Zavřít reklamu

Když Apple představil iPhone 5, mnoho lidí si získal novým konektorem s označením Lightning. Tehdy dal cupertinský gigant všem najevo, v čem vidí budoucnost a znatelně posunul možnosti ve srovnání s dřívějším 30pinovým portem. Konkurence se tehdy spoléhala především na micro-USB, který se v posledních letech nahrazuje moderním konektorem USB-C. Ten dnes můžeme vidět prakticky všude – u monitorů, počítačů, telefonů, tabletů a příslušenství. Apple si ale kráčí svou cestou a doposud se spoléhá na Lightning, který letos slaví již své 10. narozeniny.

Tento milník opět otevírá snad nekonečnou diskuzi o tom, zdali by pro Apple nebylo lepší, kdyby u iPhonů od svého řešení již upustil a raději přešel na uvedený standard USB-C. Jak už bylo zmíněno, právě USB-C se nyní jeví jako budoucnost, jelikož jej najdeme pomalu ve všem. Ani pro cupertinského giganta není tak úplně cizí. Spoléhá se na něj totiž u Maců i iPadů (Pro a Air), kde navíc neslouží jen jako možný způsob napájení, ale například i pro připojení příslušenství, monitorů či pro přenos souborů. Možností je zkrátka několik.

Proč je Apple věrný Lightningu

Samozřejmě se tak nabízí zajímavá otázka. Proč Apple až dodnes používá prakticky zastaralý Lightning, když má po ruce kvalitnější alternativu? Důvodů bychom našli hned několik, přičemž mezi těmi hlavními stojí například odolnost. Zatímco u USB-C se může snadno zlomit jazýček, kvůli čemuž se celý konektor stává nefunkčním, Lightning je na tom podstatně lépe a zkrátka něco vydrží. Navíc stejně tak jej do zařízení můžeme vložit oběma směry, což například u staršího micro-USB, který používala konkurence, nebylo možné. Tím vůbec největším důvodem jsou ale samozřejmě peníze.

Jelikož je Lightning přímo od Applu, tak má pod palcem nejen své vlastní (originální) kabely či příslušenství, ale také i téměř všechny ostatní. Pokud chce totiž nějaký třetí výrobce vyrábět Lightning příslušenství a mít k němu certifikaci MFi neboli Made for iPhone, potřebujete k tomu souhlas od Applu, který samozřejmě něco stojí. Cupertinský gigant díky tomu vydělává i na kouscích, jež ani sám neprodává. USB-C ale jinak vyhrává snad na každé frontě, vyjma zmiňované odolnosti. Je totiž rychlejší a rozšířenější.

USB-C vs. Lightning v rychlosti
Porovnání rychlosti mezi USB-C a Lightning

Lightning musí brzy skončit

Ať se to Applu líbí, nebo ne, konec Lightning konektoru je teoreticky za rohem. Vzhledem k tomu, že se jedná o 10 let starou technologii, tak je tady s námi možná déle, než by vůbec měla. Na druhou stranu pro drtivou většinu uživatelů jde o dostačující možnost. Zdali se iPhone někdy skutečně dočká příchodu USB-C konektoru je zároveň nejasné. Častěji se hovoří o zcela bezportovém iPhonu, který by napájení i synchronizaci dat řešil bezdrátově. K tomu by gigant mohl směřovat se svou technologií MagSafe, jež se prostřednictvím magnetů dokáže přicvaknout k zádům jablečných telefonů (iPhonů 12 a novějších) a „bezdrátově“ je tak nabíjet. Jestliže se technologie dočká rozšíření o zmiňovanou synchronizaci, samozřejmě ve spolehlivé a dostatečně rychlé formě, tak bude mít Apple pravděpodobně na několik let vyhráno. Ať už budoucnost konektoru na iPhonu dopadne jakkoliv, je nutné počítat s tím, že do případné změny se jako jablíčkáři zkrátka musíme spokojit s lehce zastaralou technologií.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Pokud bych měl srovnat pohodlnost zapojení, tak určitě Lighting. V případě USB-C mi vadí, že uvnitř je zobáček a během zapojování mám vždy pocit, že ho ulomím. USB-C prostě není „samice“ :-)

  Ja nevim, ja uvnitr zadnej zobacek nemam, ale v poho. Kolik se uz konektoru ulomilo? Takze tenhle argument, ja absolutne mimo. Naopak jednoznacny zapor Lighting jsou vnejsi kontakty.

  Proč by se to mělo ulomit?🤦‍♂️ já fakt nechápu, proč nadupané mašiny jako iPhony mají tak zastaralý konektor…

  >>>… když má po ruce kvalitnější alternativu?
  …. mezi těmi hlavními stojí například odolnost.
  … USB-C se může snadno zlomit jazýček

  To fakt? Citate po sebe texty? Co je kvalitnejsie na USB-C, ked sam tvrdite presny opak. Vazte formulacie a necitajte tolko Android recenzii.
  Ten borderl co je v USB vceobecne zial neriesi ani USB-C a este k tomu aj pridava. Z konstrukcneho hladiska je Lighting ovela odolnejsi a menej nachylny na poskodenie a to je hlavny argument pre pouzivanie. Dovolim si tvrdit, ze hlavny ciel je spolahlivost Lighting oproti USB. Ono to vlastne vyplyva z vasho clanku, ale z nejakeho dovodu to tocite okolo penazi, co je v dnesnej dobe velmi trendy.

celý text

Čtěte více.