Zavřít reklamu

Vzácný počítač Apple Walt dražen v aukci, patent na skleněný trackpad, snímání otisků prstů na iPhone, spekulace o příštím iPadu nebo autonehoda v Apple Store, to jsou některé z témat, které najdete ve třetím vydání Jablečného týdne pro rok 2013.

Do Apple Store v Chicagu vjelo auto (13. 1.)

Hodně nepříjemný zážitek si prožili v chicagském Lincoln Park Apple Storu, jehož skleněnou výlohou v neděli prolétlo auto značky Lincoln. Naštěstí během tohoto incidentu nebyl nikdo zraněn. Starší řidič automobilu byl podle Chicago Tribune v dobrém stavu převezen do nemocnice. Na rozdíl od loňské události v Kalifornii, tentokrát se nejednalo o součást žádné loupeže, nýbrž o nešťastnou shodu náhod.

Zdroj: 9to5Mac.com

Vzácný Apple WALT se objevil v aukci (13.1.)

Velice vzácný a zajímavý produkt se objevil na aukčním portálu eBay. Od 8 tisíc dolarů (155 tisíc korun) tu byl nabízen prototyp WALT – Wizzy Active Lifestyle Telephone z roku 1993, který kombinoval telefon, fax, osobní adresář a další. Tento produkt byl sice oznámen, ale nikdy se neprodával. WALT měl dotykový displej, stylus a rozpoznávání psaného textu. Na rozdíl třeba od iPhonu to nicméně mělo být stolní zařízení.

Zdroj: CultOfMac.com

Nejvyšší právník Applu, Bruce Sewell, zasedne v radě Vail Ski Resorts (14. 1.)

V Applu pokračuje trend, kdy nejvyšší činovníci společnosti zasedají v radách jiných firem. Tentokrát se k představenstvu Vail Resorts, lyžařským střediskům v Coloradu, Minnesotě, Michiganu a Wyomingu, připojil Bruce Sewell, jenž v Applu zastává pozici senior viceprezidenta a hlavního advokáta. Sewell má v Cupertinu klíčovou pozici, když dohlíží na veškeré právní záležitosti Applu, účastnil se tedy také velké bitvy se Samsungem. Před příchodem do Applu v roce 2009 pracoval pro Intel a nyní zasedne také v radě Vail Ski Resorts.
Sewell tak následuje Eddyho Cuea, jenž nedávno usedl ve správní radě Ferrari. Za Steva Jobse nebylo takové počínání k vidění, nicméně Tim Cook s tím očividně problém nemá. Ostatně sám se v roce 2005 připojil k Nike.

Zdroj: CultOfMac.com

Apple získal patent na skleněný trackpad (15. 1.)

Uživatelé MacBooků si již na skleněné trackpady zvykli natolik, že jim již ani nepřijdou jako zásadní přednost jablečných strojů. Konkurence nicméně moc dobře ví, jaký klenot si MacBooky nesou, a snaží se skleněnému trackpadu od Applu co nejvíce přiblížit. Nyní to však budou mít ostatní výrobci ještě o něco složitější, protože Americký patentový úřad udělil Applu patent na design těchto skleněných trackpadů. V patentu je vysvětleno, že zatímco povrch je metalický, samotný trackpad je ze skla.

Zdroj: CultOfMac.com

Výroční setkání s akcionáři Applu proběhne 27. ledna (15. 1.)

Apple oznámil americké Komisi pro cenné papíry a burzy, že výroční setkání s akcionáři se bude konat 27. ledna. Schůzka by měla proběhnout v cupertinském kampusu, kde budou moci držitelé akcií společnosti (k 2. 1. 2013) hlasovat pro různé návrhy. Jednat se bude například o složení představenstva či schválení společnosti Ernst & Young jako nezávislé účetní firmy.

Zdroj: AppleInsider.com

Příští iPhone by mohl snímat otisky prstů (16. 1.)

Tento týden jsme zauvažovali, co bychom asi tak mohli čekat od další generace iPhonu. Zazněly krkolomné výrazy jako haptická odezva, Liquipel, Liquidmetal. Čínský analytik Ming Čchi-kuo z firmy KGI Securities se však domnívá, že budoucí jablečný telefon dostane (mimo jiné) snímač otisků prstů. Domněnky různých analytiků jsou sice často úplně zcestné, v případě Čchi-kua je dobré se mít na pozoru. Ke konci minulého roku totiž správně předpověděl, že Apple aktualizuje téměř všechny své mobilní produkty, a pravdu měl i ohledně iPadu mini a nového konektoru Lightning.

Faktem je, že Apple v srpnu loňského roku velmi narychlo koupil společnost AuthenTec, která se zabývá právě senzory na otisky prstů. Z toho čínský analytik usuzuje, že se kalifornská firma chystá zabudovat čtečku otisků do příštího iPhonu. V rámci minimalistického designu by byl podle Čchi-kua zabudovaný přímo pod tlačítkem Home. Tato funkce by mohla Applu (tedy jeho marketingu) posloužit jako jeden z hlavních důvodů, proč si nový telefon koupit. Důmyslně řešený senzor otisků by byl totiž zajímavou alternativou k zabezpečení kódovým zámkem, který přes svoje zjevné výhody po chvíli obtěžuje.

Zdroj: AppleInsider.com

Další generace iPadu by měla být výrazně tenčí i lehčí (16. 1.)

Podle analytika Ming-Chi Kua z KG Securities by si měla příští generace velkého iPadu vypůjčit některé prvky svého malého brášky. V pořadí pátý velký tablet Applu by měl být výrazně lehčí a tenčí. Hovoří se také o zmenšení rámečku na stranách, jako je tomu u iPadu mini, čímž by se výrazně zmenšily rozměry přístroje, je však otázkou, zda by se vzhledem k velikosti displeje takový iPad dobře držel, přece jen u mini verze dává tenčí rámeček na stranách větší smysl. Kuo očekává představení příští generace iPadu ve třetím čtvrtletím tohoto roku, jiné předpovědi zase mluví o březnovém keynote, který by potvrdil přechod na půlroční cyklus. Společně s novým velkým iPadem se dá očekávat také uvedení druhé generace iPadu mini, u kterého se očekává zejména retina displej.

Koncept nového iPadu designera Martina Hajeka

Zdroj: AppleInsider.com

Tim Cook byl předvolán k výslechu kvůli dohodě o nepřetahování zaměstnanců (18. 1.)

Tim Cook společně s Ericem Schmidtem z Google a dalšími výkonnými řediteli byl předvolán k výslechu ohledně praktik týkající se najímání zaměstnanců, zejména ohledně dohody mezi společnosti, že si vzájemně nebudou přetahovat zaměstnance. Tato dohoda je stará už několik let a chrání společnosti, aby nepřicházeli o své klíčové zaměstnance díky lepší nabídce konkurence. Součástí této dohody bylo také ujednání, že se zaměstnanci budou najímat kolektivně, individuální vyjednávání jsou zakázána.

Žalobu v občanskoprávním řízení podalo několik bývalých zaměstnanců těchto firem, kteří se dohodou cítí poškozeni. Případ aktuálně vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a předvolání výkonných ředitelů a dalších vysoce postavených lidí ve společnostech, kterých se dohoda týká, k výslechu je součást vyšetřování. Ironie je, že Tim Cook nebyl v době uzavření dohody CEO Applu a nemá na ní patrně žádný podíl, přesto se výslechu nevyhne.

Zdroj: TUAW.com

Další události z tohoto týdne:

[related-posts]

Autoři: Ondřej Hozman, Michal Žďánský, Filip Novotný

.