Zavřít reklamu

Prakticky už po prvních analýzách prodejů iPhonu 12 mini se začalo tvrdit, že se jedná o finanční propadák společnosti Apple, která tuto verzi s další generací již jistě zařízne. Letos v září jsme se však dočkali opět. A rozhodně to není škoda, protože podobný telefon na trhu prostě nenajdete. 

Se zářijovým představením iPhonů 13 uvedl Apple čtyři jeho verze. iPhone 13 Pro Max má 6,7“ displej a je špičkou v portfoliu společnosti. iPhony 13 Pro a 13 pak mají shodně veliký 6,1“ displej, a na trhu mají největší konkurenci, protože ta se nejčastěji pohybuje právě od tohoto rozměru. Model 13 mini pak má stejně jako rok před tím iPhone 12 mini displej s úhlopříčkou 5,4“ a i po dvou letech existence tohoto rozměru displeje se jedná o jistý unikát.

Zcela bezkonkurenční 

Je tomu z toho důvodu, že jednoduše nemá konkurenci. Ať se podíváte na jakýkoli e-shop a budete v něm hledat podle velikosti úhlopříčky, pod 5,4 palců najdete prakticky jen několik málo zařízení. Prvním je iPhone 13 mini spolu s modelem 12 mini, pak se samozřejmě jedná o archaický iPhone SE 2. generace, který má displej o velikosti 4,7“ a je prakticky jediným zástupcem smartphonů, který ještě nemá displej přes celou čelní plochu zařízení. Následně už se zde v novém prodeji nachází jen low-endový Huawei nebo pár laciných Alcatelů v ceně kolem 1 500 Kč.

Jednoznačně se tak dá říci, že iPhone s přídomkem mini je nejprodávanějším telefonem své velikosti, ne však kategorie. I přes malý displej se totiž svou výbavou, a především cenou, řadí do té vyšší střední, pokud se tedy budeme bavit o základním úložišti. A v tom je možná ten problém. Výrobci totiž nemají potřebu vyrábět skutečně malé telefony, protože i s těmi s úhlopříčkou displeje nad 6“ se pořád dostanou na pro zákazníka přijatelnou cenu bez toho, aniž by ten nad malým displejem musel mžourat očima.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Větší displej se totiž jednoduše rovná lepšímu uživatelskému komfortu. Ne tedy že byste na něm viděli více obsahu, jen je ten větší a lépe dostupný. Apple s modelem iPhone 13 mini přinesl moderní funkce v tom nejmenším možném a velice kompaktním těle, a to ještě s cenovkou pod 20 tisíc Kč. Jistě si své uživatele našel, kdy jsou mezi nimi určitě i ti, kteří za tuto velikost pějí na Apple oslavné ódy. Společnost to prostě zkusila, vzhledem ale k nabídce se dá říci, že takové zařízení jednoduše nemá na trhu místo. Jestli tedy přijde i 3. generace iPhonů mini je tak velmi nepravděpodobné. 

Jako logičtější krok se jeví opět zmenšit rámečky displeje, posunout tím ještě výš model Max a udělat mezikrok mezi jím a nyní 6,1“ variantami. Ty by se se zmenšením rámečku dočkaly buď zmenšení těla, nebo naopak nárustů samotné úhlopříčky. 

Diskuze k článku

    Mám IP 12 Mini po IP 8 jsem se rozhodoval nad Androidem ale říkal jsem si, že zas škoda jíd od apple kvůli kvalitě atd… IP12 přišel velký, denně v práci leze po strojích a už jsem dvakrát zlomil tel v půlce ( displej prask v půlce ) Tohle hodím do kapsy a nemám strach ani IP 6,8 a teď 12 mini jsem nepoškodil. Rozhodovala právě u mě velikost displeje.

    mini je skvělý.. Telefon nemám na hry, ani na tvorbu profi fotek. kazdoapdně, hodne muziky v malem provedení do ruky a kapsy.. žádná lopata.

celý text

Čtěte více