Zavřít reklamu

Apple pomalu mění strategii a posouvá se stále více do sektoru služeb. Ačkoli hardwarové produkty stále hrají roli, otěže společnosti nyní přebírají služby. A na tento vývoj budou muset zareagovat i kamenné prodejny Apple Store.

Alespoň nějakou představu, jak prezentovat hardwarový Apple produkt, zřejmě máme všichni. Minimálně pak ti z nás, kteří měli už to štěstí a nějaký Apple Store navštívili. Ale jak zákazníkovi jednoduše, jasně a přehledně představit novou službu? Jak zařídit, aby jej oslovila a začal si ji předplácet?

Není to poprvé, kdy Apple stojí před touto výzvou. Vždyť již v minulosti nabízel například iTools, nepříliš úspěšné MobileMe, nástupce iCloud anebo Apple Music. Obvykle jsme mohli vidět různé ukázky služeb anebo nám o nich řekli přímo samotní prodavači.

AppleServicesHero

Služby jsou budoucnost

Od minulého týdne a poslední Keynote je však všem jasné, že Apple bude chtít své služby zviditelnit mnohem více. Budou tvořit páteř nového byznys modelu Cupertina. A mírné úpravy prezentace započaly už nyní. Jejich výsledky lze spatřit zejména v kamenných prodejnách Apple Store.

Na obrazovkách vystavených Maců, iPadů a iPhonů nyní vidíme smyčku, která představuje Apple News+. Snaží se případného zákazníka zaujmout jednoduchostí, s jakou získá přístup k desítkám časopisů a novin na jedno kliknutí.

Ale časopisy to teprve začíná a Cupertino čekají větší výzvy. Téměř za rohem je uvedení Apple TV+, Apple Arcade a Apple Card. Jak prezentovat tyto další služby, aby se o ně zákazník zajímal?

Apple nyní sází na všudypřítomné obrazovky. A to ať už jde o řadu obrazovek barvami hrajících iPhonů XR, nebo podle velikosti seřazených MacBooků. Všechny jsou od sebe v dostatečném odstupu s prostorem kolem. Služba má ale odlišnou filozofii a musí zdůraznit propojení.

Continuity

Už v současné době se nabízí tzv. Continuity tables. U nich Apple ukazuje, jak funguje propojení celého ekosystému. Uživatel se zastaví. Zjistí, že bezdrátová sluchátka může přepínat mezi iPhonem a Macem. Že rozečtený web lze dočíst na iPadu, podobně jako rozpracovaný dokument. To je zkušenost, kterou jen těžko ukážete v online videu na YouTube.

Continuity tables však v obchodech není mnoho a při jejich vytíženosti se nemusí dostat na každého. Přitom pro budoucí prezentaci budou hrát zřejmě zásadní roli.

Apple Store jako kreativní hub pro uživatele

Apple jim však může snadno uvolnit místo dalšími aktivitami a „huby“. Například dnes už probíhající semináře Today at Apple, kde se můžete naučit nejen ovládat své zařízení, ale často i tvořit nový obsah. Hosty jsou totiž často profesionálové z oboru, ať jde o grafiky nebo tvůrce videa.

Naprosto stejný přístup by Apple mohl zvolit i u nových služeb. Představte si variantu zvanou „Today at Arcade“, kde se potkáte u televizní obrazovky s vývojáři hry. Každý návštěvník si pak bude moci zahrát, anebo se rovnou zúčastnit turnaje. Popovídat si s tvůrci a zjistit, co vývoj her vlastně obnáší.

AppleTVAvenue

Stejným způsobem může Apple přizvat herce, kteří budou účinkovat v jeho pořadech na Apple TV+. Diváci tak dostanou možnost si na živo pohovořit s oblíbenými představiteli postav nebo si vyzkoušet natáčení nanečisto.

Apple tak upozadí to, co je dnes v Apple Storech dominantní – prodej hardwarových produktů. Cupertino se soustředí na svou dlouhodobou strategii, kdy zákazníkům prodá příběh a zážitek. Z dlouhodobého hlediska si vytvoří další loajální zákazníky, kteří neutečou před agresivními prodejními technikami a nuceným nabízením předplatného. A malé proměny tímto směrem se dějí již dnes.

Pakliže máte možnost navštívit některý z Apple Storů, neváhejte. Je a bude to o zážitku mnohem více, než kdykoli předtím.

Zdroj: 9to5Mac

.