Zavřít reklamu

Vzpomínáte si ještě na grafické příslušenství od společnosti 3DFX? V devadesátých letech minulého století bylo poměrně oblíbené, postupně jej ale z trhu vytlačily konkurenční značky. V dnešním díle našeho „historického“ seriálu si připomeneme uvedení grafického akcelerátoru Voodoo 3D, zavzpomínáme ale také na představení „hudebního“ mobilního telefonu Sony Ericsson W200.

Akcelerátor Voodoo 3D (1995)

Společnost 3DFX vydala 6. listopadu roku 1995 svůj dlouho očekávaný grafický akcelerátor Voodoo 3D. První hrou, která jej využila, byl populární QuakeGL. 3DFX ve své době patřila mezi přední výrobce 3D grafických procesorů i grafických karet. Ve druhé polovině devadesátých let jí ale začala šlapat na paty konkurence v podobě grafik od firem jako nVidia nebo ATI, a pozice firmy 3DFX na trhu začala postupně oslabovat. Byla to právě nVidia, kdo v roce 2000 odkoupil práva na Vodoo, převzal duševní vlastnictví firmy 3DFX i značnou část zaměstnanců. Firma 3DFX jako taková v roce 2002 vyhlásila finální bankrot.

QuakeGL Voodoo 3D
Zdroj Zdroj: vintage3d.org

Sony Ericsson W200 (2007)

6. listopadu roku 2007 byl představen mobilní telefon Sony Ericsson W200 Walkman. Jednalo se o tlačítkový mobilní telefon o rozměrech 101 x 44 x 18 milimetrů a váze 85 gramů, vybavený VGA fotoaparátem, FM rádiem a softwarem Sony Walkman. Rozlišení displeje tohoto “hudebního” telefonu činilo 128 x 160 pixelů, interní úložiště o velikosti 27MB bylo možné rozšířit za pomoci Memory Stick Micro. Sony Ericsson W200 byl k dostání v barvách Rhtythm Black, Pulse White, Grey a Aquatic White, britský mobilní operátor Orange pak přišel také s vlastní verzí Passion Pink.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více