Zavřít reklamu

Od představení nových jablečných produktů aktuálně uběhlo již více než 24 hodin. Za tu dobu jsme se na našem magazínu podívali na ty nejžhavější novinky a zprávy. Pokud jste včerejší Apple Keynote nesledovali, tak Apple představil nový iPad deváté generace, následně iPad mini šesté generace, poté Apple Watch Series 7 a nakonec zbrusu nové iPhony 13 a 13 Pro. V minulých článcích jsme se již podívali na veškeré informace, které jste o většině těchto zmíněných produktech chtěli vědět. V tomto článku se podíváme na vše, co jste chtěli vědět o posledním zbývajícím produktu, kterým je iPhone 13 (mini).

Design a zpracování

Apple minulý rok s představením iPhonů 12 přispěchal s přepracováním celého šasi. To se konkrétně stalo ostrým, podobně jako v případě iPadu Pro před několika dlouhými lety. Pokud bychom měli porovnat design a zpracování letošních iPhonů 13 s loňskými „dvanáctkami“, tak moc změn a rozdílu nenajdeme. Pravdou je, že pozorovat můžeme prakticky pouze změnu barev. Těch je k dispozici celkově pět a jedná se o hvězdně bílou, temně inkoustovou, modrou, růžovou a červenou (PRODUCT)RED. Oproti iPhone 13 Pro je klasická „třináctka“ zpracování z hliníku, nikoliv z nerezové oceli. Zadní strana je pak samozřejmě, již po dobu čtyř let, skleněná.

mpv-shot0392

Jestliže vás zajímají rozměry, tak u klasického iPhonu 13 se bavíme o 146,7 x 71,5 x 7,65 milimetrech, menší bratříček má pak rozměry 131,5 x 64,2 x 7,65 milimetrů. Hmotnost většího modelu je 173 gramů a „miničko“ pak váží pouhých 140 gramů. Na pravé straně těla se i nadále nachází zapínací tlačítko, vlevo najdeme tlačítka pro ovládání hlasitosti a přepínač tichého režimu. Na spodní straně najdeme otvory pro reproduktory a mezi nimi i nadále Lightning konektor, který už je opravdu zastaralý. Apple by měl rozhodně co nejdříve přejít na USB-C, a to nejen kvůli extrémně nízkým přenosovým rychlostem Lightningu, ale také kvůli tomu, že USB-C má většina ostatních produktů od Applu. Všechny iPhony 13 pak disponují ochranou proti prachu a vodě. Odolnost proti prachu a vodě stanovuje certifikace IP68 podle normy IEC 60529. To znamená, že proti vodě je iPhone 13 (mini) odolný až na 30 minut, a to v hloubce šesti metrů. Apple samozřejmě i nadále neuznává reklamace kvůli poškození vodou.

Displej

Displeje prakticky všech jablečných telefonů byly vždy kvalitní, pestré, jemné… zkrátka úžasné. A letos se tohle tvrzení prohlubuje, jelikož i iPhony 13 disponují perfektními displeji. Podíváme li se na iPhone 13, tak zjistíme, že disponuje 6.1″ OLED displejem s označením Super Retina XDR. Tento displej má pak rozlišení 2532 x 1170 pixelů, což udává jemnost 460 pixelů na palec. Menší bratříček v podobě iPhonu 13 mini pak disponuje 5.4″ OLED displejem Super Retina XDR, konkrétně s rozlišením 2340 x 1080 pixelů, čímž se dostáváme na jemnost 476 pixelů na palec. Tyto displeje podporují HDR, funkci Troue Tone, široký barevný rozsah a Haptic Touch. Kontrastní poměr je 2 000 000 : 1, maximální jas dosahuje 800 nitů, pokud však vyobrazíte HDR obsah, tak se maximální jas vyšplhá až na 1200 nitů.

Displej nových iPhonů 13 (mini) chrání speciální tvrzené sklo Ceramic Shield. To zaručuje perfektní odolnost, a to konkrétně díky keramickým krystalům, které jsou při výrobě nanášeny na sklo při vysokých teplotách. V horní části displeje se i nadále nachází výřez pro Face ID, který je letos konečně menší. Abychom byli přesní, tak je výřez celkově užší, na druhou stranu je ale nepatrně tlustější. Při běžném používání to nejspíše nepoznáte, každopádně je dobré tuto informaci znát.

mpv-shot0409

Výkon

Všechny nově představené iPhony, tedy 13 mini, 13, 13 Pro i 13 Pro Max, nabízí zbrusu nový čip A15 Bionic. Tento čip má celkově šest jader, dvě z toho jsou výkonnostní a čtyři zbylá pak úsporná. Apple konkrétně při prezentaci uvedl, že je čip A15 Bionic až o 50 % výkonnější oproti své konkurenci. Zároveň uvedl, že se konkurence po stránce výkonu nechytá ani na dva roky staré jablečné čipy. GPU má poté čtyři jádra, což je o jedno jádro méně než v případě modelů Pro. O chod čipu A15 Bionic se stará celkově 15 miliard tranzistorů. Prozatím neznáme kapacitu paměti RAM – ta bude známa snad v následujících dnech. Nechybí samozřejmě ani podpora 5G, co si však budeme nalhávat, v tuzemsku je relativně zbytečná.

Fotoaparát

Nejen Apple, ale i ostatní výrobci chytrých telefonů se neustále každý rok snaží přijít s ještě lepšími fotoaparáty. Některé společnosti si honí triko na číslech a stovkách megapixelů, jiné společnosti, především tedy Apple, na to jdou odlišně. Pokud máte přehled ve specifikacích fotoaparátů telefonů od Applu, tak zajisté víte, že již po dobu několika let jablečná společnost využívá objektivy s rozlišením 12 megapixelů. Ani u iPhonů 13 tomu není jinak. iPhone 13 (mini) konkrétně nabízí dva objektivy – jeden širokoúhlý a druhý ultra-širokoúhlý. To znamená, že oproti modelům Pro chybí teleobjektiv. Clona širokoúhlého fotoaparátu je f/1.6, ultra-širokoúhlý fotoaparát má pak clonu f/2.4 a 120° zorné pole. Kvůli absence teleobjektivu se musíme obejít bez optického přiblížení, na druhou stranu je ale k dispozici portrétní režim, True Tone blesk, panorama, 100% Focus Pixels či optickou stabilizaci obrazu u širokoúhlého objektivu. Konkrétně Apple u tohoto objektivu využil stabilizaci s posuvem snímače, která byla vloni k dispozici výhradně u iPhonu 12 Pro Max. Zmínit dále můžeme Deep Fusion, Smart HDR 4 a další.

mpv-shot0450

Při nahrávání videa se pak můžete těšit na zbrusu nový filmařský režim nahrávání videí s malou hloubkou ostrosti, konkrétně v rozlišení až 1080p při 30 FPS. Tento režim je k dispozici výhradně pro všechny nové „třináctky“ a je díky němu možné vytvářet speciální videa, ve kterých dochází k automatickému přeostřování z pozadí na popředí a zpět, potažmo ke změně hloubky ostrosti. Tento režim můžete znát z různých filmů, jelikož je v nich využíván opravdu často – a nyní jej budete moci využít i vy na vašem iPhonu 13 či 13 Pro. Samozřejmě můžete i nadále natáčet klasicky, a to ve formátu HDR Dolby Vision v rozlišení 4K při 60 FPS. Pokud budete natáčet širokoúhlým objektivem, tak se můžete těšit na perfektně stabilní obraz, a to právě díky již zmíněné optické stabilizaci obrazu s posuvem snímače. Zmínit dále můžeme funkce v podobě zvukového zoomu, True Tone přisvícení LED diodou, QuickTake Video, zpomalená video v rozlišení 1080p při až 240 FPS a další.

Přední fotoaparát

iPhone 13 (mini) disponuje předním fotoaparátem, který má rozlišení 12 Mpx a clonové číslo f/2.2. Tomuto fotoaparátu pak nechybí portrétní režim, podpora Animoji a Memoji pomocí TrueDepth, dále noční režim, Deep Fusion, Smart HDR 4, výběr fotografických stylů či filmařský režim, kterému jsme se věnovali o odstavec výše, a který dokáže i prostřednictvím přední kamery vytvořit záznam v rozlišení 1080p při 30 FPS. Klasické video je možné natáčet v režimu HDR Dolby Vision v rozlišení 4K až při 60 FPS, popřípadě se můžete vrhnout do natáčení zpomaleného záznamu v rozlišení 1080p a ve 30 FPS. Zmínit pak můžeme podporu časosběru, stabilizaci videa či QuickTake.

Nabíjení a baterie

Apple při prezentaci nových iPhonů uvedl, že se mu podařilo kompletně „překopat“ jejich vnitřnosti tak, aby se do útrob vlezla větší baterie. Jak už to ale kalifornský gigant má ve zvyku, tak konkrétní kapacitu baterií si vždy nechává pro sebe, stejně jako v případě RAM. V minulých letech se však tyto informace objevily již během pár dní od konference a s největší pravděpodobností tomu letos nebude jinak. Na druhou stranu však Apple v rámci technických specifikací uvádí, jak dlouho vydrží iPhone 13 (mini) na jedno nabití při jednotlivých úkonech. iPhone 13 konkrétně dosahuje výdrže 19 hodin při přehrávání videa, 15 hodin při streamování videa a 75 hodin při přehrávání zvuku. Menší model v podobě „miniho“ pak zvládne při přehrávání videa vydržet na jedno nabití až 17 hodin, při streamování videa pak 13 hodin a při přehrávání zvuku 55 hodin. Oba dva zmíněné iPhony je možné nabíjet až 20W nabíjecím adaptérem (není součástí balení), pomocí kterého jste schopni získat až 50 % nabití během prvních 30 minut. Samozřejmostí je pak podpora bezdrátového 15W nabíjení MagSafe či klasického Qi bezdrátového nabíjení s maximálním výkonem 7,5 W.

Cena, úložiště, dostupnost

Pokud se vám nový iPhone 13 či 13 mini zamlouvá a chtěli byste si ho pořídit, tak vás zajisté zajímá, v jakých kapacitách je k dispozici a samozřejmě také jaká je cena. Oba dva modely jsou k dispozici v celkově třech kapacitních variantách, a to 128 GB, 256 GB, 512 GB. Ceny iPhonu 13 jsou 22 990 korun, 25 990 korun a 32 190 korun, menší bratříček v podobě iPhonu 13 mini pak má stanovené ceny na 19 990 korun, 22 990 korun a 29 190 korun. Start prodejů je pak stanoven na 24. září – v tento den se také objeví první kusy nových iPhonů v rukách svých majitelů.

mpv-shot0475
.