Zavřít reklamu

Ještě než byl vydán první iPod nebo spuštěn iTunes Store, popisovala společnost Apple aplikaci iTunes jako „nejlepší a nejjednodušší jukebox software na světě, který umožňuje uživatelům vytvářet a spravovat jejich vlastní hudební knihovnu na Macu“. Služba iTunes představovala další z řady aplikací, které Apple vytvářel již od roku 1999, a které měly spojovat tvůrčí činnost a technologie.

Do této skupiny patřily například programy Final Cut Pro a iMovie pro úpravu videí, iPhoto coby applovská alternativa k Photoshopu, iDVD pro vypalování hudby a videí na CD nebo GarageBand pro tvorbu a mixování hudby. Program iTunes měl pak sloužit k extrakci hudebních souborů z CD a následné tvorbě vlastní hudební knihovny z těchto skladeb. Jednalo se o součást rozsáhlé strategie, s jejíž pomocí chtěl Steve Jobs proměnit Macintosh v „digitální hub“ každodenního života uživatelů. Mac podle jeho představ neměl sloužit jen jako samostatný stroj, ale jako jakési ústředí pro připojení dalšího rozhraní, jako jsou třeba digitální fotoaparáty.

iTunes mají svůj původ v softwaru s názvem SoundJam. Ten pochází z dílny Billa Kincaida, Jeffa Robbina a Davea Hellera, a původně měl majitelům Maců umožňovat přehrávání MP3 skladeb a správu hudby. Apple tento software prakticky okamžitě odkoupil a začal pracovat na jeho vývoji směrem do podoby vlastního produktu.

Jobs si představoval nástroj, který by uživatelům poskytoval dostatek flexibility pro sestavování hudby, ale jehož použití by zároveň bylo snadné a nenáročné. Zamlouvala se mu představa vyhledávacího pole, do kterého uživatel mohl zadat zkrátka cokoliv – jméno umělce, název skladby či název alba – a okamžitě by našel co, to hledá.

„Apple udělal to, co uměl nejlépe – zjednodušil komplexní aplikaci a v rámci procesu z ní udělal ještě výkonnější nástroj,“ uvedl Jobs v oficiálním prohlášení, vydaném k příležitosti oficiálního spuštění iTunes, a dodal, že iTunes jsou oproti konkurenčním aplikacím a službám tohoto typu mnohem napřed. „Doufáme, že jejich výrazně jednodušší uživatelské rozhraní přivede ještě více lidí k digitální hudební revoluci,“ dodal.

O více než šest měsíců později se začal prodávat první iPod, a až o několik let později začala společnost Apple s prodejem hudby prostřednictvím služby iTunes Music Store. Aplikace iTunes nicméně tvořila významný dílek ve skládačce, kterou bylo postupné zapojení společnosti Apple do světa hudby, a položila pevný základ pro řadu dalších revolučních změn.

iTunes 1 ArsTechnica

Zdroj: Cult of Mac, zdroj úvodní fotografie: ArsTechnica

.