Zavřít reklamu

9. ledna 2001, v rámci konference Macworld, Steve Jobs světu představil program, který měl v nadcházejících letech doprovázet život takřka každého uživatele platformy macOS, iOS a do jisté míry také Windows – iTunes. Tento rok, více než 18 let od svého představení, se životní cyklus tohoto ikonického (a mnohými zatracovaného) programu chýlí ke konci.

V nadcházející velké aktualizaci macOS, kterou Apple poprvé veřejně předvede už v pondělí v rámci WWDC, by mělo dle všech dosavadních informací dojít k zásadním změnám ohledně defaultních systémových aplikací. A právě nový macOS 10.15 má být tím prvním, ve kterém se po 18 letech iTunes neobjeví.

Takto vypadala první verze iTunes z roku 2001:

Místo toho se v systému objeví trojice zcela nových aplikací, jež budou z iTunes vycházet, budou však specifičtěji zaměřeny na konkrétní aktivity. Dočkáme se tak dedikované aplikace Hudba, která iTunes přímo nahradí a kromě přehrávače Apple Music poslouží jako nástroj pro synchronizaci hudby napříč iOS/macOS zařízeními. Druhou novinkou bude aplikace zaměřená čistě na podcasty, třetí pak na Apple TV (a novou nadcházející streamovací službu Apple TV+).

Tento krok mnozí vítají, jiní naopak zatracují. Neboť z jedné (značně kontroverzní) aplikace nyní Apple udělá tři. To může vyhovovat těm, kteří využívají například jen hudbu a podcasty s Apple TV neřeší. Ti, co však využívají všech služeb, budou muset nově operovat skrze tři odlišné aplikace, místo původní jedné. Již zítra budeme vědět více, neboť touto změnou se budou na pódiu nejspíše zabývat více do hloubky. Tak jako tak iTunes končí.

Těší vás to, nebo rozložení na tři separátní aplikace vnímáte jako nesmysl?

Zdroj: Bloomberg

.