Zavřít reklamu

Od té doby, co Apple u iPhonu 7 a 7 Plus odstranil klasický 3,5mm konektor, je společnost terčem kritiky a posměchu jak ze strany uživatelů, tak ze strany ostatních výrobců. Zdali jde o kritiku oprávněnou či nikoliv necháme na vašem zhodnocení, ostatní výrobci však v posledních letech na Applu nenechali „nit suchou“. Posměšky přicházeli jak od Samsungu, tak od Googlu, Huawei či OnePlus. Postupně se však ukazuje, že cestou bez audiokonektoru se vydává čím dál tím více výrobců a nabízí se tak otázka, zdali onen posměch byl opravdu na místě, nebo šlo jen o pokrytectví.

Poslední novinkou, do které si už klasická sluchátka nepřipojíte, je včera představený Samsung Galaxy A8s. Telefon jako takový je plný zajímavostí, od téměř skutečně bezrámečkového displeje, po neobvyklý kruhový výřez pro čočku čelního fotoaparátu, která tak nahrazuje klasický výřez (notch) na horní hraně displeje. Všemožných novinek a prvenství pro Samsung je u modelu A8s mnoho, mezi to nejzásadnější patří absence 3,5 mm audio konektoru.

V případě Samsungu jde o první model chytrého telefonu, který tento konektor nemá. A rozhodně nepůjde o jediný příklad. Nadcházející vlajkové lodě Samsungu ještě 3,5 mm konektor pravděpodobně dostanou, od příštího roku se však počítá s tím, že se od něj u vrcholných modelů upustí. Důvody jsou nasnadě, ať už jde o lepší možnosti utěsnění telefonu nebo ušetření vnitřního prostoru pro další komponenty, Samsung bude další z výrobců, kdo půjde ve šlépějích Applu – byť ještě na jaře se za to Applu vysmíval:

Před lety se vysmíval také Google, který u svého Pixelu 1. generace několikrát zdůrazňoval, že si 3,5 mm konektor zachoval. Rok se s rokem sešel a druhá generace vlajkové lodi Googlu už jej také nemá. Podobně od jacku upustili i ostatní výrobci a do svých telefonů jej nedává například ani OnePlus nebo Huawei.

galaxy-a8s-no-headphone
.