Zavřít reklamu

Příběh firmy Apple a jejích produktů nepřestává filmaře inspirovat. Nejnovějším kouskem je dokumentární film s názvem Love Notes to Newton, který zpracovává příběh digitálního asistenta Apple Newton a nabízí pohled jak na lidi, kteří stáli u jeho zrodu, tak na malou skupinku nadšenců, kteří stále toto zařízení obdivují. Je to zajímavě zpracovaný snímek o produktu známém především pro svůj neúspěch na trhu.

Vzpomínka na nedoceněný produkt

Snímek, který režíroval Noah Leon, mapuje celý příběh Newtonu. Tedy to, jak vznikl, jak se nedokázal na trhu uchytit, jak byl po Jobsově návratu zrušen i to, jak stále žije v srdcích malé skupiny nadšenců, z nichž někteří produkt stále používají. Film vznikl díky crowdfundingové kampani na Indiegogo, kde lze najít i jeho stručný popis.

Love Notes to Newton is a film about what a beloved (but short-lived) pen-based Personal Digital Assistant created by Apple Computer has meant for the people who used it, and the community who adore it.

Česky volně přeloženo jako:

Love Notes to Newton je film o tom, co milovaný osobní digitální asistent vytvořený firmou Apple Computer znamenal pro lidi, kteří ho používali, a pro komunitu, která ho milovala.

PDA v jablečném podání

Apple Newton byl digitální asistent uvedený na trh roku 1993, tedy za éry, kdy byl výkonným ředitelem John Sculley, a disponoval mnoha ve své době nadčasovými technologiemi. Například dotykovým displejem, funkcí rozpoznávání psaní, možností bezdrátové komunikace nebo flash pamětí. Je znám jako jeden z největších neúspěchů jablečné firmy, ve filmu je však zdůrazněno, že se tak stalo paradoxně kvůli tomu, že byl až příliš dobrý na to, aby našel své publikum.

Dlouhý posmrtný život

Snímek poukazuje na kontrast mezi neúspěchem Newtonu na trhu a jeho slávou v úzké komunitě fanoušků. Dokumentárně laděný film nabízí jak pohled do této skupiny lidí, tak mnoho rozhovorů s lidmi, kteří za vznikem přístroje stáli. Mezi nimi jsou Steve Capps, tvůrce velké části uživatelského rozhraní, Larry Yaeger, autor funkce rozpoznávání písma, a dokonce samotný John Sculley.

Newton po návratu Jobse

Zrušení Newtonu bylo jedním z prvních kroků, které Jobs po svém návratu v roce 1997 udělal. V přístroji, který se svým designem výrazně odchyloval od tradiční jablečné estetiky, zkrátka budoucnost neviděl. V jeho technologiích však ano. A mnohé z nich byly nezbytné pro vznik dalšího malého počítače – iPhonu.

Film měl premiéru v neděli ve Woodstocku na konferenci Macstock a je již nyní k vypůjčení nebo koupi na platformě Vimeo.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.