Zavřít reklamu

Apple má své iPhony, Samsung má své telefony řady Galaxy S. I když první obvykle představí čtyři modely nejnovější řady, druhému vzhledem k jeho dalšímu početnému portfoliu stačí modely tři. Pokud ale mezi sebou přímo soupeří nejmenší a největší modely, proti komu má stát Galaxy S23+? 

Ať už vezmeme iPhone 14 nebo iPhone 14 Pro, které mají 6,1“ displej, Samsung proti tomuto duu staví také 6,1“ model v podobě Galaxy S23. Pak je zde iPhone 14 Pro Max jasně bojující o příčku nejlepšího mobilního telefonu na trhu, proti kterému tedy Samsung staví model Galaxy S23 Ultra. I když Apple letos uvedl ještě iPhone 14 Plus, ve své specifikaci oproti špičce Samsungu jasně zaostává – displejem, fotoaparáty, nabíjením. Galaxy S23+ se tak může poměřovat právě možná jen s největším z iPhonů, kde ale jasně prohraje. Cenově jsou ale zařízení také hodně daleko od sebe.

Dobu své největší slávy zažil model Plus Samsungu u generace S20. Pak o něho ale tak nějak přestal být zájem a nyní je nejméně prodávaným telefonem řady S. Je tomu možná právě i proto, že zákazníci nevědí, s jakou konkurencí jej poměřovat. Raději tedy sáhnou po levnějším základním modelu, nebo naopak po tom nejvybavenějším, a ještě o něco větším a dražším, ale vědí, že mají to nejlepší ve světě Androidu. 

Nedávno byly uveřejněny zprávy, že Samsung hodlá v budoucí řadě model Plus ukončit (tedy v řadě Galaxy S24). Vydával by tedy jen dva špičkové telefony klasické konstrukce a samozřejmě své ohebné telefony řady Galaxy Z, které by ji doplňovaly. Ostatně většina značek vydává pouze standardní a profesionální model. Samsungu také padají zisky, které jsou na osmiletém minimu. Je evidentní, že trh se propadá, má ale smysl rušit nějaký model, který by pořád mohl nějaké zákazníky zaujmout, když už se pravděpodobně nesetkáme s odlehčenou verzí s přídomkem FE?

Pohled jablíčkáře 

Konkurence je důležitá a není dobře, když se ji nevede, protože to pak ten na vrcholu snadno usne na vavřínech. Rozhodně bych byl raději, než aby Samsung rušil nějaký svůj model, kdyby Apple jeden přidal. Chápu jeho snahu držet si 6,1“ model vzhledem k jeho kompaktním rozměrům, ale skok ve velikosti k 6,7“ iPhonu Pro Max nebo Plus je zbytečně veliký. Zde musím uznat, že to má Samsung odstupňované lépe. Ostatně 6,1“ model řady Galaxy S je jediný zástupce této velikosti displeje v početném zástupu smartphonů výrobce.

Asi by nebylo úplně vhodné, kdybychom zde měli ještě 6,6“ iPhone, ale 6,4 palců je ideální velikost jak pro náročnější uživatele, tak pro ty, pro které je 6,1 palců málo a 6,7 palců zase moc. Samsung toto řešil třeba právě zmíněným modelem Galaxy S21 FE s 6,4“ úhlopříčkou jeho displeje. Nemohu si pomoci, ale na to, jaký je Apple gigant, je jeho nabídka iPhonů pořád příliš omezená s ohledem na vyvíjející se trh, který pořád žádá větší rozmanitost. Uvidíme, jestli se letos skutečně dočkáme nějakého iPhonu Ultra, a jestli to nudné portfolio iPhonů nějak rozbije. 

.