Zavřít reklamu

Příští generace iPhonu s pravděpodobným označením iPhone 7 má podle magazínu Fast Company přijít hned s několika zásadními novinkami. Nový iPhone údajně přijde o 3,5mm jack na sluchátka, díky čemuž bude moci být ještě tenčí. Pravděpodobně pak telefon nabídne i bezdrátové nabíjení a měl by být vodotěsný. Redaktorům Fast Company prý novinky sdělil zdroj obeznámený se situací ve firmě.

O obětování sluchátkového jack se na základě údajných úniků informací spekuluje již delší dobu. Nyní však s informací poprvé přišel server „serióznějšího“ ražení.

iPhone by měl nově místo klasického sluchátkového jacku spoléhat na svůj Lightning konektor a na bezdrátové technologie. Podle všeho již Apple se svým dlouholetým dodavatel audio čipů Cirrus Logic pracuje na tom, aby bylo využití Lightingu možné a čipset iPhonu byl na takovou práci se zvukem připraven.

Audio systém by měl obsahovat také novou technologii potlačení okolního ruchu od britské společnosti Wolfson Microelectronics, která se v roce 2014 stala součástí právě již zmíněné firmy Cirrus Logic.

Nezávislí výrobci budou mít také možnost technologii u svých sluchátek kompatibilních s konektorem Lightning využít. Budou si ale samozřejmě muset zaplatit za licenci, která se má na technologie zpracovávající zvuk vztahovat.

Některá média informovala, že Apple v návaznosti na odstranění 3,5mm jacku k iPhonu přibalí nový model sluchátek s Lightning konektorem. Fast Company naproti tomu na základě svých informací tvrdí, že Apple bude sluchátka doplněná o zmíněnou technologii odizolování ruchu prodávat zvlášť, a to nejspíš pod značkou Beats.

Něco takového ale nepřipadá pravděpodobné vlivnému Apple blogerovi Johnu Gruberovi. Podle toho by nepřibalení kompatibilních sluchátek k iPhonu bylo šílenstvím. Gruber si myslí, že Apple k iPhonu tradičně nějaká základní sluchátka přibalí. Není ovšem sporu o tom, že pod značkou Beats firma nabídne celou řadu dražších sluchátek v bezdrátové variantě i ve variantě s Lightning konektorem.

Některé zprávy pak tvrdí, že Apple k iPhonu přibalí redukci z Lightningu na „starý“ 3,5mm jack. Ani to ale podle renomovaného blogera není příliš pravděpodobné. Když se Apple snaží zavést nový standard, obvykle se neuchyluje k takovýto ústupkům, které náběh nových technologií zbytečně brzdí. Nosit si k telefonu redukci a vytahovat ji vždy, když chce člověk poslouchat hudbu, je navíc řešení značně neelegantní a neslučitelné s filozofií Applu.

Co se týče bezdrátového nabíjení, jeho nasazení do iPhonu již v Cupertinu zvažují delší dobu. Letos by k němu ale mohlo konečně dojít. Zaprvé se jedná o zajímavou funkci, kterou nabízí již řada konkurenčních telefonů, a zadruhé si využití technologie indukčního nabíjení Apple již úspěšně vyzkoušel u svých Watch. Důležité by navíc bylo, že kdyby byla připojená Lightning sluchátka, mohl by se iPhone zároveň nabíjet.

Podle všeho by pak iPhone mohl díky použití speciální chemické ochrany vnitřních komponentů dosáhnout také vodotěsnosti. S tou má dle serveru VentureBeat přijít také Samsung Galaxy S7, pravděpodobně nejžhavější konkurent chystaného iPhonu.

Je nicméně nutné si uvědomit, že ačkoliv může Apple na všech těchto novinkách usilovně pracovat, zdaleka není jisté, že je společnost všechny využije již u iPhonu 7. V minulosti se mnohokrát stalo, že ve firmě změnili rozhodnutí jen nedlouhou před představením nového modelu a ve vývoji nových technologií se ještě pokračovalo.

Zdroj: Fast Company, Daring Fireball
Obrázek (koncept iPhonu 7): Handy Abovergleich
.