Zavřít reklamu

Možnost připojit se k Wi-Fi v kavárně, restauraci, knihovně či na letišti někdy využije téměř každý. Brouzdání po internetu přes veřejnou síť s sebou ale nese jistá rizika, o kterých by uživatelé měli vědět.

Díky zabezpečenému připojení přes protokol HTTPS, který dnes již většina důležitých serverů včetně Facebooku či Gmailu využívá, by vám útočník neměl být schopen ukrást přihlašovací údaje či číslo kreditní karty ani na veřejné Wi-Fi. Všechny weby ale HTTPS nevyužívají a kromě rizika odcizení přihlašovacích údajů s sebou veřejné Wi-Fi sítě nesou také další nebezpečí.

Pokud využíváte nezabezpečenou Wi-Fi, ostatní uživatelé připojení k této síti mohou teoreticky získat informace o tom, co na počítači děláte, jaké stránky navštěvujete, jaká je vaše e-mailová adresa a podobně. Naštěstí existuje poměrně snadný způsob, jak své brouzdání na veřejné síti zabezpečit, a tím je používání VPN.

VPN, neboli virtuální soukromá síť (virtual private network), je obecně služba, díky níž je možné připojit se k internetu skrze vzdálenou bezpečnou síť. Pokud se tedy připojujete k internetu například v kavárně, díky VPN můžete namísto nezabezpečené veřejné Wi-Fi využít bezpečnou síť virtuálně fungující klidně na druhé straně zeměkoule. Ačkoliv tedy ve skutečnosti brouzdáte po internetu v oné kavárně, vaše internetová činnost vychází odjinud.

VPN služby mívají desítky i stovky serverů rozmístěných po celém světě a vy si můžete snadno vybrat, ke kterému z nich se připojíte. Následně již komunikujete po internetu přes jeho IP adresu a můžete tak na internetu působit anonymně.

Bezpečnost na síti není radno podceňovat

Nejvíce VPN ocení především lidé na cestách. Ti se totiž prostřednictvím jedné z VPN služeb mohou snadno připojit třeba do své firemní sítě a tím získat přístup k firemním datům i potřebné zabezpečení svého připojení. Alespoň jednou za čas by ale využití pro VPN našel nejspíš takřka každý. Nejde navíc jen o onu bezpečnost. S pomocí VPN se dá simulovat připojení z různých zemí světa a tím se například dostat k internetovému obsahu, který je dostupný jen na vybraných trzích. Například Netflix si je ovšem této praktiky svých uživatelů vědom a skrze VPN se na něj nedostanete.

Nabídka VPN služeb je velice široká. Jednotlivé služby se liší především v portfoliu svých aplikací, takže při výběru té pravé je dobré si ověřit, zda je k dispozici na všech zařízeních, na kterých ji budete chtít využívat. Ne všechny VPN služby totiž mají aplikaci pro iOS i macOS. Dále se jednotlivé služby samozřejmě liší cenou, přičemž některé z nich nabízejí omezené bezplatné plány, v rámci kterých můžete přenést typicky jen omezený objem dat, a to omezenou rychlostí a jen na určitém počtu zařízení. Napříč službami se pak liší i nabídka vzdálených serverů, skrze které se můžete na internet připojit.

Co se týče cen, za VPN služby zaplatíte od zhruba 80 korun měsíčně výš (obvykle 150 až 200 korun). Jednou z cenově nejdostupnějších služeb je PrivateInternetAccess (PIA), která nabízí vše podstatné a použitelná je napříč všemi platformami (klienta má pro Windows, macOS, Linux, iOS i Android). Měsíčně stojí 7 dolarů, nebo ročně 40 dolarů (180, respektive 1 030 korun).

Za pozornost stojí také například IPVanish, který sice vyjde téměř na dvojnásobek, ale nabídne i pražský server. Našinci v zahraničí si tedy díky této službě budou moci na internetu snadno pustit obsah určený jen pro Českou republiku, jako je například internetové vysílání ČT. IPVanish stojí 10 dolarů měsíčně, nebo 78 dolarů ročně (260, respektive 2 000 korun).

Služeb poskytujících VPN ovšem existuje celá řada, mezi prověřené aplikace patří dále VyprVPN, HideMyAss, Buffered, VPN Unlimited, CyberGhost, Private Tunnel, Tunnelbear či PureVPN. Častokrát se tyto služby liší v detailech, ať už jde o cenu, vzhled aplikací nebo jednotlivé funkce, a tak je na každém uživateli, jaký přístup mu vyhovuje.

Pokud máte další tip a vlastní zkušenosti s VPN, případně doporučíte dalším některou z námi zmíněných služeb, dejte nám vědět v komentářích.

.