Zavřít reklamu

I když byly původně výsadou především systému Android, Apple s každým novým iOS přijímá widgety více a více. S iOS 16 jsou pak konečně použitelné i na zamčené obrazovce, i když samozřejmě s různými omezeními. V červnu na WWDC23 se dozvíme podobu nového iOS 17 a rádi bychom, kdyby s ohledem na widgety přišel Apple s těmito jejich vylepšeními. 

V loňském roce nám Apple s iOS 16 konečně poskytl větší přizpůsobení zamčené obrazovky. Můžeme si na ní měnit barvy i font písma nebo přidávat přehledné widgety, jejichž podpora od vývojářů třetích stran také neustále roste. Celý proces tvorby je navíc velice jednoduchý. Protože je pak zamčená obrazovka to první, co vidíme, umožňuje nám to vytvořit si více personalizovaný vzhled působící přece jen osobněji. Chtělo by to ale ještě víc.

Interaktivní widgety 

Je to něco, co widgety v iOS brzdí nejvíce. Je potom jedno, jestli se objevují na zamčené obrazovce nebo ploše, v každém případě jde jen o mrtvé zobrazování daného faktu. Ano, když na něho klepnete, budete přesměrováni do aplikace, ve které můžete dále pracovat, ale to není to, co chcete. Chcete si daný úkol odškrtnout přímo ve widgetu, v kalendáři se chcete podívat na další výhledy, v počasí se přepnout na další město nebo dny, z widgetu také přímo ovládat chytrou domácnost atd.

Více prostoru 

Jistě se shodneme na tom, že čím méně widgetů na zamčené obrazovce je, tím je ta přehlednější. Jenže jsou i tací, kteří nepotřebují vidět celou svou tapetu, ale chtějí vidět více widgetů a informací, které obsahují. Jeden řádek je prostě málo – to nejen z pohledu toho, kolik widgetů dáte vedle sebe, ale i toho, jak velké ty jsou. Pokud jde o ty s více textem, vejdou se vám sem jen dva, a to je prostě nevyhovující. Pak už máte jen možnost vyměnit datum třeba za počasí nebo svou aktivitu v aplikaci Kondice. Ano, přijdete ale o zobrazení dne a data.

Ikony zmeškaných událostí 

Dle mého skromného názoru se nová oznámení Applu nepovedla, a to poměrně trestuhodně. Oznamovací centrum totiž vyvoláte jen gestem vyjetí prstu od spodní strany displeje. Kdyby Apple přidal ještě jeden řádek widgetů, které by informovali pouze ikonami o zmeškaných událostech, tedy hovorech, zprávách a aktivitě v sociálních sítích, bylo by to pořád přehledné ale i užitečné. Kliknutím na daný widget byste se potom přesměrovali do příslušené aplikace, nebo lépe, hned by se vám na obrazovce rozjel banner s ukázkou dané zmeškané události.

Více personalizace 

Nelze popřít, že rozvržení zamčené obrazovky je skutečně líbivé. Jenže opravdu musíme mít čas tak veliký a musíme ho mít na tom jednom jediném místě? Právě v souvislosti s omezeným prostorem pro widgety by nebylo od věci udělat čas o polovinu menší, dát jej třeba k jedné ze stran a ten ušetřený prostor opět využít pro widgety. Nebylo by ani vyloženě špatné mít možnost jednotlivé bannery přeskládat podle svého uvážení. Když už nám totiž Apple personalizaci poskytl, zbytečně nás svými omezeními svazuje. 

.