Zavřít reklamu

Aktuální situace s dostupností iPhonů, a to zejména iPhonů 14 Pro, je skutečně neveselá. Apple dlouhodobě podceňuje situaci a pokud něco radikálně nezmění, bude na tom tratit především on. Zákazníci totiž jeho produkty pořád chtějí, jen je nemá kdo vyrobit. 

Foxconn je nadnárodní korporace s hlavním sídlem na Tchaj-wanu v Tchu-čchengu, což je čtvrť speciální obce Nová Tchaj-pej. Foxconn však působí i u nás, kdy má továrny třeba v Pardubicích nebo Kutné Hoře. Jak jsou na tom místní zaměstnanci sice nevíme, pravděpodobně ale lépe než ti čínští. Foxconn je celosvětově největším výrobcem elektroniky, kterou ale vyrábí pro smluvní partnery, tedy i Apple, pro kterého dělá komponenty nejen do iPhonů, ale také iPadů a Maců. Dále vyrábí i základní desky pro Intel a další komponenty pro Dell, Sony, Microsoft nebo Motorolu atd.

Nic proti Foxconnu nemáme, ale už je to, že na české Wikipedii najdete zmínku o tom, jak se společnost rozhodla v roce 2010 zareagovat na sérii sebevražd svých dělníků, opravdu tam asi nebude všechno v pořádku dlouhodobě, tedy ani dnes, což ostatně dokládá aktuální zpráva. Apple je sice známý tím, že se o podmínky zaměstnanců společností, které pro něho vyrábějí součásti, snaží jistým způsobem starat, nicméně začíná doplácet na to, že se vykašlal na diverzifikaci dodavatelského řetězce a pořád ve velkém spoléhá právě na Čínu a Foxconn.

Podmínky, peníze, COVID 

Nejdříve to začalo tím, že pracovníci v továrně na iPhony v čínském Čeng-čou začali odmítat pracovat v podmínkách, které tam panovaly. Z toho důvodu společnost začala shánět na sto tisíc nových zaměstnanců, mezi kterými měli být i členové armády proto, aby společnost pokryla své závazky. I když Foxconn zvýšil svým zaměstnancům bonusy, zjevně je to málo.

Celá situace nyní poměrně nemile eskalovala tím, že se začali místní dělníci bouřit, a dokonce se střetli i s policí poté, co podnikly výtržnosti, při kterých rozbily okna a bezpečnostní kamery. Zaměstnanci si samozřejmě stěžují nejen na podmínky ale i platy, a tyto jejich aktiva mají upozornit na situaci, která je podle nich neúnosná. Podle agentury Reuters byly tyto akce veřejného nesouhlasu spuštěny z důvodu plánu odložit zaměstnancům výplaty jejich bonusů. Může za to i COVID-19, protože se prý bezpečnostní opatření Foxconnu a celé Číny míjí účinkem.

Apple se samozřejmě k situaci nijak nevyjádřil. Toto navíc není první nepokoj, který byl v nějaké továrně Foxconnu přítomen. V květnu se pracovníci závodu v Šanghaji, který vyrábí MacBook Pro, vzbouřili kvůli opatřením proti koronaviru. Čína je od nás sice daleko, ale má jasný vliv na chod celé světové ekonomiky. Stejně jako nechci jíst palmový olej, stejně jako nechci kupovat krvavé diamanty, nejsem si úplně jistý tím, jestli chci podporovat i podobné nepokoje tím, že budu čekat na iPhone, který pro mě musí nějaký vykořisťovaný čínský dělník vyrobit, a kterému jde navíc jen nepoměrná částka z toho balíku peněz, který za iPhone Applu zaplatím.

.