iWant

14 triků, které umí vaše Apple sluchátka

iWant

Sluchátka Apple EarPods, která dostane ke svému novému iPhonu každý uživatel, jsou poměrně uspokojivá, a tak si s nimi většina vystačí a někteří si je dokonce nemohou vynachválit. Ačkoli od EarPods neočekáváme příliš mnoho, i tak toho sluchátka umí poměrně hodně, což možná ne všichni jejich majitelé tuší. I proto si v dnešním článku shrneme všechny funkci, které Apple sluchátka nabízí.

S určitostí mohu prohlásit, že téměř všichni z vás budou drtivou většinu triků již znát. Možná ale objevíte alespoň jednu funkci, o které jste zatím nevěděli, ačkoli by vám mohla přijít někdy vhod. Triků je dohromady 14 a využít je můžete především při přehrávání hudby nebo při telefonování.

Hudba

1. Spuštění/pozastavení skladby
Během přehrávání hudby můžete pomocí sluchátek pozastavit nebo poté opět spustit skladbu. Stačí jen stisknout prostřední tlačítko na ovladači.

2. Přeskočení na nadcházející skladbu
Ovládat toho ale můžete mnohem více. Pokud chcete začít přehrávat další skladbu, pak středové tlačítko stiskněte dvakrát rychle za sebou.

3. Přeskočení na předchozí skladbu nebo na začátek aktuálně přehrávané skladby
Pokud se naopak chcete vrátit na předchozí skladbu, pak stiskněte prostřední tlačítko třikrát rychle za sebou. Jestliže se ale aktuální skladba přehrává déle než 3 sekundy, pak se trojitým stiskem vrátíte na začátek přehrávané skladby a pro přeskočení na skladbu předchozí musíte trojitý stisk tlačítka provést znovu.

4. Přetočení skladby vpřed
Jestliže chcete aktuálně přehrávanou skladbu přetočit vpřed, pak dvakrát stiskněte prostřední tlačítko a při druhém stisku tlačítko držte. Skladba se bude přetáčet tak dlouho, dokud budete tlačítko držet a rychlost přetáčení se bude postupně zvyšovat.

5. Přetočení skladby zpět
Pokud naopak chcete skladbu o kousek vrátit, pak stiskněte prostřední tlačítko třikrát a při třetím stisku jej podržte. Opět platí, že se přetáčení bude fungovat do té doby, dokud budete tlačítko držet.

Telefon

6. Přijmutí příchozího hovoru
Zvoní vám telefon a zrovna máte připojená sluchátka? Stačí stisknout středové tlačítko a hovor přijmete. EarPods disponují mikrofonem, tudíž iPhone můžete nechat v kapse.

7. Odmítnutí příchozího hovoru
Jestliže příchozí hovor přijmout nechcete, pak stačí prostřední tlačítko stisknout a dvě sekundy podržet. Hovor tím bude odmítnut.

8. Přijmutí druhého hovoru
V případě, že máte hovor a začne vám do toho volat někdo další, stačí stisknout středové tlačítko a druhý hovor tím přijmete. Tím se zároveň podrží hovor první.

9. Odmítnutí druhého hovoru
Pakliže chcete druhý příchozí hovor odmítnout, stačí prostřední tlačítko stisknout a podržet po dobu dvou sekund.

10. Přepnutí hovorů
Rovnou navážeme na předchozí případ. Pokud máte dva hovory současně, můžete pomocí prostředního tlačítka mezi nimi přepínat. Stačí tlačítko podržet na dvě sekundy.

11. Ukončení druhého hovoru
Jestliže máte dva hovory současně, přičemž jeden je aktivní a druhý podržený, pak druhý zmiňovaný můžete ukončit. Pro provedení prostřední tlačítko podržte.

12. Ukončení hovoru
Pokud jste si s druhou stranou řekli vše, co jste chtěli, pak můžete hovor přes sluchátka ukončit. Stačí jen stisknout středové tlačítko.

Ostatní

13. Aktivace Siri
Jestli je Siri vaše každodenní pomocnice a chcete ji používat i s nasazenými sluchátky, pak stačí kdykoli podržet středové tlačítko a asistentka se aktivuje. Podmínkou samozřejmě je mít Siri aktivovanou v Nastavení –> Siri.

V případě, že sluchátka používat s iPodem shuffle nebo iPodem nano, pak můžete namísto Siri využívat funkci VoiceOver. Ta vám prozradí název aktuálně přehrávané skladby, umělce, playlist a umožní vám i začít přehrávat jiný playlist. Středové tlačítko držte do té doby, dokud vám VoiceOver neřekne název a umělce přehrávané skladby a dokud nezazní tón. Poté tlačítko pusťte a VoiceOver začne vyjmenovávat všechny vaše playlisty. Jakmile zazní ten, který chcete začít přehrávat, stiskněte středové tlačítko.

14. Pořízení fotografie
Asi každý majitel iPhonu ví, že pořizovat fotografie je možné i postranními tlačítky pro regulaci hlasitosti. Stejně tak to funguje i u sluchátek. Pokud je tedy máte k telefonu připojená a máte otevřenou aplikaci Fotoaparát, pak můžete pro pořízení fotografie využít tlačítka pro zesílení nebo zeslabení hudby, která se nachází na ovladači po obou stranách středového tlačítka. Tento trik se hodí především při pořizování selfie nebo „tajných“ fotografií.