesel, o skutečnosti vás informuje a vybídne vás k jeho změně.

Zprávy

Ještě v macOS 10.15 Catalina působila nativní aplikace Zprávy poměrně zastarale a nic extra nenabízela. S její pomocí jste mohli posílat textové zprávy, iMessage, smajlíky, obrázky a různé přílohy. Když se ale opět podíváme na Zprávy na iOS, uvidíme obrovskou změnu. Nově se proto Apple rozhodl tuto mobilní aplikaci přenést i na Mac, čehož dosáhl pomocí technologie Mac Catalyst. Zprávy nyní věrně kopírují jejich podobu z iOS/iPadOS 14 a umožňují nám například připnutí konverzace, odpověď na jednotlivé zprávy, možnost posílání Memoji a řadu dalších. Ze Zpráv se tak nyní stala perfektní plnohodnotná aplikace, která konečně nabízí ty nejrůznější funkce.

macOS 11 Big Sur: Zprávy
Zdroj: Apple

Ovládací centrum

S ovládacím centrem jsme se opět všichni setkali již v případě operačního systému iOS. Na Macu jej nyní nalezneme v horním menu baru, čímž nám přináší opět perfektní výhodu a seskupuje veškeré nutné záležitosti na jedno místo. Osobně jsem totiž doposud musel mít ve stavovém řádku zobrazeno rozhraní Bluetooth a informace o zvukovém výstupu. To se nyní naštěstí stává minulostí, jelikož všechny věci můžeme nalézt právě ve zmiňovaném ovládacím centru a ušetřit si tak místo v horním menu baru.

macOS 11 Big Sur Ovladaci centrum
Zdroj: Redakce Jablíčkář

Závěr

Nový operační systém macOS 11 Big Sur se Applu skutečně povedl. Dočkali jsme se úžasných designových změn, které neuvěřitelně zpříjemňují používání Macu, a po skutečně dlouhé době jsme dostali plnohodnotnou aplikaci Zprávy. Je samozřejmě ale nutné myslet na fakt, že se jedná o první beta verzi a vše nemusí běžet jak má. Osobně jsem se doposud setkal s jedním problémem, který se pro mě stává trnem v patě. Můj MacBook v 90 % času potřebuji mít připojený k internetu skrze datový kabel, což mi nyní bohužel nefunguje a jsem odkázaný na bezdrátové připojení WiFi. Pokud ale zhodnotím první betu macOS 11 s první betou macOS 10.15, vidím obrovský rozdíl.

V tomto článku jsme se samozřejmě nepodívali na všechny nové funkce. Mimo ty zmíněné jsme se dočkali například možnost úpravy domovské stránky a vestavěného překladače v Safari, přepracovaných Apple Map, předělaných Widgetů a notifikačního centra a dalších. Systém parádně funguje a dá se bez problému používat pro každodenní práci. Co si o novém systému myslíte vy? Jedná se o revoluci, na kterou jsme všichni čekali, nebo jen o zanedbatelné změny na poli vzhledu, nad kterými se dá mávnout rukou?

.