Zavřít reklamu

Konkurence na trhu s mobilními telefony neustále sílí, protože se na něm poměrně rychle rozpínají menší značky, které samozřejmě rostou podle toho, jak moc agresivní cenovku svým zařízením nalepí. Apple může být poměrně v klidu, protože jeho iPhony jsou na evropském kontinentu skutečně oblíbené. I když zde pořád vede Samsung, Apple oproti němu roste. 

Jednou z těch hodně se rozpínajících značek je Realme. Tato čínská společnost totiž byla založena teprve v roce 2018, na český trh pak vstoupila o rok později. Podle výzkumu Strategy Analytics nicméně dodávky smartphonů společnosti oproti roku 2020 na evropském trhu vzrostly o 500 %. Je tak nejrychleji rostoucí značkou smartphonů v Evropě. Také proto se v minulém roce poprvé dostala mezi TOP 5 prodejců. 

Strategy Analyrics 1

Neznamená to ale, že když jeden roste, jiní musí klesat. Mezi předními pěti prodejci vlastně klesl jen jeden, a to hned ten největší. Samsung totiž v roce 2021 meziročně ztratil jedno procento. Pořád mu ale náleží 29 % trhu. Apple je druhý, kdy rostl o 11 % a jeho celkový podíl je 23 %. Třetí Xiaomi si polepšilo o pěkných 33 % a náleží mu 20 % trhu. Úctyhodný výkon se povedl i společnosti Oppo, kterému sice náleží jen 5 % trhu, ale rostlo o 77 %. Realme má 3% podíl. I když je Samsung od Applu pořád jen docela vzdálen, Xiaomi mu šlape na paty, protože za ním zaostává jen o 3 %. Když se ale podíváme jak se obecně Applu na evropském trhu daří, není třeba se příliš obávat o to, že by o svou druhou pozici přišel.

Strategy Analyrics 2

Zisky a prodeje 

Podle analýzy webu Statista totiž vykázal Apple během fiskálního roku 2021 na evropském kontinentě rekordní tržby, kdy zde prodal zboží a služby v hodnotě 89,3 miliardy amerických dolarů. Je to počtvrté, kdy čisté tržby Applu v Evropě také přesáhly hranici 60 miliard amerických dolarů, i když je fakt, že po roce 2018 byl ten 2019 o něco slabší. Prodeje poskočily už během covidového roku 2020 a loni byly skutečně rekordní, a to nejen co se do počtu zisku týče, ale i s ohledem na nárůst oproti roku předchozímu.

Statista

Statistika webu Business Of Apps pak uvádí, že Apple v Evropě prodal během roku 2021 na 56,1 milionu kusů iPhonů. V roce 2020 to přitom bylo jen 37,3 milionu. Kdyby to šlo tímto tempem dál, je za chvíli v Evropě jedničkou. Rostou i Spojené státy nebo Japonsko. Naopak Čína má v prodejích iPhonů zvláštní výkyvy, kdy z množství 71,2 milionu kusů prodaných iPhonů v roce 2015 klesla v roce 2019 na 31,4 milionu, aby v loňském roce poskočila na skoro 43 milionů prodaných kusů.

BusinessOfApps
.