Zavřít reklamu

Přesně před třinácti lety, tedy 9. ledna roku 2007, byl představen historicky první iPhone. Steve Jobs tehdy vkročil na pódium sanfranciského Moscone Center, aby užaslému publiku představil převratné zařízení, které mělo sloužit jako širokoúhlý iPod s dotykovým ovládáním, revoluční mobilní telefon a průlomový internetový komunikátor.

Namísto tří produktů se svět ve skutečnosti dočkal jednoho jediného – z dnešního pohledu roztomile drobného – smartphonu. První iPhone rozhodně nebyl prvním smartphonem na světě, od svých starších “kolegů” se ale v mnohém lišil. Postrádal například hardwarovou tlačítkovou klávesnici. Na první pohled měl do dokonalosti v lecčems daleko – nepodporoval MMS, chyběla mu GPS a neuměl natáčet videa, což v té době zvládal i leckterý “hloupý” telefon.

Společnost Apple na iPhonu pracovala minimálně od roku 2004. Tehdy nesl kódové označení Purple Project a na příchod na svět ho připravovala řada specializovaných oddělených týmů pod přísným vedení Steva Jobse. V době, kdy byl iPhone uveden na trh, mu konkurovaly zejména telefony značky Blackberry, popularitě se těšila ale také třeba Nokia E62 nebo Motorola Q. Nejen zastánci těchto modelů iPhonu zpočátku příliš nevěřili, a tehdejší ředitel společnosti Microsoft Steve Ballmer se dokonce nechal slyšet, že iPhone nemá na trhu se smartphony absolutně žádnou šanci. Smartphone s multitouch displejem a ikonickým nakousnutým jablkem na zádech měl ale nakonec u spotřebitelů úspěch – Apple zkrátka věděl, jak na to. Společnost Statista později uvedla, že se firmě Apple podařilo v průběhu roku 2007 prodat téměř dva miliony iPhonů.

„Toto je den, na který jsem se těšil dva a půl roku,“ uvedl Steve Jobs při představování prvního iPhonu:

Ke svým dnešním třináctým narozeninám dostal iPhone navíc ještě zajímavý dárek, týkající se počtu prodaných zařízení. Společnost Apple jako taková tato čísla už nějakou dobu nezveřejňuje, skvělou službu v tomto směru ale odvádějí nejrůznější analytici. Právě mezi nimi provedla nedávno agentura Bloomberg průzkum, jehož výsledkem bylo zjištění, že společnost Apple je na nejlepší cestě prodat ve fiskálním roce 2020 téměř 195 milionů svých iPhonů. V loňském roce tento počet činil odhadem 186 milionů iPhonů. Pokud by tomu tak opravdu bylo, přiblížil by se celkový počet iPhonů, prodaných od doby vydání prvního modelu, k 1,9 miliardě kusů.

Analytici se ale také shodují na tom, že trh se smartphony je v mnoha směrech nasycený. Ani společnost Apple už plně nespoléhá na prodeje svých iPhonů, jakkoli jsou stále ještě velmi významnou součástí jeho příjmů. Podle slov Tima Cooka se chce společnost Apple ve větší míře soustředit i na nové služby, nezanedbatelný příjem jí plyne i z prodeje nositelné elektroniky – tato kategorie zahrnuje u Applu především Apple Watch a AirPods.

Steve Jobs představuje první iPhone.

Zdroje: Apple Insider, Bloomberg

.