Zavřít reklamu
iWant

Jak blokovat spam a pozvánky v kalendáři. Applu již můžete spam nahlásit

iWant

S velice nepříjemným problémem se v posledních týdnech potýkají mnozí uživatelé, kteří mají na iCloudu své kalendáře. V různých frekvencích jsou rozesílány spamy ve formě pozvánek na různé, obvykle slevové akce, které jsou rozhodně nevyžádané. Existuje několik kroků, jak spam v kalendářích řešit.

Většina nevyžádaných pozvánek, zdá se, pochází z Číny, a upozorňuje na různé slevy. Do redakce nám naposledy dorazila pozvánka na slevy u Ray-Banu k příležitosti Cyber Monday, ale rozhodně se nejedná jen o jev spojený s aktuální slevovou horečkou.

„Někdo má velký seznam e-mailových adres a rozesílá pozvánky do kalendáře, ke kterým jsou přiložené odkazy se spamem,“ vysvětluje na svém blogu MacSparky David Sparks. Na Macu vám pak vyskočí notifikace, kde můžete pozvánku přijmout.

Sparks pak představuje celkem tři kroky, které je dobré proti spamovým pozvánkám podniknout a na nichž se v posledních týdnech shodla většina uživatelů. Podle množství příspěvků na různých fórech a jablečných webech jde o globální problém, který se zatím Applu nepodařilo nijak vyřešit.

Aktualizováno 1. 12. 17.00. Apple se již k situaci vyjádřil, pro iMore firma uvedla, že problém s nevyžádanými pozvánkami řeší: „Omlouváme se, že někteří naši uživatelé dostávají nevyžádané pozvánky v kalendáři. Aktivně pracujeme na vyřešení tohoto problému, a to identifikováním a zablokováním podezřelých odesílatelů a spamu v zasílaných pozvánkách.“

Aktualizováno 12. 12. 13.15. Apple spustil v rámci svého kalendáře na iCloudu novou funkci, díky které můžete odesílatele nevyžádaných pozvánek nahlásit, čímž jednak spam vymažete a navíc informace o něm zašlete Applu, který situaci prověří. Prozatím je funkce dostupná pouze ve webovém rozhraní iCloudu, ale očekává se, že se rozšíří i do nativních aplikací.

Pokud nadále dostáváte v kalendáři na iCloudu nevyžádané pozvánky, postupujte následovně:

  1. Na iCloud.com se přihlaste ke svému Apple ID.
  2. V Kalendáři vyhledejte příslušnou pozvánku.
  3. Pokud odesílatele nemáte v adresáři, zobrazí se hláška Tento odesílatel není ve vašich kontaktech“ a můžete použít tlačítko Nahlásit.
  4. Pozvánka se nahlásí jako nevyžádaná, automaticky se smaže z vašeho kalendáře a informace budou zaslány Applu.

calendar-spam

Níže naleznete další kroky, díky kterým je možné nevyžádaným pozvánkám v kalendáři na iCloudu zamezit.


Nikdy na pozvánky nereagovat

Byť se může zdát možnost Odmítnout jako logická volba, je doporučeno na obdržené pozvánky nereagovat ani negativně, ani pozitivně (Přijmout), protože tím jen dáte odesílateli echo, že je daná adresa aktivní a mohou vám akorát chodit další a další pozvánky. Proto je lepší zvolit následující řešení.

Pozvánky přesunout a smazat

Místo toho, abyste na pozvánky reagovali, je efektivnější vytvořit nový kalendář (pojmenujte ho například „Spam“) a do něj nevyžádané pozvánky přesunout. Následně celý nově vytvořený kalendář smažte. Je při tom důležité zatrhnout možnost „Smazat a neoznamovat“, abyste již žádné notifikace nedostávali. Nicméně to neznamená, že vám již žádný jiný spam v pozvánce nepřijde. Pokud dorazí další, je třeba celý postup zopakovat znovu.

spam-kalendar2

Notifikace převelet do e-mailu

V případě, že vám nevyžádané pozvánky nadále zahlcují kalendáře, existuje ještě jedna možnost, jak notifikacím zamezit. Pozvánky na události můžete místo oznámení v aplikaci na Macu přijímat také přes e-mail. To znamená, že se spamu můžete zbavit přes e-mail, aniž by se vám pozvánka dostala do kalendáře.

Pro změnu příjmu pozvánek se přihlaste na iCloud.com ke svému účtu, otevřete Kalendář a v levém dolním rohu klikněte na ikonu ozubeného kolečka. Tam zvolte Předvolby… > Ostatní > v sekci Pozvánky zaškrtněte Poslat e-mail na… > Uložit.

spam-kalendar3

Problém v tomto případě však nastává, pokud jinak pozvánky aktivně používáte například v rámci rodiny nebo firmy. Je pochopitelně mnohem pohodlnější, když vám pozvánky chodí rovnou do aplikace, kde je jen potvrdíte, nebo odmítnete. Chodit kvůli tomu do e-mailu je zbytečná obtíž. Pokud ovšem pozvánky nevyužíváte, je převelení jejich příjmu do e-mailu nejefektivnějším řešením s bojem proti spamu.

Zdroj: MacSparky, MacRumors