Zavřít reklamu

iPady od Applu skvěle fungují ve spolupráci s přídavnými hardwarovými klávesnicemi. Zajímavé je, že tyto klávesnice bude již brzy možné také využít k plnohodnotnému ovládání tabletu – k pohybu mezi ikonami po ploše nebo procházení seznamů lze například používat klávesy se šipkami, s pomocí mezerníku lze zase ovládat virtuální tlačítka na obrazovce tabletu. Funkce plného ovládání iPadu za pomoci klávesnice přijde spolu s příchodem operačního systému iPadOS 13.4.

Plný přístup z klávesnice na iPadu

Funkce plného přístupu klávesnice se na iPadech poprvé objevila v létě loňského roku, a to u některých betaverzí operačního systému iPadOS 13. Výskyt byl však pouze dočasný. S příchodem iPadOS 13.4 se ale z této funkce stane plnohodnotná součást Zpřístupnění, která uživatelům umožňuje ovládat iPad z klávesnice, aniž by museli používat dotykový displej svého tabletu. Pro snazší orientaci je na displeji tabletu s připojenou klávesnicí s plným přístupem vždy zvýrazněna část, se kterou je možné v danou chvíli pracovat, takže uživatel může snadno buďto přejít i interakci s vybranou částí, nebo se přemístit jinam. Velikost a barvu tohoto označení lze v iPadOS 13.4 změnit.

Po ploše se lze pohybovat šipkami, přičemž jednotlivé ikony aplikací jsou vždy zvýrazněné podle toho, zda na ně zrovna míří imaginární kurzor. Aplikace lze spustit stiskem mezerníku. Ve spodní části displeje se pak nachází drobné ikonky stránek – po přechodu na tyto ikonky lze za pomoci kláves se šipkami přepínat mezi jednotlivými částmi obrazovky. Pro přechod do Docku pak stačí stisknout klávesu se šipkou dolů.

Práce s klávesnicí v aplikacích

Po spuštění vybrané aplikace se v jejím prostředí můžete pohybovat s pomocí klávesy Tab. Skvěle zde fungují například klávesové zkratky – třeba stiskem Shift + Cmd v prohlížeči Safari aktivujete zobrazení všech otevřených karet v mřížce. Pro přechod na požadovanou kartu lze použít šipky, kartu aktivujete stiskem mezerníku. V Nastavení se zase lze pohybovat za pomoci tabulátoru, kdy můžete přepínat z postranního panelu na hlavní panel, k aktivaci jednotlivých položek v nabídce lze opět použít mezerník. Stiskem klávesové zkratky Tab + G zase aktivujete panel se seznamem dostupných příkazů na klávesnici, které poslouží jako náhrada obvyklých gest. Příkazy se na klávesnici obvykle aktivují stiskem tabulátoru a určité klávesy – klávesová zkratka Tab + „,“ například slouží k aktivaci pole, v němž můžete vyhledat dostupné příkazy. Zkratka Tab + R slouží ke změně orientace displeje, za pomoci Tab + C lze aktivovat Ovládací centrum, Tab + N zase slouží k aktivaci Oznamovacího centra, zkratka Tab + M otevře kontextové menu.

Aktivace plného přístupu klávesnice

Uživatelé budou moci po přechodu na iPadOS 13.4 aktivovat plný přístup klávesnice v Nastavení -> Zpřístupnění -> Klávesnice, kde pak už stačí jen zapnout tlačítko u příslušné položky. Zde také bude možné provést přizpůsobení jednotlivých příkazů, měnit klávesové zkratky, přidávat vlastní, nebo dokonce přiřazovat klávesové zkratky k aktivaci úloh prostřednictvím Zkratek Siri. Majitelé iPadů s operačním systémem iPadOS 13.4 beta si mohou možnost aktivace plného přístupu klávesnice ověřit již nyní.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.