Zavřít reklamu

Pověstný výřez je tady s námi již od roku 2017, kdy svět poprvé spatřil revoluční iPhone X. Právě tehdy se změnil vývoj mobilních telefonů. Upustilo se od tradičních designů s velkými rámečky, místo čehož výrobci vsadili na displej takzvaně od hrany až ke hraně a ovládání gesty. Ačkoliv někteří zpočátku protestovali, tato koncepce se velice rychle rozšířila a dnes ji používá prakticky každý výrobce. Zároveň v tomto směru ale můžeme spatřit zásadní rozdíl mezi telefony s operačním systémem iOS a Android.

Když pomineme model iPhone SE, který i v roce 2022 vsází na zastaralý design, tak se nám nabízí pouze modely vybavené biometrickou autentizací s názvem Face ID. Ta si zakládá na 3D skenu obličeje ve srovnání s Touch ID (čtečkou otisků prstů) má být rychlejší i bezpečnější. Na druhou stranu ji nelze jen tak jednoduše schovat – při každém pohledu na telefon totiž autentizace logicky musí proběhnout. Kvůli toho se Apple spoléhá na takzvanou TrueDepth kamera schovanou ve výřezu horní části obrazovky. Konkurence (telefony s OS Android) namísto toho favorizuje spíše způsob čtečky otisků prstů zakomponované přímo do displeje.

Výřez jakožto terč kritiky

Konkurenční telefony mají doposud oproti iPhonům obrovskou výhodu. Zatímco jablečné modely trpí na nechvalně proslulý výřez, který z estetického hlediska nevypadá úplně nejlépe, tak Androidy mají pouhý průstřel pro přední kameru. Rozdíl je tedy dost znát. Ačkoliv některým jablíčkářům výřez neboli notch vůbec vadit nemusí, tak i přesto tu je nemalá skupina jeho odpůrců, kteří by se jej nejradši konečně zbavili. A jak to tak vypadá, podobná změna je už na dosah ruky.

Již delší dobu se hovoří o příchodu nové generace iPhone 14, která by se po dlouhotrvajících spekulací měla konečně zbavit onoho výřezu a nahradit jej průstřelem. Doposud ale nebylo úplně jasné, jak by toho Apple vlastně mohl dosáhnout, aniž by nesnížil kvalitu technologie Face ID. Nyní však gigant získal patent, který by mu teoreticky mohl přinést vykoupení. Podle něj totiž Apple spekuluje nad schováním celé TrueDepth kamery pod displej zařízení, kdy s pomocí využití filtrů a čočky nedojde ke snížení kvality. Nyní proto bude nesmírně sledovat vývoj iPhonů v následujících letech. Prakticky každý jablíčkář je totiž zvědavý, jak si Apple s takto náročným úkolem vlastně poradí a jestli vůbec dokáže uspět.

iPhone 14 render
Dřívější render iPhonu 14 Pro Max

Ukrytí kamery pod displej

Samozřejmě o možnosti ukrýt celou kameru pod displej se hovoří již několik let. Některým výrobcům, především z Číny, se to vlastně už několikrát podařilo, avšak vždy se stejným výsledkem. Kvalita přední kamery v takovém případě nedosahuje výsledků, které bychom mohli očekávat od vlajkových lodí. To však platilo teprve donedávna. Samsung se totiž v roce 2021 vytáhl s novou generací svého ohebného smartphonu Galaxy Z Fold3, který celý tento problém řeší poměrně efektivně. Právě proto se také mluví o tom, že Apple nyní získal potřebný patent, na němž mimo jiné staví právě i jihokorejský Samsung.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.