Zavřít reklamu

Služba VPN je v poslední době velmi diskutované téma. Když však zadáte do Googlu do vyhledávání termín „VPN“, tak vám spíše „vyjede“ plno reklam a stránek, které se prodejem služby VPN zabývají. Zajímavé stránky, které vlastně vysvětlují, k čemu všemu můžete VPN používat, jsou až na dalších stranách, což je dle mého názoru škoda. Prostřednictvím tohoto článku se vám tedy pokusím z vlastní zkušenosti říct, k čemu všemu jsem už VPN použil, a také k čemu vám může sloužit i v jiných situacích. Taktéž se podíváme na nějaké aplikace, které můžete ke službě VPN využít – bez reklam, a také bez toho, aniž by nám někdo zaplatil za zmínění aplikace.

Co je to vlastně VPN?

VPN – Virtual Private Network – virtuální privátní síť. Tento pojem vám toho asi moc neřekne, ale zkrátka a jednoduše, VPN se ve většině případů stará o vaši bezpečnost. Kryje vaši IP adresu a především také to, kde se nacházíte. Před několika lety, kdy vypukl boom zvaný Dark Web, či Deep Web, jste pro zobrazení stránek Dark Webu museli použít prohlížeč s názvem Tor (Onion). Tor totiž sám o sobě disponuje VPN, čímž váš kryje před potencionálními útočníky. Některé služby fungují tak, že vaši lokaci mění co několik sekund, u jiných služeb si zase zvolíte, ke kterému státu se chcete připojit. Pokud si například zvolíte lokaci Švýcarsko, tak všichni ostatní účastníci internetu vás vidí jako počítač ze Švýcarska, i když vlastně fyzicky sedíte doma v Česku.

Využití VPN

VPN můžete využívat opravdu mnohými způsoby. Jak už jsem jednou zmínil, tak VPN se stará především o vaši bezpečnost. Doma, kde jste připojeni ke známe Wi-Fi síti, VPN používat nemusíte. Pokud se však pohybujete v nákupních centrech, kavárnách, či jinde, kde je k dispozici Wi-Fi připojení bez hesla, tak se vám VPN může hodit. Poté, co se připojíte k veřejné Wi-Fi síti, tak je její admin schopný sledovat všechen váš pohyb. Stránky které navštěvujete, jaké máte zařízení, anebo třeba jak se jmenujete. Pokud však před připojením použijete VPN, tak se zjišťování vaší identity minimálně ztíží, ve většině případů znemožní.

Mnoho lidé používá VPN také tehdy, když se chtějí dostat na webové stránky, které jsou k dispozici jen určitým státům. Dejme tomu, že by existovala webová stránka JenProSlovensko.cz, na kterou by měli přístup jen Slováci. My v České republice bychom měli smůlu. Abychom se na tuto stránku dostali, tak bychom mohli využít služby VPN. V aplikaci bychom si nastavili lokaci na Slovensko a na internetu bychom se tedy nacházeli jako počítač ze Slovenska. Tímto bychom získali přístup na stránky JenProSlovensko.cz, i když se vlastně fyzicky nacházíme v Česku, či v jiném státě.

VPN se také využívá v mobilních hrách a všem, co se okolo nich týče. Občas se u některých her objeví speciální odměna anebo předmět, který je k dispozici pouze v určité zemi. Lidé, kteří v této zemi nežijí, mají smůlu. Samozřejmě je hloupost, abychom si koupili letenku a pro speciální předmět si „doletěli“. Proto stačí, když využijete VPN, nastavíte si lokaci na požadovaný stát a speciální odměnu si vyberete. S podobným případem se můžeme setkat i ve hře Call of Duty: Mobile, která je momentálně k dispozici jen v Austrálii. Jednoduše si nastavíte lokaci ve VPN na Austrálii, přepnete se na australský App Store, a Call of Duty: Mobile, určené jen pro Australany, si můžete stáhnout, i když se fyzicky nacházíte v jiné zemi.

Jaké využívat služby VPN?

Aplikací a společností, které nabízí VPN, je opravdu nespočet. Některé aplikace jsou zdarma, jiné zase placené. Zpravidla placené aplikace fungují bez problému. U těch zdarma se můžete setkat s výpadky či jinými potížemi. Osobně jsem však za VPN nezaplatil ani korunu a pokaždé jsem získal to, co jsem potřeboval. Pojďme se nyní podívat na nějaké aplikace, které můžete pro zprostředkování VPN využít.

NordVPN

NordVPN možná znáte, i když vlastně ani nevíte, co to VPN je. V minulosti se totiž reklama na NordVPN objevila hned v několika reklamách na YouTube, včetně různých doporučení od YouTuberů. Musím však říct, že NordVPN je ve svém oboru doopravdy špička a nabízí takové kvality, o jakých byste mohli v případě konkurenčních aplikací nechat zdát. Stabilita, rychlost připojení a bezpečnost – to je NordVPN. Určitě vás navíc potěší fakt, že sídlo NordVPN se nachází na Panamě. Ptáte se, v čem to je tak super? Panama totiž patří mezi malý zbytek států, které nesbírají, neanalyzují a nesdílí informace a jiná data o svých občanech. Tímto tedy máte 100% jistotu bezpečnosti a anonymity.

Za kvalitu se platí, to znamená, že NordVPN se řadí mezi placené alternativy. NordVPN si musíte předplatit, konkrétně tedy za 329 korun měsíčně, 1450 korun za půl rok, či 2290 korun ročně. Kromě iOS je NordVPN k dispozici také na Mac, Windows, Linux a Android.

[appbox appstore 905953485]

TunnelBear

Hned po NordVPN bych mohl doporučit TunnelBear, který se hodí rodinám, či jedincům, kteří rádi cestují. Zároveň dokáže TunnelBear spolupracovat i se streamovacími službami, jako je například Netflix, aj. Zároveň můžete mít na jednom účtě aktivních až 5 připojení. Oproti ostatním aplikacím, které nabízejí VPN, má TunnelBear k dispozici připojení k okolo 22 zemím. NordVPN má pro porovnání servery v 60 zemích světa.

TunnelBear je k dispozici jak ve verzi zdarma, tak v placené verzi. Zdarma dostanete možnost využití VPN připojení, avšak s limitem přenosu 500 MB dat za měsíc. Pokud byste si chtěli TunnelBear zakoupit, tak tak můžete učinit za 269 korun měsíčně, čí 1550 korun ročně.

[appbox appstore 564842283]

UFO VPN

Alternativa zdarma v podobě UFO VPN získala svou popularitu především kvůli serverům, které jsou určené právě pro mobilní hry. Jak už jsem zmínil výše, tak služby VPN můžete využít i v případě, že si chcete zahrát Call of Duty: Mobile, které je momentálně dostupné jen v Austrálii. Po stažení UFO VPN si můžete jednoduše nastavit přímo server pro Call of Duty, pomocí kterého si můžete novou herní pecku zahrát už nyní. UFO VPN však můžete využít i pro všechny ostatní účely. Pokud hledáte VPN zdarma, tak vám mohu UFO VPN jen a jen doporučit. K dispozici jsou samozřejmě také placené servery, ale ty využívat nemusíte.

[appbox appstore 1436251125]

Závěr

VPN můžete využívat doopravdy všemi možnými způsoby. Ať už chcete chránit své soukromí a bezpečnost, ať už se chcete připojit na speciální webovou stránku, která u nás není dostupná, anebo ať už si chcete vybrat speciální odměny ve hrách – tak tu pro vás je VPN. Jakého poskytovatele VPN si vyberte záleží jen a jen na vás. Jen si dávejte pozor na podvodné aplikace, které se mohou tvářit jako VPN, avšak ve skutečnosti o vás však sbírají ještě více dat, než kdybyste na VPN nebyli. Většinou se jedná o alternativy zdarma, či aplikace, které už na první pohled vypadají podezřele.

.