Zavřít reklamu

Když Apple představil řadu iPhonů 12, představil s nimi i svou novou technologii MagSafe. Navzdory tomu, jak pro ni přichází podpora od výrobců třetích stran (ať už s oficiální licencí nebo bez ní), protože trh s příslušenstvím je skutečně obrovský, výrobci zařízení s Androidem v tomto ohledu trochu zaspali. Kopie zde tedy již je, ale nevýrazná. 

MagSafe není nic jiného než bezdrátové nabíjení, které lze na iPhonech provozovat až při 15W (Qi nabídne jen 7,5 W). Jeho výhodou jsou magnety, které přesně ustaví nabíječku na své místo, takže dochází k optimálnímu nabíjení. Jenže magnety se dají využít i pro různé držáky a další příslušenství, jako jsou třeba peněženky atd. Od představení Apple MagSafe logicky implementoval i do řady 13. Očekávalo se, že to nebude trvat dlouho, a technologii začnou ve velkém kopírovat i výrobci zařízení s Androidem. Kupodivu tomu ale tak nebylo a vlastně do jisté míry pořád není.

Co je úspěšné, vyplatí se přece okopírovat a poskytnout to i svým zákazníkům. Je tedy technologie MagSafe úspěšná? Vzhledem k počtu rozšiřujícím se řadám různých příslušenství od různých výrobců by se dalo říci, že ano. Navíc je zajímavé, co jaký výrobce dokáže z „obyčejných“ magnetů vytěžit. Jenže trh Androidu na to z počátku nereagoval. Dříve jsme byli zvyklí, že cokoli zajímavého se na iPhonech objevilo, následovalo to i k telefonům s Androidem, ať už to bylo pozitivní nebo negativní (ztráta 3,5mm jack konektoru, odstranění nabíjecího adaptéru a sluchátek z balení produktu).

Realme MagDart 

Se svou variantou technologie MagSafe přišlo z velkých a známých výrobců smartphonů prakticky jen Realme a Oppo. První řečený jej pojmenovalo jako MagDart. I tak se tak ale stalo až po více jak půl roce od představení iPhonů 12 a to loni v létě. Realme zde kombinuje známou indukční nabíjecí cívku s prstencem magnetů (v tomto případě z bóru a kobaltu), aby byl telefon ideálně umístěn na nabíječku nebo k němu bylo přichyceno příslušenství.

Řešení Realme má však jasnou výhodu. Její 50W nabíječka MagDart by měla nabít 4 500mAh baterii telefonu za pouhých 54 minut. Jak bylo řečeno, MagSafe pracuje jen s 15 W (zatím). Realme hned přišlo i s řadou produktů, jako je klasická nabíječka, peněženka se stojánkem ale i powerbanka nebo přídavné světlo.

Oppo MagVOOC 

Druhý čínský výrobce Oppo přišel ještě o něco déle. Své řešení pojmenoval MagVOOC a deklaruje u něho 40W nabíjení. Uvádí, že 4 000mAh baterii v telefonu s touto technologií dobijete za 56 minut. Obě společnosti mají tedy bezdrátové nabíjení rychlejší, ale uživatelé iPhonů jsou prostě zvyklí na to, že nabití jejich zařízení chce prostě svůj čas. Netřeba se tedy hádat, které řešení je výkonnější. S patřičným odstupem se dá ale říci, že se úspěch ani u jednoho čínského řešení příliš nedostavil. Když totiž dva (v tomto případě tři) dělají totéž, není to totéž.

Oppo je přitom velký světový hráč, protože se v prodejích svých zařízení pohybuje kolem pátého místa. Rozhodně tedy má silnou základnu uživatelů, kteří by takové technologie patřičně využili. Pak je zde ale ještě společnosti Samsung, Xioami a vivo, kteří se zatím do „magnetického“ boje nepustily. 

.