iWant

iPhone je synonymem pro bohatství, jeho vlastnictví symbolizuje vyšší příjmy

iWant

Vlastnictví jednoho ze zařízení z rodinky Applu je prý silnou známkou toho, že váš příjem je na vysoké úrovni. Alespoň tedy podle nejnovější studie z National Bureau of Economic Research. Dva ekonomové z University of Chicago, Marianne Bertrand a Emir Kamenica, shromažďovali všechna dostupná data a analyzovali dočasné trendy a rozdíly v příjmech, vzdělání, pohlaví, rase a politické ideologii. Nakonec došli k zajímavému závěru.

Dokument se zabývá tématikou domácností, vysokých příjmů a tím, podle jakých výrobků nejlépe určovat, zda člověk vysoký příjem má či nikoliv. Pokud vlastní iPhone, je 69% šance, že má vyšší příjmy. Ovšem to samé platí i pro majitele iPadu. Podle výzkumu může být i iPad skvělou známkou toho, že si jeho majitel vydělává větší obnos peněz. V tomto případě však procento lehce kleslo na 67 %. Majitelé zařízení s Androidem nebo uživatelé Verizonu ale nezůstávají moc pozadu a ekonomové určili, že u nich je šance na vysoké příjmy zhruba 60 procent.

Zajímavé je, jak se s průběhem let mění výrobky, podle kterých se příjem jejich vlastníků určuje. Zatímco nyní se jedná o vlastnictví iPhonu, iPadu, Android telefonu či televizoru Samsung, tak v roce 1992 tomu bylo jinak. Lidé s vyššími příjmy se poznali podle toho, že používali filmy do fotoaparátů značky Kodak a nakupovali majonézu Hellmann’s. V roce 2004 byla v domácnostech lidí s vyššími příjmy televize Toshiba, používali operátora AT&T a v ledničce měli máslo Land O´Lakes Regular. Jaké produkty asi budou známkou vyššího příjmu například za 10 let? To si netroufáme ani odhadovat.