Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Příjmy společnosti Qualcomm díky iPhonu 12 prudce vzrostly

Dnešním dnem se nám pochlubila kalifornská společnost Qualcomm pochlubily svými příjmy za čtvrtý kvartál letošního roku. Ty konkrétně vzrostly na neuvěřitelných 8,3 miliard dolarů, tedy asi 188 miliard korun. Jedná se o neuvěřitelný skok, protože meziroční nárůst činí 73 procent (ve srovnání s čtvrtým kvartálem roku 2019). Za zvýšeným příjmem by měl stát především Apple se svou novou generací iPhonu 12, která ve všech svých modelech používá 5G čipy právě od Qualcommu.

qualcomm
Zdroj: Wikipedia

Samotný generální ředitel Qualcommu, Steve Mollenkopf, ve zprávě o příjmech za zmiňovaný kvartál dodal, že velkou část tvoří právě iPhone, avšak důležitějších čísel bychom se měli dočkat až v příštím čtvrtletí. K tomu navíc dodal, že se jim začíná vracet zasloužené ovoce za roky vývoje a investicí. Příjmy každopádně netvoří pouze objednávky ze strany Apple, ale také od dalších výrobců mobilních telefonů a firmy Huawei. Ta totiž v tomto období zaplatila jednorázovou platbou 1,8 miliard dolarů. I kdybychom ale s touto částkou nepočítali, stále by Qualcomm zaznamenal 35% meziroční nárůst.

Apple se s Qualcommem na spolupráci domluvil teprve vloni, kdy skončil obrovský soudní spor mezi těmito giganty, který se zabýval zneužitím patentů. Podle ověřených informací jablečná společnost plánuje využívat čipy od Qualcommu až do roku 2023. Mezitím ale v Cupertinu pracují i na vlastním řešení. V roce 2019 Apple odkoupil značnou část modemové divize od Intelu za 1 miliardu dolarů, čímž získal řadu poznatků, postupů a patentů. Je tedy možné, že se v budoucnu dočkáme přechodu na „jablečné“ řešení.

Apple počítá s extrémní poptávkou po MacBooku s Apple Silicon

Již od června letošního roku, kdy se nám Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 pochlubil přechodem od Intelu na vlastní řešení Apple Silicon, řada jablíčkářů netrpělivě očekává, s čím se nám Apple pochlubí. Podle nejnovějších zpráv z Nikkei Asian by měl kalifornský gigant na tuto novinku silně vsázet. Do února roku 2021 by se totiž mělo vyrobit 2,5 milionů kusů jablečných laptopů, ve kterých bude tepat ARMový procesor z dílny Applu. Prvotní produkční objednávky se údajně rovnají 20 % ze všech prodaných MacBooků v roce 2019, kterých bylo asi 12,6 milionů.

MacBook záda
Zdroj: Pixabay

O produkci samotných čipů by se měl postarat důležitý partner TSMC, který doposud zajišťoval výrobu procesorů pro iPhony a iPady, a k jejich výrobě by měl být použit 5nm výrobní proces. Odhalení prvního Macu s Apple Silicon by navíc mělo být již za dveřmi. V příštím týdnu nás totiž čeká další Keynote, od které všichni očekávají jablečný počítač s vlastním čipem. O všech novinkách vás samozřejmě budeme informovat.

Díry v dodávkách iPhonu 12 Pro zalepí starší modely

V minulém měsíci představený iPhone 12 a 12 Pro se těší obrovské popularitě, což až Applu způsobuje potíže. Kalifornský gigant totiž nepočítal s tak silnou poptávkou a nyní nestíhá nové telefony vyrábět. Obzvláště oblíbený je model Pro, na který si při objednání přímo od Applu budete muset počkat 3-4 týdny.

Z důvodu současné globální pandemie totiž dochází k problémům v dodavatelském řetězci, kdy partneři nestíhají dodat určité komponenty. Kritické je to především s čipy pro LiDAR senzor a pro správu energie, kterých je skutečně nedostatek. Na tuto díru se Apple snaží rychle zareagovat přerozdělením objednávek. Konkrétně to znamená, že se místo vybraných součástek pro iPad budou vyrábět díly pro iPhone 12 Pro, což potvrdily hned dva dobře obeznámené zdroje. Tato změna se dotkne zhruba 2 milionů kusů jablečných tabletů, které se tak v příštím roce nedostanou na trh.

iPhone 12 Pro zezadu
Zdroj: Redakce Jablíčkář

Apple se poloprázdnou nabídku hodlá vyplnit staršími modely. Údajně totiž kontaktoval své dodavatele, aby připravili dvacet milionů kusů iPhonu 11, SE a XR, které by měly být již připraveny pro prosincovou nákupní sezónu. V tomto směru také musíme dodat, že všechny starší zmíněné kousky, které budou vyrobeny od října letošního roku, budou dodávány bez adaptéru a drátových sluchátek EarPods.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více