Zavřít reklamu

Apple používal titan dlouhodobě, a to u svých Apple Watch v provedení Edition. Nyní jej používá už jen u Apple Watch Ultra, přičemž se napříč internetem šíří zvěsti, že společnost chystá iPhone 15 s titanovým rámem a my si klademe otázku: „Proboha proč?“ 

Zvěsti informují o tom, že iPhone 15 Pro by měl mít zaoblené hrany, kdy se tedy Apple odkloní od aktuálních rovných stran a vrátí se spíše k designu kombinace iPhonu 5C a iPhonu X. Vlastně by to mělo údajně vypadat jako když se podíváte na 14 či 16“ MacBook Pro z profilu. Je však jedno, jak bude rámeček zařízení vypadat, důležitější je, z čeho bude vyroben.

Váha na prvním místě 

Titan je odolnější a lehčí, jak ocel, která je odolnější a těžší jak hliník. Základní iPhony jsou z hliníku, modely Pro pak Apple vyrábí z letecké oceli. Titan tedy aktuálně používá jen u Apple Watch Ultra, ale kdyby jej nasadil i do nových iPhonů, mohl by chtít tyto dva produkty ještě více designově přiblížit. Jenže proč používat ušlechtilý materiál na tak běžnou věc, jakou je mobilní telefon? Tak „zelený“ Apple by si měl uvědomit, že je to mrhání přírodními zdroji.

Samozřejmě nevíme, jestli se zvěsti zakládají na nějakých ověřených faktech, nebo má jít jen o senzaci. Ač tak či onak se ale můžeme nad použitím titanu v případě rámu mobilního telefonu pozastavit. Minimálně iPhone 14 Pro je extrémně těžký, na to, že je to jen obyčejný mobilní telefon (tedy že není skládací). Jeho váha 240 g je opravdu vysoká, kdy je na zařízení nejtěžší ale přední i zadní sklo, nikoli ocelový rám. Ten následuje až poté. Použití titanu by tedy mohlo udělat zařízení o něco málo lehčí, nebo alespoň by nemuselo s další generací přibrat na váze.

Tvrdost na druhém místě 

Titan je tvrdý, což je jeho hlavní výhoda. Na hodinkách, které jsou náchylné na vnější poškození, má tedy jistý smysl, na telefonu, který stejně drtivá většina z nás chrání ještě krytem, je to blbost. Je to blbost i proto, že jeho výrazně většímu technologickému uplatnění brání doposud vysoká cena výroby čistého kovu. Proto Apple Watch Ultra stojí 25 tisíc Kč a ne 15, proto by to jasně znamenalo i zdražení samotného iPhonu, a to opravdu nikdo z nás snad už nechce.

Titan je sice sedmým nejrozšířenějším kovem v zemské kůře, ale jedná se o nerostné bohatství, které by Apple těmi desítkami miliony prodanými iPhony řádně decimoval. Od Apple Watch Ultra se samozřejmě takové prodeje očekávat nedají. Místo drahých kovů by se měla společnost spíše zaměřit jiným směrem, a to i s ohledem na svou „zelenou“ filozofii. Bioplasty totiž mohou být skutečnou budoucností, mají jen chybu v tom, že mohou být poměrně křehké. Vyrobit ale rám telefonu z kukuřice a po jeho dosloužení jej vyhodit na kompost, zní přece jen lépe a zeleněji. 

Navíc je takový materiál i lehký, takže i v tomto by byla jeho výhoda. Pokud by se tedy jen vymyslely zdokonalené technologické postupy, které vyjma odolnosti vyřeší i odvod tepla z útrob zařízení, tak se možná v budoucnu setkáme se skutečným nástupcem „plastového“ iPhonu 5C. Osobně bych se tomu vůbec nebránil, protože není plast jako bioplast. Z něho už se ostatně nyní začínají vyrábět i mobilní příslušenství.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Nevím, jestli se něco, co stojí $2/kg a je to toho na zemi nezpracovatelné množství dá považovat za drahý kov.

  Ultra nestojí 25k, protože jsou z titanu, ale protože tam je jejich pricepoint v portfoliu:
  – 45mm LTE AW8 stojí 16,4k,
  – ocelové 45mm AW8 s LTE stojí 23,5k,
  – Ultra stojí 25k.
  Ten rozdíl 1500 určitě není za materiál pouzdra, ale hlavně za technologie navíc.

celý text

Čtěte více.