Zavřít reklamu

Od představení iPhonu X se mluví o tom, jakým směrem se Apple posune vpřed v souvislosti s technologií displejů. Nyní Apple získal patent, který by mohl umožnit protáhnutí displeje takřka na celou čelní plochu telefonu.

Když iPhone X přišel na trh, šlo o jeden z prvních smarptohnů s výřezem na horní straně displeje. Později se stal výřez normálním prvkem takřka všech smartphonů střední a vyšší třídy. Jeho velikost se lišila prakticky jen tím, co všechno do něj musel výrobce schovat. Zatímco ostatní výrobci ze za poslední tři roky snažili s výřezem něco udělat – a to buď ho pokud možno minimalizovat, nebo jej zcela odstranit díky využití jiných možností, jako je například vysouvací kamera, Apple s designem svých telefonů nehnul. Výřez u nových iPhonů je stejný, jako před lety u iPhonu X. A to by se mohlo změnit.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Applu byl v úterý přiznán patent s názvem „Elektronické zařízení s perforovaným displejem“. Patent popisuje displej zařízení, který by obsahoval miniaturní otvory v oblasti mezi jednotlivými pixely, za kterými by se mohl uchovávat hardware, který potřebuje pronikat displejem ven. Jednalo by se tedy například o telefonní sluchátko nebo reproduktory.

V patentu je popsáno, že by takovýmto perforováním disponoval OLED panel, u kterého je to (alespoň dle Applu) konstrukčně možné. Jednotlivé otvory v panelu displeje by mohly být překryty reflexní ochrannou vrstvou, která by mohla blokovat nebo propouštět specifické části barevného spektra. Dle patentu by tak mohl jít tímto způsobem vyřešit infračervený senzor pro True Depth kameru, která by mohla fungovat skrze displej, nebyla by ale vidět. Podobně patent hovoří také o speciální metodě, díky které by bylo možné teoreticky použít Touch ID, které by také fungovalo skrze displej.

Myšlenka na schovávání komponent za displej zařízení rozhodně není nová. Je jasné, že Apple během vývoje novinek o něčem takovém přemýšlí neboť se podobných patentů za posledních několik měsíců objevilo mnoho. Vyřešení výřezu displeje telefonu je momentálně jedna z největších výzev, kterým výrobci smartphonů čelí. Dosavadní vývoj ukazuje několik cest, kterými je možné se vydat. Výše popsané však zatím nikdo nerealizoval a je otázkou, zda-li je to vůbec možné – i pro takového giganta (s takřka neomezenými financemi), jako je Apple.

Zdroj: Appleinsider

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více