Zavřít reklamu

Exkluzivní formát ProRes RAW od Applu, který byl prozatím k dispozici pouze na jablečná zařízení, si postupně razí cestu do dalších operačních systémů. Pokud patříte mezi uživatele, kteří práci s videem rozumí, tak jistě víte, že formát ProRes RAW dokáže na jablečných zařízeních perfektně využít hardware, díky čemuž se tolik nezatěžuje. Render samotného videa poté trvá při využití formátu ProRes také o dost kratší dobu, pokud je prováděn na jablečném zařízení.

Apple se rozhodl, že formát ProRes RAW už nebude exkluzivní pouze pro macOS a momentálně jej testuje v určitých beta verzích programů od Adobe. Programy od Adobe jsou k dispozici jak na macOS, tak také na Windows a u nespočtu tvůrců obsahu patří mezi nejoblíbenější. Mezi konkrétní programy, které ProRes RAW ve Windows podporují, nyní patří beta verze Adobe After Effects, Adobe Media Encoder, Adobe Premiere a Adobe Premiere Rush. Do beta verzí se může připojit prakticky kdokoliv z vás, stačí, abyste přešli na tento odkaz. Celý stahovaný soubor má okolo 700 KB, tudíž se nemusíte obávat toho, že byste jej stahovali půl dne.

Pokud vše půjde podle plánu, tak není jediný důvod, proč by se podpora ProRes RAW nemohla již brzy nativně objevit i v aplikacích pro Windows. Díky této podpoře nebudou kameramani a střihači muset pro úpravu videa ve formátu ProRes RAW použít macOS zařízení, ale postačí jim Windows. Na závěr jen podotýkám, že se v tomto případě jedná o prvotní beta verzi softwaru. Instalaci tedy provádíte jen na vlastní nebezpečí.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více