Zavřít reklamu

Chránit si soukromí na internetu je v posledních letech obrovské téma. Dnes už naštěstí máme k dispozici hned několik různých nástrojů, které nám v tomto ohledu mohou pomoct. Bezesporu nejčastěji se v souvislosti s tímto segmentem skloňuje VPN neboli virtuální privátní síť, která zajišťuje zabezpečenou komunikaci v rámci prostředí internet, a stejně tak i skrytí naší vlastní identity. Jak ale konkrétně funguje, proč je dobré ji mít a jak je nyní klíčová pro Rusko?

Co je VPN a jak funguje

Jak už jsme zmínili výše, VPN je takzvanou virtuální privátní sítí, která zajišťuje zabezpečené a šifrované připojení mezi uživatelem a okolní sítí. V praxi to funguje poměrně jednoduše a lze si službu představit jako doplňující mezičlánek, který nás dokáže kompletně zahalit před několika subjekty. Problém ale nastává v případech, kdy tento mezičlánek nemáme. Při běžném brouzdání internetu nebo hraní on-line her jsme totiž snadno vystopovatelní. Pro experty se navíc nejedná o nic složitého, díky čemuž si mohou snadno zjistit, jaké weby například navštěvujeme, jaké jsou tedy naše zájmy a řadu dalších citlivých informací. Tyto rizika při používání VPN prakticky opadají.

VPN

V běžném režimu se totiž přes našeho poskytovatele připojujeme do sítě internet, a proto samotný poskytovatel i navštívený web/portál ihned ví, odkud se návštěvník připojil. Podle toho mohou snadno zjistit jeho identitu. Nyní ale do našeho pomyslného modelu přidejme zmiňovaný mezičlánek v podobě VPN služby. V takovém případě se totiž přes našeho poskytovatele nejprve připojujeme k serverům VPN služby, a až od těch přistupujeme do internetu. Tento doplňující uzel tak dokáže zajistit anonymitu jak před poskytovatelem, tak i před navštívenými weby. Prakticky se tak můžeme schovat za IP adresu, která ve skutečnosti ani není naše, stejně tak s ní nemáme nic společného. To ale samo o sobě nemusí stačit. Právě proto dnešní VPN služby zároveň šifrují veškerá odeslaná i přijatá data pro zajištění maximálního zabezpečení.

Proč je VPN vhodná

Důvodů, proč se vyplatí spoléhat na VPN, najdeme hned několik. Jak už z dřívějších odstavců vyplývá, hlavním benefitem je samozřejmě zajištění soukromí a anonymity při prohlížení internetu, což mnoho lidí dodnes podceňuje. Například Apple se postupně do svých systémů snaží implementovat stále více patřičných funkcí pro zajištění soukromí, avšak pravdou je, že VPN službě se (prozatím) nevyrovnají. Každopádně od iOS 15 a macOS 12 Monterey máme alespoň k dispozici funkci Private Relay v rámci služby iCloud+, která dokáže vcelku podobným způsobem maskovat naše aktivity v rámci nativního prohlížeče Safari. Bohužel už ale nezakrývá zbylou aktivitu v rámci ostatních programů.

Aby toho ale nebylo málo, tak VPN zároveň dokáže posloužit v obejití takzvaného geografického blokování. Nejčastěji se tento benefit vysvětluje na streamovacím platformách. Pokud byste si například chtěli pustit nějaký film na Netflixu, který je ale dostupný pouze pro uživatele ze Spojených států, tak máte zkrátka smůlu. Při použití VPN se ale můžete připojit na americký server dané služby a zmiňovanému blokování se tak snadno vyhnout.

VPN v současném Rusku

V souvislosti se současnou invazí Ruské federace na území Ukrajiny je navíc VPN pro Rusy klíčová více než kdy dřív. Tamní cenzurní úřad Roskomnadzor, který spadá pod Ministerstvo komunikací, přísně reguluje přístup k informacím, čímž podporuje státní narativ o speciální vojenské operaci s cílem demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu. Kvůli tomu nemůže prakticky nikdo byť jen zmiňovat válku, invazi a podobně. Riskuje tak až 15leté vězení. Rusové z tohoto důvodu nemají žádný legální způsob pro přístup k objektivním informacím, jelikož se potýkají s geografickým blokováním obsahu. Zbývá jim tedy pouze státem řízená propaganda.

Tento problém lze samozřejmě vyřešit prostřednictvím VPN. Je v tom ale menší háček. V prosinci roku 2021 zmiňovaný cenzurní úřad Roskomnadzor zakázal používání drtivé většiny VPN služeb na území Ruské federace, kvůli čemuž, dle tamních zákonů, se nejedná o úplně legální postup. Navzdory tomu jej ale doporučují i zahraniční média, která se v posledních dnech setkaly se zablokováním, včetně stanice BBC.

Bezplatná alternativa

Pokud stojíte o VPN, máte hned několik možností. Na trhu je totiž k dostání hned několik respektovaných firem, které tyto služby nabízejí. Například Surfshark recenze chválí jako jednu z nejvýhodnějších VPN – je rychlá, nabízí dostatek zemí a odblokuje i Netflix. Bohužel ale nejsou bezplatné a je nutné za ně platit v režimu předplatného. Nejvýhodnější každopádně je, když si za pár stovek pořídíte službu například na 2 až 3 roky. V takovém případě vás VPN vyjde na pár korun měsíčně. Určitě je ale lepší si zaplatit u ověřené společnosti, než se spoléhat na bezplatné nástroje, které mohou být v otázce zabezpečení a anonymity spíše kontraproduktivní.

Internetový prohlížeč TOR
Prohlížeč TOR je postavený na jádru z Mozilla Firefox

Existuje ale i bezplatná alternativa v podobě sítě TOR. Jedná se o bezplatný internetový prohlížeč, který slouží pro kompletní zajištění anonymitu v rámci sítě internet. Ve srovnání s VPN ale funguje podstatně jinak. Zatímco u VPN se připojujete na zmiňovaný mezičlánek, tak v případě prohlížeče TOR se před připojením na cílový web připojujete skrze hned několik síťových uzlů, kvůli čemuž je ještě o to složitější vás zpětně vystopovat.

.