Zavřít reklamu

Na letošním Febiofestu se v kategorii filmů natočených na chytrý telefon objevil také snímek Bubliny nelžou režiséra Štěpána Etrycha, který byl zajímavý jednak tím, že vznikl na námět jedné z povídek známého novináře Miloše Čermáka, ale také vzhledem k tomu, že byl natáčen dnes již starším iPhonem 5. Přesto to na výsledku prakticky nepoznáte.

Pětiminutový snímek, v pořadí desátý film Aquarius Pictures, byl kompletně snímán iPhonem 5. Natáčelo se všude, v exteriérech, interiérech a také bylo použito zelené plátno. Postprodukčně se jednalo o velice náročný projekt a ačkoliv si o něm můžete blíže přečíst tady, my jsme se s dalšími dotazy vydali přímo za režisérem Štěpánem Etrychem. Ještě před krátkým rozhovorem si můžete níže celý film Bubliny nelžou prohlédnout.

[vimeo id=“122890444″ width=“620″ height=“360″]

Začněme jednoduše – proč právě iPhone 5?
Telefon jsem si koupil na konci roku 2012 hlavně proto, abych na něj mohl točit filmy. Oproti jiným smartphonům byl pro filmařinu prostě nejlepší: existovaly pro něj nejlepší aplikace a také řada příslušenství. Navíc mám pro Apple slabost už dlouho, svůj první iPhone jsem si koupil v létě 2007. Loni na podzim jsem chvíli uvažoval, že bych si pořídil „šestku“ Plus, ale protože příslušenství, které pro natáčení mám – zejména objektivy –, nebylo s iPhonem 6 kompatibilní, zůstal jsem u „pětky“.

Co vás na iPhonu jako jediné kameře ve filmu lákalo?
Bubliny byly druhým filmem, který jsem na iPhone natočil. Tím prvním bylo Vykoupení, které se na Febiofestu promítalo před rokem a poté i na řadě festivalů ve světě. Na iPhonu mě ohromila obrazová kvalita, která z něj jde vymáčknout. Pokud je dost světla, je obraz naprosto skvělý – má neuvěřitelnou ostrost a kresbu, především v detailu. Záběry pomocí makroobjektivu vypadají neskutečně. Řada lidí po zhlédnutí Vykoupení nevěřila, že je to film natočený na mobilní telefon. Není to ovšem jen věc telefonu, ale i aplikace, kterou pro natáčení používám.

Bylo natáčení iPhonem snazší než s běžnou kamerou, nebo to naopak přineslo spíše více komplikací?
Točit na iPhone má svoje specifika, samozřejmě je třeba s ním zacházet jinak než s kamerou nebo zrcadlovkou. Oproti kameře má třeba dost špatný tvar, takže se člověk neobejde bez nějakého toho natáčecího držáku. A taky si nedokážu představit, že bych točil jen vestavěnou aplikací, to by prostě nešlo.

Ale aplikace Filmic Pro udělá z telefonu špičkovou kameru. Umožňuje třeba točit ve filmové snímkové frekvenci 24fps, zafixovat expozici či vyvážení bílé nebo ostrost. Také můžete zaznamenávat video ve výrazně vyšším datovém toku až 50 Mbps. Záběry z iPhonu s touhle aplikací dokonce ve slepých testech porazily i Canon C300, který stojí kolem 300 tisíc korun.

Při natáčení Bublin sloužil iPhone hlavně jako kamera, postprodukce a ostatní záležitosti probíhaly ve specializovaném softwaru na počítačích. Apple již nicméně v některých svých reklamách ukázal, že jde takřka kompletně fungovat jen na iPhonu nebo iPadu. Dokážete si něco takového představit? Zvládly by se jen třeba pomocí nejnovějších iPhonů a iPadů natočit i Bubliny?
Bubliny by se jen v iPhonu kompletně udělat rozhodně nedaly. Neexistuje aplikace, která by se vyrovnala Adobe After Effects, v němž jsme všechny bubliny animovali. V některých záběrech, jako třeba z hokejového stadionu, Staroměstského náměstí nebo Karlova mostu, jsme použili až padesát vrstev, řadu masek, sledování pohybu a tak dále. Ale pokud by šlo jen o čistý střih a spojení s hudbou, určitě by to nebyl problém. Lépe by se ale stříhalo na větším displeji tabletu než telefonu.

Jak s odstupem času točení filmu na mobilní telefon hodnotíte? Byla to pro vás zkušenosti, díky které plánujete i do budoucna při tvorbě využít mobilní zařízení, nebo vás to naopak odradilo a vrátíte se ke klasice?
Mobily podle mě mají ve filmařině budoucnost. Těším se, že na iPhone zase nějaký film natočím – třeba na anamorfní sklo, které jsem pro Bubliny nepoužil. Nejsem v tomhle konzervativní, baví mě zkoušet nové věci. Třeba v létě máme v plánu natočit melodrama, které připravujeme už hodně dlouho. Bude to velká výzva a bude to stát dost peněz. Všechny předchozí filmy jsem si platil z vlastní kapsy, teď na film zkusíme poprvé vybrat pomocí crowdfundingu, oslovením filmových fanoušků.

Témata: , ,
.