Zavřít reklamu

Pokud položíte otázku, jak rychle dobijete nové iPhony 13 z nuly na 100 %, nemůže vám být odpovězeno zcela jednoznačně. Záleží totiž na tom, jakou technologii k tomu zvolíte. Na 100 % se tak dostanete nejen za cca hodinu a 40 minut, ale klidně i za jednou tak dlouhou dobu. 

To, že jsou nové iPhony 13 telefony společnosti Apple s nejdelší jejich výdrží na jedno nabití, nám Apple patřičně prezentoval už při jejich představování. Potvrzují to pak i recenze novinek napříč celým světem. Jedna věc je ale jejich výdrž a druhá pak doba nabíjení jejich větších baterií. Tuto problematiku však poměrně komplexně rozebral magazín PhoneArena. 

Kapacity baterií: 

  • iPhone 13 mini – 2406 mAh 
  • iPhone 13 – 3227 mAh 
  • iPhone 13 Pro – 3095 mAh 
  • iPhone 13 Pro Max – 4352 mAh 

Ten odhalil poměrně zajímavý fakt. Nehledě na variantu iPhonu 13 a velikost jeho baterie se totiž všechny nabíjejí zhruba stejnou dobu. iPhone 13 Pro dobijete z 0 na 100 % za hodinu 38 minut, nejmenší iPhone 13 mini a největším iPhone 13 Pro Max pak za hodinu 40 minut a iPhone 13 za hodinu a 55 minut k tomu. Čísla vycházejí z předpokladu, že použijete 20W adaptér.

Snižující se rychlosti nabíjení 

Pokud si myslíte, že po připojení iPhonu k 20W adaptéru se ten bude nabíjet tímto výkonem až do svých 100 %, tak tomu tak určitě není. Při nabíjení se totiž rychlost postupně snižuje podle toho, kterou hranici nabití zařízení překročí. 20W tak budete iPhony 13 nabíjet do poloviny kapacity jejich baterie. Této hranice dosáhnete zhruba za půl hodinu nabíjení. Poté se bude zařízení nabíjet 14 W, a to do 70 % kapacity, což trvá méně jak čtvrt hodinu. Za 45 minut nabíjení jste totiž na cca 75 %.

Mezi 70 a 80 % kapacity baterie probíhá nabíjení 9 W, posledních 20 % už se nabíjí jen 5 W. U posledních procent však může být výkon ještě snížen v závislosti na tzv. „udržovacím nabíjení“. Toto se děje za účelem dlouhodobé ochrany kondice baterie a zamezení jejímu stárnutí. Je totiž všeobecně známo, že k největšímu namáhání baterie dochází právě v těchto konečných fázích nabíjení.

MagSafe a Qi 

Společnost Apple představila v roce 2020 magnetické bezdrátové nabíjení, které pojmenovala MagSafe. Uvedla jej spolu s iPhony 12 a má tu výhodu, že se při jeho použití iPhony pevně přichytí k bezdrátové nabíječce, čímž ji používají efektivněji. Apple zde pak povolil i vyšší nabíjecí rychlost až 15 W. Běžné Qi nabíječky jsou totiž stále omezeny na rychlost 7,5 W, a to nehledě na použitý adaptér.

Může to vypadat, že MagSafe oproti Qi nabíjí dvojnásobnou rychlostí. Ves skutečnosti tomu tak ale není. Pokud budete chtít iPhony 13 nabít za pomoci MagSafe nabíječky v kombinaci s 20W adaptérem, bude vám to trvat 2 hodiny a 45 minuty, tedy o celou hodinu déle než za použití Lightning kabelu. Nabíjení 7,5 W za využití bezdrátové Qi nabíječky pak trvalo cca 3 hodiny a 15 minut. Rozdíl zde je tedy pouhých 30 minut. 

.