Zavřít reklamu

Vskutku absurdní případ, týkající se duševního vlastnictví, ochranných známek a jména Steve Jobs, se objevil na úplném konci loňského roku. Týká se dvou italských podnikatelů kteří se v roce 2012 rozhodli, že si založí firmu zabývající se výrobou oblečení. Oba byli očividně velkými fanoušky společnosti Apple a poté co zjistili, že Apple nedrží ochranou známku na jméno svého zakladatele, se toho rozhodli využít. Italská společnost Steve Jobs tak byla na světě a připravovala se na to, že na trh uvede několik řad oblečení se jménem jednoho ze zakladatelů Applu, a zároveň jedné z nejvýznamnějších osobností technologického světa.

To se Applu logicky nelíbilo a tak se začal jejich tým právníků proti tomuto kroku bránit. Italskou společnost Steve Jobs, resp. její dva zakladatele, napadli u evropského úřadu pro správu duševního vlastnictví. Tam se dožadovali toho, aby byla ochranná známka „Steve Jobs“ dvěma Italům odebrána na základě několika předložených odůvodnění. Odstartovala dvouletá soudní bitva, která byla v roce 2014 ukončena avšak první informace o ní jsme se dozvěděli až před pár dny.

Apple napadal údajné zneužití jména Steva Jobse, stejně jako vykousnutý motiv v logu italské společnosti, který se údajně podezřele inspiruje u vykousnutého jablka společnosti Apple. Evropský úřad pro ochranu duševního vlastnictví námitky Applu smetl ze stolu a celá kauza se v roce 2014 vyřešila tím, že byla ochranná známka Italům zachována. Podnikatelé na zveřejnění celé této kauzy čekali až do konce uplynulého prosince, neboť si nechali ochrannou známku registrovat po celém světě. Až poté se rozhodli jít s celým příběhem ven.

stevejobsclothing1-800x534

Finální globální ustanovení značky jako takové tak proběhlo před pár dny. Podle podnikatelů se Apple ve svém právním tažení zaměřil především na údajné zneužití designu loga, což byl paradoxně důvod jejich neúspěchu. Evropský úřad totiž neshledal podobnost s nakousnutým jablkem a nakousnutým písmenem, neboť nakousnuté písmeno „J“ nedává žádný smysl. Do písmene se zakousnout nemůžete a proto se nejedná o okopírování nápadu, resp. loga společnosti Apple. S tímto rozsudkem se tak mohou Italští podnikatelé vesele vrhnout do práce. V současné době prodávají oblečení, tašky a další doplňky se jménem Steve Jobs, plánují však vstoupit i do segmentu s elektronikou. Prý mají v zásobě několik velmi inovativních nápadů, na kterých pracovali několik posledních let.

Zdroj: 9to5mac

.