Zavřít reklamu

iPhone 14 Pro (Max) je tady! Apple před pár minutami představil nejnovější chytrý telefon, který přichází s nespočtem nových funkcí, možností a vlastností. Je jasné, že v následujících týdnech se v jablečném světě nebude mluvit o ničem jiném, než právě o novém iPhonu. Nabízí toho opravdu hodně, pojďme se proto společně na vše podívat.

iPhone 14 Pro výřez aneb dynamický ostrůvek

Největší změnou u iPhonů 14 Pro je bezesporu výřez, který se dočkal přepracování… a také přejmenování. Jedná se o podlouhlý průstřel, který však dostal název dynamický ostrůvek. Slovíčko dynamický zde není jen tak pro nic za nic, jelikož z něj Apple udělal funkční prvek. Ostrůvek se totiž dokáže rozšířit do různých směrů, takže vás pěkně informuje třeba o připojených AirPodech, zobrazí vám ověření Face ID, příchozí hovor, ovládání hudby atd. Zkrátka a jednoduše, nový dynamický ostrůvek každému zjednoduší každodenní využívání.

iPhone 14 Pro displej

Apple nové iPhony 14 Pro (Max) vybavil zbrusu novým displejem, který je tradičně nejlepší v historii společnosti a jablečného telefonu. Nabízí ještě tenčí rámečky a více prostoru, samozřejmostí je zmíněný dynamický ostrůvek. V HDR dosáhne displej iPhone 14 Pro až na jas o hodnotě 1600 nitů, vrcholně pak dokonce 2000 nitů, což jsou stejné úrovně jako u Pro Display XDR. Nechybí samozřejmě očekávaný always-on režim, na kterém lze vidět čas, společně s dalšími informacemi, bez nutnosti probouzení. Kvůli tomu byl displej přepracován a nabízí mnoho nových technologií. Dokáže pracovat na frekvenci 1 Hz, tedy v rozmezí od 1 Hz do 120 Hz.

iPhone 14 Pro čip

S příchodem každé nové generace iPhonů představuje Apple také nový hlavní čip. Letos však došlo ke změně, jelikož nového čipu s označením A16 Bionic se dočkaly jen vrcholné modely s označením Pro, zatímco klasické verze nabízí A15 Bionic. Nový čip A16 Bionic se soustředí na tři hlavní odvětví – úspora energie, displej a lepší kameru. Nabízí až 16 miliard tranzistorů a je vyroben 4nm výrobním procesem, což je rozhodně pozitivní informace, jelikož se očekával výrobní proces 5nm.

Apple uvádí, že zatímco konkurence se snaží dohánět teprve A13 Bionic, tak Apple dál boří veškeré zábrany a přichází každý rok s výkonnějšími a výkonnějšími čipy. Konkrétně je A16 Bionic až od 40 % rychlejší než konkurence a nabízí celkově 6 jader – 2 výkonná a 4 úsporná. Neural Engine má pak 16 jader a celý čip dokáže zpracovat až 17 bilionů operací za sekundu. GPU tohoto čipu má 5 jader a o 50 % větší propustnost. Samozřejmostí je pak také parádní a ještě delší výdrž, a to i přesto, že iPhone 14 Pro nabízí always-on a extrémní výkon. Nechybí dále ani podpora satelitních hovorů, avšak jen v Americe.

iPhone 14 Pro fotoaparát

Jak se očekávalo, tak iPhone 14 Pro přichází se zbrusu novou fotosoustavou, která se dočkala neskutečného zlepšení. Hlavní širokoúhlý objektiv nabízí rozlišení 48 MP s quad-pixel senzorem. Díky tomu jsou zajištěny lepší fotky ve tmě a špatných světelných podmínkách, kdy se každé čtyři pixely spojí v jeden, aby vytvořily jediný pixel. Senzor je pak větší o 65 % v porovnání s iPhone 13 Pro, ohnisková vzdálenost je 24 mm a teleobjektiv přichází s 2x zoomem. 48 MP fotografie je možné pořídit také při 48 MP, dále došlo k přepracování LED blesku, které je složeno z celkově 9 diod.

Nový je dále také Photonic Engine, díky kterému jsou všechny fotoaparáty ještě kvalitnější a dosahují naprosto bezkonkurenční kvality. Konkrétně Photonic Engine každou fotografii oskenuje, vyhodnotí a pořádně upraví, takže výsledky budou ještě lepší. Samozřejmostí je pak podpora natáčení v ProRes s tím, že můžete natáčet až ve 4K při 60 FPS. Co se pak týče filmového režimu, tak ten nově podporuje až 4K rozlišení při 30 FPS. Kromě toho přichází také nový akční režim, který nabídne tu nejlepší stabilizaci v branži.

iPhone 14 Pro cena a dostupnost

Nový iPhone 14 Pro je k dispozici v celkově čtyř barvách – stříbrné, vesmírně šedé, zlatá a tmavě fialová. Předobjednávky iPhone 14 Pro i 14 Pro Max startují 9. září, v prodeji pak budou již 16. září. Cena startuje na 999 dolarů v případě iPhone 14 Pro, větší verze 14 Pro Max startuje na 1099 dolarů.

.