Zavřít reklamu

Prakticky už po prvních analýzách prodejů iPhonu 12 mini se začalo tvrdit, že se jedná o finanční propadák společnosti Apple, která tuto verzi s další generací již jistě zařízne. Letos v září jsme se však dočkali opět. A rozhodně to není škoda, protože podobný telefon na trhu prostě nenajdete. 

Se zářijovým představením iPhonů 13 uvedl Apple čtyři jeho verze. iPhone 13 Pro Max má 6,7“ displej a je špičkou v portfoliu společnosti. iPhony 13 Pro a 13 pak mají shodně veliký 6,1“ displej, a na trhu mají největší konkurenci, protože ta se nejčastěji pohybuje právě od tohoto rozměru. Model 13 mini pak má stejně jako rok před tím iPhone 12 mini displej s úhlopříčkou 5,4“ a i po dvou letech existence tohoto rozměru displeje se jedná o jistý unikát.

Zcela bezkonkurenční 

Je tomu z toho důvodu, že jednoduše nemá konkurenci. Ať se podíváte na jakýkoli e-shop a budete v něm hledat podle velikosti úhlopříčky, pod 5,4 palců najdete prakticky jen několik málo zařízení. Prvním je iPhone 13 mini spolu s modelem 12 mini, pak se samozřejmě jedná o archaický iPhone SE 2. generace, který má displej o velikosti 4,7“ a je prakticky jediným zástupcem smartphonů, který ještě nemá displej přes celou čelní plochu zařízení. Následně už se zde v novém prodeji nachází jen low-endový Huawei nebo pár laciných Alcatelů v ceně kolem 1 500 Kč.

Jednoznačně se tak dá říci, že iPhone s přídomkem mini je nejprodávanějším telefonem své velikosti, ne však kategorie. I přes malý displej se totiž svou výbavou, a především cenou, řadí do té vyšší střední, pokud se tedy budeme bavit o základním úložišti. A v tom je možná ten problém. Výrobci totiž nemají potřebu vyrábět skutečně malé telefony, protože i s těmi s úhlopříčkou displeje nad 6“ se pořád dostanou na pro zákazníka přijatelnou cenu bez toho, aniž by ten nad malým displejem musel mžourat očima.

iPhone 13 mini recenze LsA 15

Větší displej se totiž jednoduše rovná lepšímu uživatelskému komfortu. Ne tedy že byste na něm viděli více obsahu, jen je ten větší a lépe dostupný. Apple s modelem iPhone 13 mini přinesl moderní funkce v tom nejmenším možném a velice kompaktním těle, a to ještě s cenovkou pod 20 tisíc Kč. Jistě si své uživatele našel, kdy jsou mezi nimi určitě i ti, kteří za tuto velikost pějí na Apple oslavné ódy. Společnost to prostě zkusila, vzhledem ale k nabídce se dá říci, že takové zařízení jednoduše nemá na trhu místo. Jestli tedy přijde i 3. generace iPhonů mini je tak velmi nepravděpodobné. 

Jako logičtější krok se jeví opět zmenšit rámečky displeje, posunout tím ještě výš model Max a udělat mezikrok mezi jím a nyní 6,1“ variantami. Ty by se se zmenšením rámečku dočkaly buď zmenšení těla, nebo naopak nárustů samotné úhlopříčky. 

.