Zavřít reklamu

Apple každoročně sdílí informace o tom, jak velká je instalační základna v případě jeho operačních systémů iOS a iPadOS. V tomto směru se může gigant pochlubit vcelku slušnými čísly. Jelikož jablečné produkty nabízejí dlouholetou podporu a nové verze operačních systémů jsou k dostání prakticky okamžitě pro všechny, není se čemu divit, že z hlediska adaptace nových verzí na tom není vůbec špatně. Letos je ale situace trošku odlišná a Apple nepřímo uznává jednu věc – iOS a iPadOS 15 nemají tak velkou oblibu mezi jablíčkáři.

Podle nově dostupných dat je operační systém iOS 15 nainstalovaný na 72 % zařízení představených během posledních čtyř let, případně na 63 % zařízeních celkově. O něco hůře je na tom iPadOS 15 s 57 % na tabletech z posledních čtyř let, respektive na 49 % iPadů obecně. Čísla se zdají být o něco menší a není úplně jasné, proč tomu tak je. Když to navíc srovnáme s předchozími systémy, uvidíme relativně velké rozdíly. Pojďme se podívat na předcházející iOS 14, který byl po stejně dlouhém období nainstalovaný na 81 % zařízení z posledních 4 let (celkově na 72 %), přičemž dobře na tom byl i iPadOS 14, který zavítal na 75 % zařízení z posledních 4 let (celkově na 61 %). V případě iOS 13 se pak jednalo o 77 % (celkově 70 %), u iPadů dokonce šlo o 79 % (celkově 57 %).

Nutno však podotknout, že letošní případ není tak úplně ojedinělý, jelikož v historii společnosti nalezneme jeden podobný případ. Konkrétně se stačí ohlédnout do roku 2017 na adaptaci systému iOS 11. Tehdy byl zmiňovaný systém uvolněn v září 2017, přičemž data z prosince téhož roku ukazují, že došlo k nainstalování jen na 59 % zařízení, zatímco 33 % stále spoléhalo na předchozí iOS 10 a 8 % dokonce na ještě starší verze.

Srovnání s Androidem

Když srovnáme iOS 15 s dřívějšími verzemi, můžeme vidět, za nimi značně zaostává. Napadlo vás ale instalační základny srovnat s konkurenčním Androidem? Jeden z hlavních argumentů jablíčkářů směrem k Androidu totiž je, že konkurenční telefony nenabízejí tak dlouhou podporu a v instalaci nových systémů vám zrovna moc nepomůžou. Je to ale vůbec pravda? Ačkoliv nějaká data jsou k dispozici, je nutné zmínit jednu věc. Google totiž v roce 2018 přestal sdílet konkrétní informace o adaptaci jednotlivých verzí Android systémů. Naštěstí to neznamená definitivní konec. Společnost totiž i přesto čas od času sdílí aktualizované informace prostřednictvím svého Android Studia.

Distribuce systémů Android na konci roku 2021
Distribuce systémů Android na konci roku 2021

Pojďme se na to tedy rovnou podívat. Nejnovější systém Android 12, který byl představen v květnu roku 2021. Bohužel z toho důvodu o něm prozatím nemáme žádná data a není tedy jasné, jakou instalační základnu vlastně má. To už ale neplatí o Androidu 11, který je víceméně konkurencí pro iOS 14. Tento systém vyšel v září 2020 a po 14 měsících byl k dispozici na 24,2 % zařízení. Dokonce se mu ani nepodařilo překonat předcházející Android 10 z roku 2019, který měl 26,5% podíl. Téhož času se ještě 18,2 % uživatelů spoléhalo na Android 9 Pie, 13,7 % na Android 8 Oreo, 6,3 % na Android 7/7.1 Nougat a zbývajících pár procent dokonce běží na ještě starších systémech.

Apple vítězí

Při srovnání zmiňovaných dat je na první pohled jasné, že Apple vítězí na plné čáře. Není se vlastně ani čemu divit. Právě cupertinský gigant má tuto disciplínu ve srovnání s konkurencí o poznání jednodušší, jelikož má hardware i software zároveň pod palcem. U Androidu je to totiž složitější. Nejprve Google vydá novou verzi svého systému a následně je na výrobcích telefonů, aby jej dokázali implementovat do svých zařízení, případně je lehce přizpůsobili. Proto se taky na nové systémy tak dlouze čeká, zatímco u Applu stačí vydat update a nechat všechny jablíčkáře s podporovanými zařízeními jej nainstalovat.

.