Zavřít reklamu

Je tomu už přes rok, co nám Apple představil iPhony 12 a s nimi také nový systém jejich nabíjení. I když nemá ten s těmi pro MacBooky moc společného, i tak se jmenuje MagSafe. Nyní jej obsahuje i řada 13 a dá se soudit, že má společnost s touto technologií ještě velké plány. 

Existuje spousta vývojářů příslušenství, kteří vyrábějí pouzdra, peněženky, držáky do auta, stojany, a dokonce i magnetické Qi nabíječky a baterie, které fungují s MagSafe – ale téměř žádné takové příslušenství nevyužívá jeho potenciálu. Jedna věc je obsáhnout magnety, druhá vytěžit technologii. Nemohou za to ale vývojáři, jako Apple samotný. Ano, řeč je i MFi, v tomto případě spíše MFM (Made for MagSafe). Výrobci jednoduše vezmou rozměry MagSafe magnetů a ušijí na ně Qi nabíjení, jenže to jen o rychlosti 7,5 W. A to samozřejmě není MagSafe, tedy technologie Applu, která umožňuje 15W nabíjení.

Jistě, výjimky jsou, ale je jich málo. A je tomu i proto, že Apple technologii MagSafe poskytl k certifikaci ostatním výrobcům až 22. června letošního roku, tedy 9 měsíců po uvedení iPhonu 12. U společnosti to ale není nic nového, v případě Apple Watch se čekalo na nabíječky od výrobců třetích stran rovnou celý rok. Nicméně MagSafe má veliký potenciál nejen jako systém nabíjení, ale právě i uchycení, ať už čehokoli. Má jen jeden malý nedostatek, a tím je absence Smart konektoru známého z iPadů.

Modulární iPhone 

Zkoušelo to už více výrobců, kdy tím nejznámějším je pravděpodobně Motorola a její (také neúspěšný) systém Moto Mods. Díky Smart konektoru by šlo připojovat k iPhonu velké množství příslušenství, které by se jednoduše ustavilo pomocí magnetů a nemuselo by spoléhat na komunikaci s telefonem prostřednictvím nějakého bezdrátového rozhraní. I když co není teď, může přijít v budoucnu.

Apple totiž stojí před zásadním rozhodnutím, které není ani tak na něm jako na EU. Pokud mu nařídí používat USB-C namísto Lightningu, jsou zde tři cesty, kterými se může vydat. Buď se samozřejmě podvolí, nebo konektor úplně odstraní a zůstane čistě u MagSafe. Jenže zde poté nastává problém s přenosem dat za pomoci kabelu, a to především při různých diagnostikách. Smart konektor by tomu mohl poměrně dobře nahrávat. Jeho přítomnost v budoucí generaci by navíc nemusela znamenat nekompatibilitu se stávajícím řešením. 

Ona třetí varianta je pak hodně divoká a počítá s tím, že iPhony dostanou technologii MagSafe v podobě portu. Otázkou je, jestli by takové řešení dávalo smysl, jestli by dokázalo přenášet data, a jestli by vlastně i tak pořád nevadilo EU jako další neunifikovaný konektor. Patent na to každopádně Apple již má. Ať už však společnost zůstane u jakékoli varianty MagSafe nabíjení, mohlo by to přinést benefit ve větší voděodolnosti. Lightning konektor je totiž nejslabším místem celé konstrukce.

Budoucnost je jasně daná 

Apple s MagSafe počítá. Neoživil jej jen loni v iPhonech, ale nově jím disponují i MacBooky Pro. Dává tedy smysl, aby společnost dále tento systém rozvíjela, ani ne tedy v počítačích, jako spíše právě v iPhonech, potažmo iPadech. Už přece i nabíjecí pouzdra od AirPodů nabijete za pomoci MagSafe nabíječky, takže se dá soudit, že to nebude jen nějaký výkřik do tmy, ale že se máme ještě na co těšit. Jen ti vývojáři by do toho mohli pořádně šlápnout, zatím zde totiž máme jen různé podoby držáků a nabíječek, i když poměrně originálních. 

.