Zavřít reklamu

Co je první věc, kterou na hodinkách vidíte? Je to samozřejmě pouzdro, ale to není předmětem toho, proč se na ně díváte. Chcete vidět ciferník a na něm aktuální čas. V případě chytrých hodinek vás ještě různé komplikace informují o stavu aktivity, počasí, zbývající kapacity baterie a mnohém dalším. Ciferník je také vyjma řemínku to, co říká, že tyto hodinky jsou právě vaše. Jsou ale hezčí na Apple Watch Series 7 nebo Galaxy Watch4 Classic? 

Nejedná se o přímou konkurenci, protože Apple Watch fungují jen s iPhony, Galaxy Watch4 naopak jen s telefony s Androidem. I tak se s nimi chce Samsung v androidím světě alespoň přiblížit úspěchu Apple Watch u uživatelů iPhonů, a jedná se o jedinou pravou alternativu k Aple Watch s těmi skutečně důležitými funkcemi. Ciferníky přítomné ve Wear OS 3 navíc mohou přidávat sami výrobci hodinek, ať už je to Samsung, Google, nebo kdokoli jiný (i když aktuálně zatím nikdo jiný chytré hodinky s tímto systémem nenabízí).

V předchozím článku už jsme popisovali, jak společnosti Samsung a Google při vývoji Wear OS 3 opisovaly od Applu. Na obou modelech hodinkách si tak editujete jejich ciferníky delším podržením prstu na displeji. U Apple Watch se mezi ciferníky můžete přepínat přímo gesty přejetím prstu po displeji zprava doleva a obráceně, u Galaxy Watch4 toto nejde, zde musíte vždy podržet prst na displeji a až poté si nastavit požadovaný číselník.

Nespočet variant vzhledů 

Apple má už hodně zkušeností s vývojem ideálního „vizuálu“ pro své hodinky a je prostě vidět, že je v tomto ohledu jinde – dál. Jeho ciferníky jsou jednoduše úžasné, graficky vymazlené a naprosto podmanivé. Nemusí se přitom vůbec jednat o ty určené pro Series 7, můžete si nastavit jakýkoli starší a vidíte, jak je zde každý prvek domyšlený do posledního detailu, a to i s ohledem na Always On.

Ciferníky Galaxy Watch jsou pak poněkud zvláštní. Ty základní, které jsou zobrazovány na všech promo fotografiích jsou docela líbivé. Prémiový analogový jasně odkazuje ke klasice z hodinkářského světa typu chronograf, a to i díky komplikacím. Najdete zde i typický „panda“ ciferník. Hračičkám se jistě budou líbit Zvířata, kterých je několik druhů, zajímavé jsou i Velké číslo nebo Aktivní. Jenže tím to tak trochu končí. Všechny ostatní vypadají buď nevkusně nebo příliš sportovně.

Většinu ciferníků si můžete při jejich nastavování i personalizovat, a to v obou případech. Nastavíte barvy, indexy, mnohdy i ručky atd. Můžete tak udělat složitěji v hodinkách nebo jednodušeji v aplikacích v telefonech, tedy Watch nebo Samsung Wearables. V žádném případě u Galaxy Watch4 ale nedosáhnete kvalit těch z Apple Watch Series 7. U nich prostě dává smysl mít několik ciferníků a mezi nimi se přepínat, ale ve Wear OS 3 tohle chtít dělat moc nebudete. Zde si nastavíte jeden ciferník a pravděpodobně budete používat výhradně ten a jiné moc neřešit.

Je to komplikované 

Ač jsou ciferníky Apple Watch hezčí, líbivější a poutavější, nemohu si pomoci v tom, že u Samsung Galaxy Watch4 jsou zase užitečnější přítomné komplikace. Můžete zde mít přímý přehled o krocích, které jsou u Applu hodně upozaděny na úkor kalorií, anebo dokonce aktuální srdečné tep. Ano, skutečně ten aktuální, nikoli takový, který vám předloží výsledek starý 5 minut, a to na komplikaci se symbolem srdce musíte nejdříve klepnout prstem. U Wear OS 3 se obnovuje v reálném čase, ať děláte, co děláte. A na baterii to vliv nemá.

Majitelé Apple Watch jsou také odkázáni na to, až Apple vydá nový watchOS a s ním přidá nové ciferníky. U Wear OS 3 si můžete stahovat nové a nové dostupné v Google Play. Je ale otázkou, zda to chcete dělat. Mnoho jich je placených a žádný stejně nepřekoná ty standardní. Když ale budete hodně hledat, najdete i ty podobné ciferníkům z Apple Watch. Opravdu byste je ale chtěli používat?

Apple Watch a Galaxy Watch koupíte například zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    No neviem, ktoré majú krajšie ciferníky ale samsung má omnoho detailnejšie v rámci zobrazovania informácií. A vadí mi, že modulárny kompaktný displej nemá na digitálnych vyznačenie 5 sekundoviek. A na výber sú len dva. Takže to až také terno nie je.

    AW mám a další hodinky už AW určitě nebudou. Ta vydrž je hrůza, Design se mi nikdy nelíbil a ty ciferniky to je něco strasnyho. Nechápu jak se můžou někomu líbit a hlavně jak je v článku můžete chválit.

celý text

Čtěte více.