Zavřít reklamu

Dá se říct, že se v poslední době v různými VPN aplikacemi a službami roztrhl pytel. VPN, Virtual Private Network, který jednoduše řečeno slouží k připojení k internetu pomocí vzdáleného serveru, by měl sloužit především pro vaší bezpečnost a anonymitu na internetu. Pokud si nějakou VPN aplikaci zakoupíte, tak při její aktivaci přistupujete na internet pomocí serveru, který může být umístěn třeba ve Spojených státech, v Panamě, v Rakousku, či kdekoliv jinde. Díky tomu je obtížnější z internetu zjistit vaši přesnou adresu a poskytovatele. Pokud si na iOS či iPadOS těchto aplikaci poskytující VPN nainstalujete více, tak byste se mohli ztratit v tom, která z nich je aktivní a která nikoliv. Inženýři v Applu na tohle samozřejmě mysleli a do operačních systémů přidali možnost pro jednoduchou správu VPN aplikací a služeb.

Jak na iPhonu či iPadu jednoduše spravovat všechny VPN aplikace

Pokud si nainstalujete nějakou VPN aplikaci na iPhone či iPad, tak vás po prvním spuštění aplikace nejspíše vyzvala k nainstalování tzv. VPN profilu. Díky němu můžete VPN využívat – jedná se o jakýsi ochranný prvek, který vás chrání před nechtěnou instalací VPN. Jakmile tento VPN profil od různých aplikací, tak se všechny tyto profily objeví v Nastavení v sekci VPN. Zde si poté můžete zobrazit, která z VPN služeb je aktivní, a která naopak neaktivní. Pokud tedy využíváte dvě a více VPN služeb najednou, tak si zde můžete zvolit, která má být zrovna aktivní. Kliknutím na ikonu i v kroužku si poté můžete zobrazit další informace o konkrétním VPN připojení. Pokud byste chtěli určitou VPN službu odstranit, tak stačí, když opět kliknete na ikonu i v kroužku vedle konkrétní služby. Odsud už pak jen stačí zvolit možnost Smazat VPN.

Je nutno brát v potaz, že pokud nemáte na iPhonu či iPadu nainstalovanou žádnou VPN aplikaci, která vám VPN profil zprostředkovala, tak se kolonka VPN v nastavení vůbec neobjeví. V případě, že v Nastavení kolonku VPN tedy nemáte, tak si můžete být jistí, že připojení k internetu pomocí VPN nepoužíváte. Využití sítě VPN je hned několik – mnoho uživatelů jej například používá k tomu, aby získalo přístup k určitým předmětům do her, které jsou vázány na geografickou pozici. Pokud je například předmět k dispozici v Německu, tak se uživatelé přepnou na Německo, předmět si vyzvednou, a poté se „vrátí zpět“ do Česka. VPN lze dále využít třeba ke zpřístupnění různých webových stránek a k dalším úkonům.

nordvpn_fb
.