Zavřít reklamu

Ačkoli některé uživatele mohl iOS 12 zklamat absencí nového designu a zajímavých funkcí, jiné naopak příjemně překvapil a potěšil. Apple totiž novou verzí systému jasně potvrdil, že investice do iPhonů a iPadů se zkrátka vyplatí, obzvláště při porovnání s konkurencí s Androidem.

V iOS 12 se ty nejzásadnější změny udály uvnitř systému, přímo u samotného základu některých částí. Vývojáři z Applu se zaměřili primárně na optimalizaci výkonu a náročnost animací. Ve vybraných případech tak bylo potřeba kompletně změnit kód a přepsat celou funkci od základu, jindy stačilo na problém nahlédnout z jiného úhlu a provést optimalizační procesy. Výsledkem je skutečně odladěný systém, který dokonce zrychluje starší modely jablečných zařízení, jako je iPad mini 2 nebo iPhone 5s. Třešničkou na dortu budiž naprosto stejná kompatibilita jako u iOS 11.

A právě tím dal Apple najevo, že se vyplatí spíše sáhnout po dražším iPhonu či iPadu, než po smartphonu nebo tabletu s Androidem. Možná si společnost jen snaží udržet reputaci, obzvláště po aféře se zpomalováním zařízení disponujících starší baterií, a po nespokojenosti uživatelů s iOS 11, ale snaha je to určitě vítaná. Vždyť podpora téměř 5 let starého iPhonu 5s, který se navíc po aktualizaci výrazně zrychlí, je upřímně něco, o čem si majitelé konkurenčních telefonů mohou nechat zdát. Jako příklad poslouží Galaxy S4 taktéž z roku 2013, který je možné aktualizovat maximálně na Android 6.0, zatímco brzy bude dostupný už Android P (9.0). Ve světě Samsungu, potažmo Googlu, by tak iPhone 5s skončil na iOS 9.

Apple jde přímo proti strategii ostatních výrobců. Namísto aby odřízl starší zařízení a donutil uživatele upgradovat na novější hardware, čímž by zvýšil své zisky, nabídne jim optimalizační aktualizaci, díky které se jejich iPhone a iPad citelně zrychlí. A co víc, prodlouží tak jejich životnost minimálně o další rok, možná ještě více. Ostatně o osobní zkušenosti s iOS 12 na stařičkém iPadu Air jsme se podělili v nedávném článku. Pomineme-li onu optimalizaci a novinky, pak určitě nesmíme zapomenout na přísun bezpečnostních oprav, které k novému systému také neodmyslitelně patří a jichž se tedy dočkají i zmíněná starší jablečná zařízení.

.