Zavřít reklamu

Čtyřpalcový iPhone 5SE je již takřka jistou věcí a je nanejvýš pravděpodobné, že se stane jedním z hlavních bodů programu březnové keynote Applu. Podle všeho se má jednat o přímého nástupce stále populárního iPhonu 5S, přičemž inovace by se měly týkat takřka výhradně hardwarových vnitřností telefonu.

Nyní zdroje serveru 9to5Mac přinášejí nové vizuální materiály, které ukazují, že bude iPhone 5SE od původního iPhonu 5S takřka k nerozeznání. Rozměrově by se mělo jednat o telefon naprosto totožný, ale několik nevýrazných změn lze z obrázků přeci jen vyčíst. Hardwarové tlačítko pro zamykání a vypínání telefonu bylo přemístěno na bok zařízení, jako je tomu u iPhonů 6 a 6S.

Lehce změněný vypadá také tvar zařízení. Hrany a přední krycí sklo iPhonu 5se se jeví zaobleně. Zaoblení zdaleka není takové, jaké můžeme vidět u „šestkových“ iPhonů, ale přesto je znatelné. Schémata zveřejněná na Twitteru OnLeaks pozměněný tvar zařízení potvrzují, ale není na nich vidět změna umístění hardwarového vypínače.

Naopak je na nich dobře zřejmá mírně vystupující čočka fotoaparátu, ale zatím není jasné, jak bude přesně vypadat. Je možná varianta z iPhonu 5S (nevystouplá) i z iPhonu 6 (vystouplá) a také OnLeaks ukazují dvě mírně rozdílné podoby prototypů, které prý v Applu testují.

Jinak bude iPhone 5SE vypadat podle všeho přesně tak, jak jsme zvyklí z ostatních „pětkových“ iPhonů. Záda budou z hliníku, doplněného o skleněné „lišty“ na horním i dolním okraji a přední části telefonu bude vévodit FaceTime kamera ve společnosti reproduktoru a světelného senzoru.

Rendery neukazují senzor pro identifikaci otisku prstu, ale přítomnost Touch ID je v podstatě jistotou. Senzorem totiž disponují všechny iPhony počínaje modelem 5S a funkce je mimo jiné stěžejní pro Apple Pay.

Co se týče hardwarových specifikací, nový čtyřpalcový iPhone má být osazen čipem A9, který je použit i u nejnovějšího iPhonu 6s, a rovněž odpovídajícím pohybovým koprocesorem M9. iPhone 5SE by měl být schopen také pořizovat Live Photos a dočkat by se měl nejnovějšího kamerového systému. Jistou věcí je také NFC čip s podporou již zmíněného Apple Pay.

Stávající barvy iPhonu 5S by s příchodem nového modelu měla doplnit ještě zlatá a růžově zlatá barva. Spolu s vesmírně šedou a stříbrnou budou tedy mít zákazníci na výběr již ze čtyř barevných variant. Co se týče velikosti úložiště, nejlevnější varianta bude bohužel stále 16GB. Druhou možností ale bude model s úložištěm o velikosti 64 GB, takže „prostřední“ 32GB varianta bude již tradičně v nabídce chybět.

 

Cena nového iPhonu by měla být totožná s modelem 5s, který je u nás nyní v prodeji za cenu 14 790 korun. Cena varianty s vyšší pamětí ale není úplně jistá, protože vyšší model iPhonu 5S disponoval 32GB a nikoliv 64GB pamětí. Navíc není vůbec jisté, zda budou u nás nové ceny stejné jako ty stávající. Očekáváme spíše o něco vyšší částku.

Nový iPhone má být představen 15. března a do prodeje by mohl být vypuštěn již o 3 dny později. V rámci keynote má Apple představit také nové pásky pro hodinky Watch a nový iPad Air 3, který by mohl po vzoru iPadu Pro přinést výkonný procesor A9X a Smart Connector pro připojení speciálního příslušenství.

Zdroj: 9to5Mac, iGeneration, OnLeaks
.