Zavřít reklamu

Ve včerejších večerních hodinách jsme se na letošní první podzimní konferenci od Applu dočkali představení nových produktů. Čekali jsme samozřejmě především na nový iPhone 13 a 13 Pro, kromě nich však jablečná společnost přišla relativně nečekaně s novým iPadem deváté generace a iPadem mini šesté generace. Představení se dočkaly také Apple Watch Series 7, které však v redakci považujeme za takové malé zklamání. Součástí nových iPhonů 13 je zbrusu nový čip A15 Bionic, který je samozřejmě ještě výkonnější a úspornější – jen u tohoto však Apple letos nezůstal.

Čip A15 Bionic podle Applu disponuje novými enkodéry a dekodéry pro video. To v překladu znamená, že iPhony 13 Pro (Max) budou schopné natáčet a editovat video ve formátu ProRes. Pokud formát ProRes neznáte, tak se jedná o velmi kvalitní kompresní formát, jenž je ideální pro využití v různých střihačských programech, například ve Final Cut Pro. Na podporu ProRes u iPhonů čekalo mnoho jedinců již delší dobu, konečně jsme se tedy dočkali. Vzhledem k tomu, že ProRes formát vyvíjí Apple, tak samozřejmě doposud nejlépe fungoval při editaci na Macu. I v tomto případě lze sledovat perfektní a kompletní provázanost jablečných produktů a funkcí. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že práce s ProRes 4K videem je pro Mac o mnoho méně výkonnostně náročná než kdybyste využívali klasická 4K videa.

mpv-shot0623

Formát ProRes je skvělý také z hlediska úprav barev a dalších vlastností, jelikož v sobě nese o mnoho více dat. Například s rozšířeným formátem H.264, který provádí velkou kompresi, se ProRes nedá srovnávat. Tím ale samozřejmě nechceme říci, že by byl ProRes bezztrátový formát, jelikož rozhodně není. ProRes tedy nelze definovat podobně jakožto bezztrátový formát RAW, jenž může být využit při focení snímků (nejen) s pomocí jablečného telefonu. Pokud se tedy řadíte mezi jedince, kteří pomocí iPhonu rádi natáčí profesionální videa a následně je detailně upravujete v programech tomu určených, tak ProRes rozhodně oceníte. Přesný ProRes formát, do kterého budou iPhony 13 Pro natáčet, prozatím není znám. Podle stránek Applu však bude mít výsledné video rozlišení 4K při 30 FPS, s výjimkou varianty s nejmenším úložištěm v podobě 128 GB, u které bude možné ProRes nahrávat do 1080p při 30 FPS. Ohledně příchodu ProRes na iPhony se nabízí mnoho různých otázek. Jedna z nich zní, zdali bude možné ProRes video natočené na iPhonech 13 přehrát i na starších modelech.

Takto Apple prezentoval vlastnosti a schopnosti fotoaparátu nového iPhonu 13 Pro:

Jak už bylo zmíněno výše, tak oproti H.264 či H.265 je ProRes méně ztrátový, což však na druhou stranu znamená, že výsledná videa budou potřebovat více místa v úložišti. Přesně z toho důvodu se Apple rozhodl ProRes na iPhonech 13 Pro s úložištěm o kapacitě 128 GB omezit na 1080p při 30 FPS. Kdyby tak neučinil, tak by si vlastníci základních modelů nahráli pár minut videa a kompletně by si zaplnili paměť. Přesnou velikost jedné minuty záznamu v ProRes formátu na iPhonu však prozatím nemůžeme přesně určit, jelikož neznáme přesný typ. Pro srovnání a základní představu zabírá 1 minuta záznamu ve standardním ProRes 422 v 1080p při 30 FPS zhruba 1 GB místa v úložišti. V režimu 4K při 30 FPS tak bude náročnost na úložiště ještě větší, což poukazuje na to, že 1 TB varianta úložiště může mít pro některé profi uživatele smysl. Je nutné zmínit, že ProRes nebude k dispozici ihned po spuštění prodejů iPhonů 13 Pro. Objeví se až společně s jednou z budoucích aktualizací iOS 15.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.