Zavřít reklamu

Při příležitosti tradiční zářijové keynote jsme se dočkali představení nové řady iPhone 14. Apple se konkrétně pochlubil čtveřicí telefonů – iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max – které se dočkaly poměrně zajímavých novinek a vylepšení. Pozornost na sebe upoutal především model Pro. Ten se totiž zbavil dlouho kritizovaného horního výřezu, namísto něhož přichází takzvaný Dynamic Island, respektive prostor, který se dynamicky mění na základě používaných aplikací, notifikací a aktivit na pozadí.

V případě základních modelů je poměrně zajímavou změnou zrušení modelu mini. Místo něj Apple vsadil na iPhone 14 Ultra, tedy na základní model s větším displejem, který by se vzhledem k preferencím mohl prodávat o dost lépe. Aby toho nebylo málo, tak nové jablečné telefony dokonce disponují funkcí pro automatickou detekci autonehody, kvalitními displeji a skvělými vylepšeními v oblasti fotoaparátu. Nová generace ale přináší i zajímavou novinku, o které se Apple při její prezentaci ani jednou nezmínil. iPhone 14 (Pro) se totiž dočká sekundárního snímače okolního osvětlení. Jenže k čemu je taková věc vlastně dobrá?

iPhone 14 (Pro) nabídne dva snímače okolního osvětlení

Jak už jsme zmínili výše, nová generace iPhone 14 (Pro) se jako první dočká celkově dvou snímačů okolního osvětlení. Dosavadní iPhony disponovaly vždy jen jedním snímačem, který se nachází na přední straně telefonu a slouží pro adaptivní úpravu jasu na základě okolního osvětlení. Prakticky se tedy jedná o komponent zajišťující správnou funkčnost funkce pro automatické nastavení jasu. Sekundární senzor by Apple dle všeho mohl umístit naopak na zadní stranu. Pravděpodobně bude součástí vylepšeného blesku. Než se ale zaměříme na to, k čemu tento komponent může sloužit, pojďme se ještě zaměřit na konkurenci.

Ve skutečnosti je totiž zvláštní, že Apple s touto novinkou přichází až nyní. Když se totiž podíváme na konkurenční telefony od technologických gigantů jako Samsung či Xiaomi, můžeme si všimnout, že u jejich telefonů bychom tuto vychytávku našli již roky. Jedinou výjimkou je snad Google. Ten přidal sekundární snímač okolního osvětlení až v případě telefonu Pixel 6, tedy podobně jako Apple, výrazně za svou konkurencí.

iphone-14-pro-design-9

Proč potřebujeme druhý snímač

Hlavní otázkou však zůstává, proč se Apple rozhodl pro implementaci sekundárního snímače okolního osvětlení. Jelikož se Apple o této novince vůbec nezmínil, tak není úplně jasné, k čemu konkrétně komponent poslouží. Samozřejmě základem je vylepšení funkce automatického jasu. Podle odborníků ale silně záleží na konkrétní implementaci a následném využití. Každopádně existují i jisté situace, kdy jeden snímač nemusí dostačovat, a právě v tomto směru je na místě disponovat druhým. V takovém případě dokáže telefon porovnat vstupní data ze dvou zdrojů a na jejich základě přinést co možná nejlepší optimalizaci jasu, čehož by s jedním snímačem nemusel být schopen. Ostatně proto bude zajímavé sledovat, jak se v tomto směru nová generace posune vpřed.

.